Neděle, 12.5.2024
Ostatní volný časVolný čas

Podle čeho vybrat zimní rukavice na sport?

U většiny zimních sportů se neobejdete bez rukavic, které udrží vaše ručky v suchu a teple. Co by však takové rukavice měly splňovat z hlediska funkčnosti? Každý sport vyžaduje trochu jiné vychytávky, ale základem je vždy voděodolnost, výhřevnost a kvalita provedení.

Rukavice na sáňkování a bobování

Rukavice při dovádění ve sněhu, na sáňkách a bobech dostanou pořádně zabrat. Zejména pro děti vybírejte rukavice hodně hřejivé (menší dětská dlaň rychleji chladne) a s vysokou odolností vůči vodě. V tomto ohledu je u všech typů rukavic nejlepší tříplášťová konstrukce, kterou tvoří vnitřní vložka, membrána a vnější výplň.

Tip: Nejen dětské rukavice mívají i praktické doplňky, jako je poutko k uchycení, prodloužená část kolem zápěstí, reflexní prvky či prodyšné materiály, které zabraňují pocení rukou a následnému prochládání.

Rukavice na lyžování a snowboarding

Při vybírání rukavic na svah dbejte na dostatečnou výhřevnost a nepromokavost. Tyto typy rukavic se vyrábějí hlavně ze syntetických materiálů (polyester, nylon), teplo poskytuje podšívka či vložka. Povrchová ochrana – membrána nebo zátěr – pak dovnitř nepropustí ostrý vichr ani vlhkost. Do snowboardových rukavic se někdy také všívá výztuž pro ochranu zápěstí.

Rukavice na běžky a na kolo

Na běžkování a zimní vyjížďky na kole vyberte funkční rukavice, jež uchovají ruce v teple a suchu a zároveň dovolí prstům pohyb. Běžkařské rukavice mívají mezi palcem a ukazovákem našitou odolnou vsadku, která lépe zvládá odírání o madlo hůlky. Cyklisté ve speciálních rukavicích zase ocení změkčovací gelové polštářky.

Tip: Při celodenním sportování na svahu či v krajině mohou ruce i přes veškerou ochranu prochladnout – moderním řešením jsou vyhřívané nabíjecí rukavice s topnými články.

Rukavice na turistiku a běh

Na nenáročnou turistiku nebo běh v podmínkách nad bodem mrazu vám budou stačit obyčejné prstové nebo bezprstové rukavice či palčáky. Pokud neplánujete koulovačku a vyrážíte ven v příznivém počasí, nemusejí být ani nepromokavé. Mezi oblíbené materiály vycházkových rukavic patří vlna, bavlna, umělá vlákna či kůže a většina lidí je vybírá spíše podle designu. Praktickou součástí bývá možnost ovládání dotykového displeje přes látku rukavice.

Prstové, bezprstové, nebo palčáky?

  • V prstových rukavicích získáte lepší cit pro úchop a manipulaci s hůlkami, vázáním či skipasem. Prstové rukavice kvůli odděleným prstům hůře udržují teplo, proto by měly být hodně výhřevné a kvalitně provedené.
  • V palčácích vám bude tepleji, ale kvůli znesnadnění jemné motoriky se hodí spíš pro děti nebo při vycházkách, jinak počítejte s častým sundáváním a navlékáním.
  • Někteří výrobci dokázali obě varianty zkombinovat – vnitřní prstovou vložku chrání před mrazem vnější palčáky, které můžete v případě potřeby bez výrazného snížení tepelného komfortu sejmout. Existují i tříprstové rukavice, které oddělují palec a zbytek prstů schovávají ve vrchní „palčákové“ části rozdělené na dva oddíly.
  • Bezprstové rukavice oceníte spíše při vycházkách po městě a na trzích, kdy často potřebujete sahat do kapes či pro peněženku, před zimou vás však ochrání ze všech typů nejméně.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.