Úterý, 16.4.2024
KulturaOstatní kultura

Poslední šance vidět živou památku Unesco

Masopustní tanecV sobotu dne 12. března 2011 se můžete zúčastnit letošní definitivně poslední masopustní obchůzky na Hlinecku a to konkrétně v obci Vítanově.

 

O maškarních průvodech zde bylo napsáno již mnoho, takže není třeba dále přibližovat, co vás čeká. Snad jen pár střípků o právě této obchůzce.

Masopustní obchůzky se konají od Tří králů do Popeleční středy. Tímto dnem končí období masopustu, nebo také jinak řečeno karnevalů. S tímto obdobím je spojeno i mnoho pranostik:

Masopustní úterý

  • Masopust na slunci – pomlázka u kamen.

  • Konec masopustu jasný – len krásný.

  • Krátký masopust – dlouhá zima.

  • Bude-li v úterý masopustní neb v středu (Popeleční) vítr aneb vichr,
    tehdy celý půst větrný bude.

Popeleční středa

  • Jaké je počasí o Popeleční středě,
    takové se drží celý rok.

  • Suchý půst – úrodný rok.

 

Popeleční středa nás čeká právě tento týden, a jak jste si mohli všimnout dle našich předchozích článků, tak na Hlinecku se tato společnost masek pohybovala víkend, co víkend. Pro místní dobrovolníky z Vítanova proto nebylo možné si nejen zajistit kvalitní hudební dobrovod, ale také přízeň návštěvníků, aby se nemuseli rozhodovat, kterému průvodu dají přednost. Rozhodli se, že tuto akci chtějí uspořádat v pozdějším termínu i přes zavedené zvyklosti.

Toto úsilí je dobrou zprávou pro nás všechny, kdo jsme do této chvíle neměli dostatek volného času, abychom mohli jiné masopustní uskupení vidět.

Samozřejmě na všechny čeká dobrá zábava, možnost občerstvení, tradiční masopustní průvod a jak se již stalo místní „tradicí“ je pravděpodobné, že i letos si pro nás připraví nějakou tu specialitku v podobě originální masky, kterou jinde neuvidíte. V loňském roce jste se zde mohli potkat například s dělostřelcem. Někdo může namítat, že to nemá již nic společného s tradičním masopustem, ale proč občas nedat možnost fantazii a jemné recesi?

 


Masopustní maskyMasopustní masky v akci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Martin Laštůvka (Scorpion)

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.