Neděle, 28.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

O životě a smrti významného českého filozofa a vlastence

recenze audioknihy Jeroným Pražský: Život evropského vzdělance, nekonformního bojovníka za svobodu slova a buřiče

Historie přelomu 14. a 15. století je neodmyslitelně spjata s tematikou vyostřujícího se boje mezi církví a světskou mocí. Právě v tomto období začíná i boj našich dvou mučedníků, kteří se nebáli postavit církvi a jejímu pokřivenému vnímání sebe sama. Ano, těmito dvěma významnými osobnostmi jsou Jan Hus a jeho přítel Jeroným Pražský. Oba tito muži byli vzdělaní a dokázali si dát dvě a dvě dohromady. Jeroným Pražský mimo jiné za svým vzděláním též vycestoval za hranice české země, dostal se až do Velké Británie, kde získal pro účely českého revolučního hnutí cenné materiály Jana Viklefa. Co všechno ho v jeho životě ještě potkalo? Nejen to se dozvíte v historické, filozofické a zároveň i životopisné audioknize Jeroným Pražský z pera Jiřího Krutiny.
 
Autor ve své knize vyobrazuje zpočátku život a následně i studia Jeronýma Pražského. Poté se věnuje tomu, jakým způsobem se Jeroným zapojil do sporů s církví. V úvodu audioknihy zjistíte, co vůbec přivedlo jejího Jiřího Krutinu k sepsání její předlohy a následně už se krůček po krůčku budete seznamovat s hlavními znaky konce 14. a počátku 15. století. Jiří Krutina vše zpracoval formou poutavého zamyšlení, kromě toho dokázal velmi dobře nakombinovat historickou, filozofickou, teologickou, ale i politickou problematiku. Asi si říkáte, co má politika s církví společného, nicméně v době, již tato audiokniha vyobrazuje, byla v podstatě církev též věcí politickou. Papež totiž bojoval s císařem o moc nejen ve věcech církevních, nýbrž i světských. Co se funkce tohoto díla týká, je výhradně vzdělávací a poznávací. Na žánrové úrovni bychom text mohli zařadit nejen k životopisům, ale i k populárně naučné literatuře. Příčinou toho je fakt, že autor Jeronýmův životopis klade do kontextu nejen českých, nýbrž i evropských dějin.
 
Je na místě upozornit na to, že tu není možné hovořit o zábavné literatuře, při jejíž četbě či poslechu budete trnout napětím. Úkolem nahrávky ani není vtáhnout čtenáře/posluchače do děje. Je tu tedy kladen důraz na to, že se buď chcete o dané tematice dozvědět něco více a audio si poslechnete, nebo vás téma nezajímá a titul vás mine. S ohledem na to, že jsem studovala historii, rozhodla jsem se rozšířit v této oblasti rozhledy a musím říci, že se to podařilo. Opravdu jsem se doslechla pár informací, o nichž jsem do této chvíle neměla ani ponětí. Vypravěčem se pro mě poměrně překvapivě stal samotný Jiří Krutina, jeho interpretace mě velmi překvapila, o tom ale více níže.
 
Obal audioknihy Jeroným Pražský je poměrně nenápadný, jelikož je světlý. Na pozadí je patrný reliéf obličeje ústřední postavy, jíž je audio věnováno. Velmi nápadně jsou pak vyvedeny informace o audiu a jeho název. Použito je červeného a černého celkem velkého písma. O tom, zda si audioknihu poslechnete, či nikoliv, vám může napovědět anotace, jež vám náplň vyprávění v krátkosti představí.
 
Jelikož se jedná o audio zpracování populárně naučné publikace, není na místě očekávat děj plný akce. Ba naopak, setkáte se s faktografickými údaji a informacemi, jež zaujmou zejména milovníky historických a filozofických témat. Text předlohy je psán v prvních dvou kapitolách v ich-formě, autor tu vysvětluje důvody, proč se rozhodl knihu napsat. Ostatní kapitoly jsou pak psány odborným stylem, v němž jsou patrné odkazy na další literaturu a prameny. Často se setkáváme s citacemi.
 
Jak jsem již napověděla výše, interpretace se zhostil sám autor knihy, tedy Jiří Krutina. Jeho způsob vyprávění je poutavý a velmi sugestivní. Do četby promítl své pocity. Z projevu je zřejmé, že si vypravěč četbu užívá a že do ní vložil kus sebe. Jeho hlas je melodický a dobře se poslouchá.
 
S rétorickou stránkou to bylo trošičku horší. Zpočátku posluchači může při poslechu vadit drobná vada řeči. Nicméně s postupem času si na tuto drobnost velmi snadno zvyknete a přestanete ji téměř vnímat. I přesto je však důležité říci, že je čtenému dobře rozumět, díky čemuž se nebudete muset při poslechu vracet. Tempo je adekvátně přizpůsobeno danému typu literatury.
 
Jeroným PražskýKnižní předloha této audioknihy vyšla v roce 2016 v nakladatelství NOOS. Na přelomu roku 2020/2021 se titul dočkal své audio podoby, o niž se postaralo též nakladatelství NOOS. Pokud se vám bude recenze líbit a rádi byste si životopis Jeronýma Pražského pořídili a poslechli, můžete tak učinit na stránkách e-shopu Audiotéka.
 
O hudební podkres audioknihy se postaral Čeněk Kavečka, jenž ji zkomponoval tak, aby plně vystihla osobnost a osud ústřední postavy. Tóny jsou instrumentální a vycítit z nich můžeme celou řadu emocí, rozeznat můžeme hned několik hudebních nástrojů. Hudba se vyskytuje zejména na předělech jednotlivých kapitol. Téměř všechny znělky jsou stejně dlouhé a přispívají k upoutání posluchačovy pozornosti a oživení vyprávění.
 
Děj audioknihy odpovídá dějinným a politickým zvratům přelomu 14. a 15. století. Při poslechu se tak můžete krásně vžít do člověka tehdejší doby. Jelikož se nejedná o beletristický příběh, není tedy brán zřetel na zábavnou složku, nicméně fantazie i tak posluchači bude pracovat, když si bude představovat jednotlivé situace. Ve chvílích konce života Jeronýmova dokonce bude běhat i mráz po zádech. Celá audiokniha je rozdělena do 52 stop, jež odpovídají kapitolám. Celé dílo je otevřeno úvodem a končí dvěma přílohami. První z nich zpracovává jmenný seznam všech zúčastněných osob a drobné informace o nich a druhou přílohou je malý rejstřík pojmů, které je třeba čtenáři/posluchači dovysvětlit. Jednotlivé stopy jsou poměrně krátké. Nejkratší stopa nemá ani minutu a nejdelší trvá 35 a půl minuty. Poslech celé audioknihy trvá pouze 5 hodin a 50 minut.
 
Celkově hodnotím audioknihu Jeroným Pražský pozitivně. Její poslech jsem si užila, a to i přes mírné překvapení ze způsobu interpretace. Od audia jsem očekávala poučení a musím říci, že jsem se ho opravdu dočkala. Sice to není dílo, při kterém by si člověk odpočinul, avšak z jejího poslechu si odnesete nové a v mnohém cenné poznatky. Co se týká čtení, překvapilo mě, že si audio načetl sám autor, s tímto jsem se snad ještě nesetkala a bylo to velmi milé. Jediné, co mi zpočátku vadilo, byla již zmíněná drobná vada řeči. Nicméně jsem si po pár kapitolách zvykla a pak už jsem to ani nevnímala. Autor dokázal poměrně dobře pracovat se svým hlase, ale je patrné, že audioknihu načítal poprvé. Hudební podkres výborně dokresluje atmosféru celého děje a k titulu se výborně hodí. Jsem velmi potěšena, že jsem si Jeronýma Pražského mohla poslechnout a ráda se k němu v budoucnu vrátím znovu. Titul hodnotím zaslouženými 95 %.
 
Audioknihu mohu vřele doporučit všem milovníkům knih s historickou a filozofickou tematikou. Je užitečná jak pro běžné čtenáře, tak pro studenty středních a vysokých škol zaměřených na již zmíněná témata.
 
 
Název audioknihy Jeroným Pražský:
Život evropského vzdělance, nekonformního
bojovníka za svobodu slova a buřiče
AutorJiří Krutina
InterpretiJiří Krutina
  
Vydavatelství NOOS
Délka5 hodin a 50 minut
  
Nákup audioknihyaudioteka.cz

 

Audioteka

– 3500 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

www.audioteka.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)