Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Pravda

recenze knihy Pravda

„Ale jak potom můžeme přestat milovat? Jestliže nemilujeme jen ten pocit, který nám dává vztah k určitému člověku, nýbrž opravdu toho člověka samotného… Jak ho potom můžeme přestat milovat  – jen proto, že třeba dělá něco, co se nám nelíbí?“

Kniha Pravda od Melanie Raabeové má skvělou anotaci, která je bohužel na celém příběhu to nejlepší. Když jsem začala číst, měla jsem pocit, že někdo už něco podobného napsal, možná i zfilmoval. Je pravdou, že potom jsem pochopila, že to tak nebude, ale už jsem se nemohla zbavit pocitu, že to nebude úplně dobrá volba.

Hlavní hrdinka se jmenuje Sarah, seznamujeme se s ní ve chvíli, kdy bojuje ve svém životě se samotou, protože její manžel zmizel z povrchu zemského. Jejich společný syn Leo má osm let a tatínka si nepamatuje, protože už sedm let nejsou o Phillipovi žádné zprávy. Sarah se smiřuje s tím, že Phillip není, a konečnou čáru za bývalým životem udělá v den, kdy si nechá ostříhat své dlouhé vlasy, které její manžel miloval. Jako krátkovláska si myslí, že může začít od nuly.
Jenže ji zavolá nějaký chlápek, o kterém nikdy předtím neslyšela a její život se začne místo do pořádku, pořádně zamotávat.

PravdaKdyž si po sobě čtu předcházející odstavec, opět si myslím, že by kniha mohla být super, ale něco tomu chybí. Autorka bohužel vystihla Sarah jako divnou ženu, která na začátku působila jako silná, samostatná žena, která si prožila velmi nehezkou věc, ale zhruba od třetiny knihy se z ní stala velmi chatrná osobnost, která se pomalu a jistě tříštila na kousky, byla malátná, nechápající, někdy na mě působila až jako šílená žena.

Phillip, při odjezdu na pracovní cestu, ze které se už nevrátil, působil tajemně a něco skrýval, nejen před svou manželkou, ale samozřejmě také před čtenáři, autorka to celkem špatně pojala a mi přišlo, že i když to mělo nabudit, abych byla napnutá u čtení, bylo tomu naopak, ba dokonce dokážu říct, že mě to nezajímalo.

„Existuje vůbec…něco jako láska?…Když si myslíme, žě někoho milujeme… Milujeme potom druhého člověka? Nebo jen ten pocit, který nám to dává?“

Nechci být nespravedlivá, a nechci tady celý příběh jen hanit. Líbil se mi námět, co všechno se událo od návštěvy letiště, kdy se Sarah s někým setkala. Autorka měla fakt výborný nápad, ale samotné zpracování bohužel pokulhávalo.
Kdyby tam dala méně myšlenkových pochodů hlavní hrdinky, zkusila z ní udělat silnější ženu, už jen kvůli jejího syna, kdyby z ní nedělala zmatenou a slabou chudinku, možná by to v tu chvíli bylo něco jiného.

Když to shrnu, tak tento psychologický román je postaven na skvělém nápadu, ale bohužel zpracování není takové, aby vás udržovalo v napětí. Není to špatné čtení, ale je průměrné. Nic co by vás nadchlo a nedalo vám spát, ale nic co by vás urazilo. Pro mě je to příběh, který jsem přečetla, něco o něm napsala a rychle na něj zapomenu. Jsem možná rozmlsaná, kdo ví…
Ale věřím, že tato kniha si své obdivovatele najde a já vám přeji, ať mezi ně třeba patříte vy.

 

Název knihy Pravda
AutorMelanie Raabeová
ŽánrThriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran400
ISBN978-80-7617-267-8
  
Nákup knihy https://www.kalibr-knihy.cz/
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)