Plavba smrti

Plavba smrti

Recenze na knihu Plavba smrti, která mě ohromně zaujala a nenudila mě. Byla napínavá až do poslední stránky příběhu. Jen to autorčino příjmení by mi nemuselo lámat jazyk, což samozřejmě není chyba a podle toho opravdu knihu nehodnotím.

Hodnocení obálky:

Obálka se mi líbí. Ke knize se hodí. Zvláště proto, že v průběhu plavby jsou pasažéři také zasaženi obrovskou bouří a zvedajícími se vlnami. A jen na vlastní riziko mohou vyjít ven a hlídat. To však není to, čeho by se na přepychové lodi měli bát. Hrozba číhá někde jinde než ve vlnách a špatném počasí.

Hodnocení knihy:

Kniha se mi velmi líbila. Četla se skvěle a tipuji, že to bylo i díky tomu, že do ní autorka připsala i pasáže odehrávající se na lodi. Po kapitole, kdy policie či Tóra přijde na něco převratného, co je blíž rozluštění záhady, se další kapitola odehrává na lodi. A v okamžiku, kdy se něco odehraje na ní, zákonitě na to musí přijít i lidé na pobřeží.

Vlastně jsem si celou dobu, kdy jsem knihu četla, říkala, kdo je vlastně vrah. Napadaly mě všemožné teorie, i když ty až ke konci, ke kapitole předtím než se to začalo vyjasňovat. Pak do sebe všechno najednou začalo zapadat. Ze všech dílek skládačky se nakonec zrodilo umělecké dílo. Co se jsem se však nedozvěděla z úst právničky Tóry ani od podezřelých, bylo to, že nikdo nebyl schopen říct, co se stalo s dvojčaty. A teď se omlouvám, pokud to berete jako spoiler.

Líbilo se mi, jak ta kniha byla psána ze dvou pohledů. Bavila jsem se u čtení této kniha a mnohokrát mi vykouzlila úsměv na tváři. Ke konci jsem měla dojem, že se rozbrečím a dosud nechápu, jak je možné, že jsem tak neučinila. Jednoznačně ale mohu potvrdit, že se jednalo o velmi poutavou knihu, která předčila mé očekávání. Nebyla předvídatelná a to – mám dojem – je pomalu zázrak.

„Když si totiž nemůžu promluvit osobně s Karítas, mohla bych zkusit zastihnout její asistentku. Je s ní v Brazílii?“
„O tom se sice nezmínila, ale neumím si to představit. Karítas povídala, že je sama, i když možná že služebnou nepočítá a bere ji jako samozřejmou součást svého domova, protože je na její pomoc zvyklá tak, jako jsme zvyklí třeba na pračku. Já bych v ní třeba také viděla spíš příslušenství domácnosti než společnici.“
(…)

Úryvek ze strany 182. Ta část s přirovnáním služebné k pračce mě svým způsobem rozesmála a pak také i rozesmutnila, protože… jak může normální člověk přirovnávat jiného člověka k technicky méně dokonalému subjektu, jako je on sám? V tomhle případě k pračce?

Kdybych ale měla na knize najít nějakou chybu, byly by to chyby v překladu a že jich nebylo málo. Docela mě to znervózňovalo. I když je pravda, že jak kniha postupovala dál, bylo jich čím dál méně, ale přesto to musím zmínit. Jedna až dvě věty nedávaly smysl. Možná i vzhledem k tomu, že je kniha přeložena z německého překladu na místo islandského originálu. Chápu, že nikdo není neomylný a každý občas udělá chybu, ale byly chyby místy na jedné stránce a vzápětí i na druhé, což mi nedává spát a absolutně nechápu, jak je možné, že si toho korektorka nevšimla.

Ale ano, kniha se mi i přes chyby velmi líbila a můžu vám ji jedině doporučit, neboť jsem si skoro určitě jistá, že se vám bude líbit. Minimálně si rozšíříte obzory a podíváte se na Island.

 

Plavba smrti 

 

Název knihy:                 PLAVBA SMRTI
MetaforaAutorka:                         Yrsa Sigurdardottir
Překlad:                         Eduard Světlík
Žánr:                               literatura světová – detektivky

Nakladatelství:              Metafora
Rok vydání:                   2015

Počet stran:                  360
Vazba knihy:                vázaná s přebalem

ISBN:                              978-80-7359-448-0
EAN:                               9 788073 594480

E-shop:                           http://www.metafora.cz/napeti/plavba-smrti 

Facebook profil:            https://www.facebook.com/OhnivyAndel/

 

  

 

MetaforaNakladatelství Metafora bylo založeno v roce 2001.

Zaměřuje se zejména na literaturu překladovou, autoři knih pocházejí ze všech koutů světa. Protože výjimky potvrzují pravidlo, tu a tam se objevují i díla českých autorů.

Vybrat si můžete beletrii vážnou i veselou, thrillery i detektivky z minulosti, současnosti i budoucnosti, knihy z oblasti esoteriky či východní filozofie.

V roce 2012 začalo vydávat novou, poutavou knižní řadu plnou neobyčejných odhalení: beletrizované životopisy.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.