Po stopách… Židovské hřbitovy II.

Po stopách... Židovské hřbitovy II. Smrt se hebrejsky řekne met  psáno Mem+Taw. Podle příběhu znaků lze tento výraz přeložit jako čas, který se na věky rozplyne. Tak (podle tradice) vidíme smrt prý  jenom my, z našeho jednostranného úhlu pohledu. Kdo  si ale zkušenost smrti již prodělal (tj. stojí jakoby na druhé straně — podle tradice vešel znovu do pra-Života, do svého Vesmíru…) vidí zkušenost smrti jinak. Obrátíme-li hebrejské znaky slova met /smrt/ dospějeme k výrazu tam, jehož příběh zní „Dívej se na plynutí času z pohledu věčnosti /Taw+Mem/ a který v hebrejštině znamená:  mj. dokonalost, klid, štěstí.

 

 

Dalším z hřbitovů, který bych vám v našem miniseriálu o židovských hřbitovech chtěl představit je lesní hřbitov Dřevíkov.

DřevíkovŽidovský hřbitov náležející k obci najdeme až asi půl kilometru severně od Dřevíkova. Vede k němu polní cesta odbočující vpravo ze silnice Dřevíkov – Svobodné Hamry. Hřbitov je z 18. století, původně byl obehnán roubením, později při rozšíření byla kolem něj postavena kamenná zeď a klenutý vchod, sloužící i jako přístřešek pro pohřební vůz.

Nejstarší náhrobek, částečně čitelný pochází z roku 1748. Stojí na něm: ctěný náš učitel rabí – váženého pana rabího – staršího kraje – dne 7. šabatu, roku 508. Na nejstarším zcela čitelném náhrobku je možné přečíst text: „Zde je pohřben muž čestný a přímý, jenž všechny své skutky činil v poctivosti. Ašer, syn Jicchaka blahé paměti zemřel a byl pochován ve středu 28. Ijjáru 520 – běda mu. Nechť je jeho duše spojena ve svazku živých.“

Raritou tohoto hřbitova je, s největší pravděpodobností jediná v ČR, macejva (náhrobní kámen) z litiny.

Dřevíkov Dřevíkov Dřevíkov

Dřevíkov Dřevíkov Dřevíkov

 

GPS souřadnice hřbitova: N 49° 46′ 03.21″ E 15° 49′ 23.80″

Miniseriál:
Po stopách… Židovské hřbitovy I.

  

  

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.