Pondělí, 15.4.2024
KnihyKultura

Poslední slib

recenze knihy Poslední slib

Kathryn Hughes patří mezi českými čtenáři k oblíbeným britským spisovatelkám. Má na svém kontě sice jen několik knih, ale díky kvalitním a čtivým příběhům se zařadila mezi ty autorky, které čtenář rád vyhledává.

Tara Richardsová dostala dopis z londýnské právní kanceláře. Zprvu ji napadlo, že se její manžel konečně rozhoupal k rozvodovému řízení, ale ve skutečnosti to byl úplně někdo jiný. To, co ji čekalo v bezpečnostní schránce v Londýně, ji vrátilo zpět o čtyřicet let do doby, kdy jí bylo čtrnáct. Otevírá se tak příběh nejen Tary, ale také příběh nadějné zpěvačky Violet Skye.

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách – v roce 1978 a v roce 2018. Oběma časovými linkami provází čtenáře Tara. A nejen ona. Autorka stvořila spoustu vedlejších postav, které s vyprávěním zdánlivě nesouvisí. Je tu příběh Larryho, jehož vztah s bratrem a jeho ženou je více než napjatý. Další postavou je Leon, jeho rodina a láska ke koním. Postupně se však čtenář dočítá k okamžiku, kdy se téměř všechny postavy setkají a jednotlivé dílky do sebe zapadnou. Nejednou budete velmi překvapeni, jakou roli tito lidé sehráli.

Poslední slibAutorka zasadila děj jak do Velké Británie, tak do horkého Španělska. Díky skvělému popisu jste měli pocit, že jste přímo tam. Kathryn Hughes dovede mistrně vylíčit nejen ruch anglického velkoměsta, ale také poklidný život na španělské vesnici. Všechny postavy byly přirozené a snadno uvěřitelné. Nejvíce prostoru k vývoji dostala hlavní hrdinka Tara. Čtenář ji sleduje coby čtrnáctiletou dívku, která se musela vyrovnat s obtížnou životní situací. Poté se z ní stala zralá žena, poznamenaná nepovedeným manželstvím, přesto však vcelku spokojenou. 

Většinou se v knihách stává, že jedna časová linie je dějově zajímavější a lepší. Tady byly obě linky zajímavé stejným dílem, každá z nich byla specifická v něčem jiném. 

Poslední slib od Kathryn Hughes je mé první setkání s touto autorkou a přímo trefa do mého čtenářského vkusu. Příběh byl velmi čtivý, rychle vás vtáhne do děje. Romanticky založeným čtenářkám Kathryn Hughes připravila krásný emotivní zážitek. Chvílemi čtenářky nebudou ani dýchat. Autorka v závěru nebyla příliš sladkobolná a konec nerozebírala do poslední nitky. Nechala na čtenáři dostatek prostoru k zodpovězení otázek, které se v knize objevily.

Kniha je také příběhem o kostlivcích ve skříni, o tajemstvích, která se snadno neříkají. Je o rodině, o téměř detektivním pátrání, o láskách i ztrátách a nálezech. Již ze samotné anotace vyplývá, že titul je cílen především na čtenářky, které ocení romantická vyprávění. 

 

Název knihy Poslední slib
AutorKathryn Hughes
ŽánrLiteratura světová, Romány, Pro ženy
  
Nakladatelství Cosmopolis
Rok vydání2022
Počet stran344
ISBN978-80-271-1321-7
  
Nákup knihy www.grada.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Cosmopolis

COSMOPOLIS vznikl v roce 2015 jako značka Nakladatelského domu GRADA specializovaná na široký výběr kvalitní světové i české krásné literatury různých žánrů. Knihy s logem COSMOPOLIS napovídají, že čtenář drží v ruce beletristický titul, který i nadále udržuje vysoké standardy kvality. Logo nové značky v sobě nese více významů: hřbety stojících knih, živoucí město i rytmus. Značka tady přináší svým čtenářům knihy z celého světa a drží prst na tepu doby. Pestrou skladbu žánrů a stylů ostatně ilustruje nejen logo, ale i motto redakce beletrie – KNIHY PLNÉ EMOCÍ.

www.cosmopolis.cz

Palmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)