Polární záře

recenze knihy Polární záře

Nová země je souostroví v Severním ledovém oceánu. Nárokovali si ji Rusové a do teď tam byla jen meteorologická stanice. Byla to nezajímavá ledová pustina, nebo aspoň to si každý myslel.

Petr Bruner byl známý fotograf a vydal se do Nové země udělat fotky té krásné a kruté přírody. Musel sehnat plno povolení, ale nakonec se mu to podařilo, takže stanoval na Jižním ostrově. Dva roky se na to připravoval a teď měl šanci být mezi prvními, kdo zdokumentuje tu neznámou zem. Podmínky byly kruté, ale na to je Petr zvyklý, protože už procestoval nejeden kout země. Jednoho dne ho před stanem čekalo překvapení v podobě Světlany Zarecké. Petr v tu chvíli netuší, že se omylem zaplete do něčeho, co mu změní život.

Světlana Zarecká byla asistentka na fakultě, jenže měla ještě jedno zaměstnání, o kterém nikdo nevěděl. Její otec byl poručíkem Rudé armády, proto nebylo neobvyklé, že šla v jeho stopách.  Jednoho rána dostala zprávu z těch nejvyšších míst ministerstva obrany. Díky tomu se dostala do Nové země na meteorologickou stanici, kde měla plnit tajnou misi. Natož byla informována, že se nedaleko toulá civilista, který by mohl být klidně poslán, aby zjistil co se na ostrově děje. Světlana si vezme zbraň a jede zjistit, co je muž zač. Nikdo nesmí vědět o plánech, který mají.

Major Gennadij Volkov vystartoval ze základny v Murmaňsku s letounem, aby zjistil, se nachází nad Barentsovým mořem. Jde o neznámý objekt, který se vznáší na místě ve výšce deset tisíc metrů. Volkov spatřil bílo-šedý válec, který rotoval kolem své osy. Zatím šlo vše bez problémů, dokud neztratil spojení s věží. Všechny přístroje začali bláznit a Volkov se řítil do moře.

V Barentsově moři probíhá vojenské cvičení. Když je po všem, vydává se ponorka Sankt Petěrburk zpět na základnu, jenže si všimnou, že je pronásleduje neznámá ponorka. Nedaří se jim s nimi navázat spojení  a kdyby byl Sankt Petěrburk zničen, znamenalo by to obrovskou ekologickou katastrofu, díky dvěma reaktorům a jaderným hlavicím. Kapitán Gomelskij se snaží uniknout všemi způsoby. Nakonec skončí na dně moře, nečinní, jelikož začnou bláznit přístroje. A jako by to nebylo málo, vždy klidná posádka začne dělat problémy. Na palubě je nalezen mrtvý, jiní viděli utíkat neznámého muže a dokonce byl i spatřen kůň. Zprvu se kapitán snaží vše řešit s úsměvem, a také se mu to daří. Postupně ale přichází do tuhého a kapitána to může stát kariéru i život.

Rostov je vedoucí katedry geofyziky s neobvyklým zájmem o záhadné jevy. Farmáři z nedaleké vesničky ho přivolali, jelikož se u nich na poli objevily zvláštní obrazce. Vzal tedy s sebou pár studentů a vydali se to prozkoumat. Zjistili, že klasy jsou duté a ohnuté tak, že je nemožné, aby byly nezlomené, přesto jsou všechny neporušené. Rostov už to jednou viděl a to když zmizela jeho sestra.

Rostov nečekal, že jeho zájem o nevysvětlitelné jevy se dostane do vyšších míst. Jednoho dne dostane rozkaz ministerstva, a i když nechce, odvezou ho z Krymu na základnu v Nové zemi. Jedná se o naleziště, které je v utajení. Rostov se moc informací nedoví, proto začne pátrat na vlastní pěst.

Dokáže se Petr vymotat z něčeho, čemu sám nerozumí? Splní Zářecká svou tajnou misi? Co se skrývá v Nově zemi, že to musí vláda tajit?

Polární záře je napínavý scifi thriller, který vyšel pouze jako e-kniha od nakladatelství Mystery press. Autor Jiří Mazurek se zabývá už několik let ve svých knihách fantasy a scifi. Polární záři začal psát už v roce 2005 a díky její propracovanosti je znát, že na knize tak dlouho pracoval.

Děj se odehrává z mnoha pohledů, které se k závěru propojí. Všichni mají jedno společné a to záhadu, která se odehrává v nové zemi. Díky tomu, že má kniha tolik postav, může čtenář opravdu pořádně nahlédnout do děje a do situace, která se odehrává na tajné základně.

Nejvíce jsem sympatizovala s Petrem, jelikož je to Čech, ale i Světlana se mi líbila, protože to je žena, která se ničeho nebojí a má na svých bedrech naloženo opravdu hodně.

Ke každé postavě autor napsal krátké seznámení, takže se můžete dozvědět, co jsou ty lidé zač. A hned na začátku knihy se začne něco dít, takže je kniha strhují už od samého začátku. Je v ní plno akce, tajemství, nevysvětlitelných záhad, které se začnou postupně odkrývat a nebezpečí, které bude stát životy.

Ze začátku jsem se trošku ztrácela ve jménech, jelikož je jich tam moc a většina ještě k tomu ruských. Ale čím dál jsem byla, tím víc jsem byla začtenější a sžitější se všemi postavami. Děj je lehce náročnější, ale jakmile se do toho čtenář dostane, čte se kniha už lehce a naprosto sama.

Je docela škoda, že kniha vyšla jen jako e-kniha, protože bych ráda měla doma klasickou knihu. Ale je mi jasné, že to není čtení pro každého a hlavně tento směr je pro mě u Mystery press něco nového. Ale kdo ví, třeba se někdy dočkáme vydání papírové knihy.

Kniha je rozdělena na několik částí a poté na kapitoly. Ty jsou delší, ale jsou rozděleny ještě mezi několik postav. Takže v jedné kapitole třeba vystřídáte tři postavy. Některý mají odstavec, jiní zase stránku. Proto čtení rychle utíká.

Konec děje byl opravdu dech beroucí. Autor na mě udělal velký dojem. Hlavně to skončilo s náznakem na pokračování a moc doufám, že druhý díl, pokud bude, mu nebude trvat několik let, protože bych si ho ráda přečetla. A díky tomu konci očekávám mnohem větší scifi, než je Polární záře.

Pro lepší představu  v knize najdete mapu a na konci knihy poznámky a zajímavosti pro čtenáře, kteří se chtějí o některých věcech dovědět víc. Autor dokonce na závěr dal hádanku, kterou mě docela zaskočil. Ale pobavilo mě to, protože jsem se tak začetla, že jsem si jedné věci absolutně nevšímala. To ale prozrazovat nebudu.

Také naleznete na konci ukázku knihy Špinavý kšefty na North Ganson street, kterou vydalo také nakladatelství Mystery press. Ukázky knih já oceňuji, protože čtenář se pak lépe rozhoduje ve výběru knihy.

Na závěr tedy knihu rozhodně doporučuji čtenářům, kteří mají rádi nevysvětlitelné záhady, akci a to vše s menší dávkou humoru. Protože při některých scénách jsem se od srdce zasmála. Za mě je tedy Polární záře skvělá kniha, která si zaslouží být vydána v klasické podobě.

 

Název knihy Polární záře
AutorJiří Mazurek
ŽánrThriller
  
Nakladatelství Mystery Press
Rok vydání2017
Počet stran304
ISBN978-80-7588-013-0
  
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy – největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

www.palmknihy.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.