Středa, 22.5.2024
KnihyKultura

Poslední hodiny

recenze knihy Poslední hodiny

Je to už dvacet let, co anglické spisovatelce Minette Waltersové u nás vyšly detektivní romány Sochařka, Sklípek a Tajemné záblesky. Nyní přichází s novou historickou sérií Černá smrt, jejíž první díl nese název Poslední hodiny.

V červnu roku 1348 se pomalými krůčky začal po Anglii šířit mor. Nepřipravení lidé umírají po tisících a přeživší vůbec neví, jak se nákaze bránit.
Po smrti sira Richarda, který moru také podlehl, se vlády na panství Develish ujímá vdova lady Anne. Svým správcem jmenuje nemanželského syna a otroka Thaddeuse, což je trnem v oku mnoha lidem v jejím okolí. Lady Anne je na rozdíl od svého muže laskavá a má přirozenou autoritu. Na její popud se nevolníci stěhují na Develish, je vyhlášená karanténa a chod celého panství závisí na tom, jak se za opevněnými zdmi budou všichni chovat. Panují mezi nimi společenské rozdíly, ale strach z nemoci i vyhladovění trápí všechny. Náladě nepřidává ani dcera Richarda a Anne, rozmazlená Eleanor.

Poslední hodiny - obal knihyV románu sledujeme život za obehnanými zdmi, kdy pospolu žijí, i když nuceně, lidé různých společenských vrstev. To, co by za normálních okolností bylo nemyslitelné, v době morové nákazy pomáhá překonat strach a obavy z budoucnosti. Otázkou je, jak dlouho lze takto vydržet? Autorce se podařilo vykreslit téměř reálný středověký svět se všemi pro nás dost děsivými událostmi. Popisy morového onemocnění působí naturalisticky, dobře jsou vykreslené i vztahy mezi panstvem a nevolníky. Velkou pozornost si zcela určitě získá mladičká Eleanor, jejíž zkaženost proudící až do morku kostí dokáže hnout žlučí i největšímu kliďasovi. Nemáte před sebou žádnou sladkou historickou romantiku, ale pořádnou drsárnu prosáklou nakažlivou nemocí.

Minette Waltersová si vybrala atraktivní téma i historické období a plánuje ho rozpracovat do několika dalších dílů, o čem svědčí i některé dějové linky, které zůstávají neukončené a jejich rozuzlení se zřejmě dočkáme až s příští knihou. Poslední hodiny jsou samy o sobě poměrně obsáhlé, čítají více než čtyři sta šedesát stran, ale po určité době sklouzávají do stereotypu a určité rozvláčnosti. Celému příběhu by slušela podoba samostatného románu, který by díky tomu působil dynamičtěji.

To je asi jediná „drobná charakterová vada“ historické fresky. Nelze jí upřít atmosféru, cítíte horké léto a bojíte se nadechnout, abyste se nenakazili morem. Určitě se bude líbit milovníkům středověku, zájemcům o tehdejší životní styl přináší informace o tom, jak se s nákazou potýkali lidé různých společenských vrstev. Bylo totiž jedno, zda máte kapsy prázdné nebo vám u pasu visí pěkně naditý ranec s penězi, morový prst ukazoval na všechny stejně, bez rozdílu původu, vyznání i povahy.


A tak nezbývá, než se těšit, co hrdinům Posledních hodin autorka připravila do dalších dílů.

 

Nakladatelství Dobré knihy - logo

 

Název knihy Poslední hodiny
AutorMinette Waltersová
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran464
ISBN978-80-249-3788-5
  
Nákup knihy www.dobre-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

 

Nakladatelství Dobré knihy - logo

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)