Přátelství dvou mužů na pozadí rozpadu států

recenze knihy Ve světle toho, co víme

Přátelství dvou mužů a zrada jednoho z nich na pozadí rozpadu států a stahujících se mraků ekonomické krize. Čtyřicetiletý investiční bankéř, jehož kariéra i manželství jsou v troskách a snědý muž zanedbaného vzhledu s batohem na zádech, v němž vypravěč poznává svého přítele, někdejší zázračné dítě matematiky, který před lety záhadně zmizel. Přítel má na srdci znepokojivé vyznání. 

Když jsem si k téhle knize četla anotaci, čekala jsem asi trošku něco jinačího, než co na mě ze čtečky vykouklo. Nečekala jsem titul se spoustou otázek na čtenáře a rozhodně ne tak působivý román, než který jsem dostala.

Co mě hodně překvapilo, byl styl psaní. Nenajdete zde odlišenou přímou řeč od vyprávění.

Setkáváme se zde s tématy, která mnohým z nás mohou přijít vzdálená. Jako například téma rozdílnosti, emigrace, hodnota vzdělání apod. Vypravěč zde snoubí literaturu s matematikou, vysvětluje tu její podstatu a krásu.

Ve světle toho, co vímeOvšem jako každá kniha má i tahle svoje mouchy. Třeba značnou část nezáživných pasáží. Autor se zde opravdu hodně rozepsal, snažil se nám říct vše, ale bohužel se mi při čtení stávalo, že jsem některé pasáže přeskakovala, protože byly příliš zdlouhavé a informační hodnota v nich nebyla taková jako v jiných. Ovšem kniha jakožto celek je velmi zdařilá.

Co ale musím vyzdvihnout a věřím, že čtenáři, kteří tuhle knihu četli, mi dají za pravdu, jsou znalosti autora. V knize se totiž pojí literatura, matematika, religionistika a ekonomie. Určitě se dají v textu najít další obory, protože je tak obsáhlý a tak poučný.

Abych se trochu zaměřila i na postavy v knize, tak musím konstatovat, že mi ani jedna nebyla vyloženě blízká a sympatická. Je jich v knize dost, byť více těch vedlejších, ale ze dvou hlavních mi byl tak nějak bližší právě vypravěč. Naopak jeho přítel mi moc sympatický nebyl, i když při vyprávění o matematice jsem se musela usmívat, jak skvěle dokázal popsat některé věci a jak hezky vyprávěl (a to matematiku nemám ráda).

Bohužel jsem nedokázala knihu číst jako jednotný celek. Musela jsem si ji rozkouskovat a dávkovat, protože při delším čtení jsem se v jednotlivých pasážích trošku ztrácela, ale mohu říct, že tato kniha rozhodně stojí za přečtení, pokud máte rádi trošku filozofie a existenčních otázek. Očekávejte zde posuzování existenčních rozdílů, politických názorů a taky špetku historie některých států.

Tato kniha rozhodně není pro každého. Je pro náročnější čtenáře, kterým nevadí zdlouhavější pasáže v knihách a rádi se zaobírají tématy života apod. Musíte se zde připravit na hodně věcí, třeba na – jak jsem již psala výše – jiný styl textu, kde není vyznačená přímá řeč.

 

Název knihy Ve světle toho, co víme
AutorZia Haider Rahman
ŽánrRomány, Světová literatura
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2017
Počet stran592
ISBN978-80-7577-242-8
  
Nákup knihynakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
Databáze knih databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy – největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)