Právě vychází mysteriózní islandská krimi Severní blata

Severní blataNa mrtvole ležel lístek se vzkazem psaným propisovací tužkou.Tři slova, kterým Erlendur nerozuměl.

Brilantní detektivní román z pera proslulého islandského spisovatele Arnaldura Indridasona s názvem Severní blata přináší další příběh nekonformního kriminalisty Erlendura Sveinssona. Jeho filmové zpracování získalo hlavní cenu Křišťálový globus na MFF v Karlových Varech (2007).

Arnaldur Indridason mistrně kombinuje perfektně propracovanou psychologii postav, záhadné vraždy, rodinná dramata, islandskou historii a přírodu. Autor zaujímá přední místo na žebříčcích bestsellerů nejen ve Skandinávii, v Anglii, Francii, USA, Německu i jinde v Evropě. Jeho romány byly přeloženy do 21 jazyků a vyšly ve 26 zemích světa. Podle internetového serveru Krimi Couch patří mezi pět nejoblíbenějších světových autorů krimi románů všech dob. Prestižní deník The Guardian řadí Arnaldura Indridasona na první místo mezi TOP 10 evropských autorů detektivních románů současnosti.

Nejznámější dílo slavného islandského autora Severní blata (název originálu Mýrin) přeložila do češtiny Helena Smolaková a vyšlo v již druhém, upraveném vydání 3. února 2015 v edici Severská krimi.

 

Na počátku to vypadalo jako úplně obyčejná vražda. Ve svém bytě na předměstí Reykjavíku byl nalezen mrtvý starý muž a nikdo se nenamáhal zakrývat stopy či předstírat, že zemřel vlastní rukou. Ale proč zanechal vrah u oběti vzkaz, kterému nikdo nerozumí? A jak s tím souvisí fotografie dětského náhrobku? Případem je pověřen komisař Erlendur Sveinsson zrovna ve chvíli, kdy má osobních problémů víc než dost…

 

Název knihy:    Severní blata
Autor:                 Arnaldur Indridason

MobaNakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   4337
Rok vydání:       2015
Počet stran:       248

ISBN:                  978-80-243-6447-6
EAN:                   9788024364476

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

 

Arnaldur IndridasonArnaldur Indridason (*1961) patří ve své vlasti a v Evropě k předním autorům žánru a jeho kriminální romány jsou vysoce hodnoceny. Pracoval jako novinař a filmový kritik u největších islandských novin Morgunbladid. Dnes žije jako spisovatel na volné noze v Reykjaviku a s velkým úspěchem vydává své romány.

Severní blata, první z románů, v nichž vystupuje komisař Erlendur, obdržela v roce 2002 prestižní cenu Glasnyckel (Skleněný klíč), udělovanou každoročně nejlepší severské detektivce. Jeho druhý detektivní román Dech smrti byl nominována na tuto cenu v roce 2003.

Autor se tedy řadí k takové elitě, jako jsou Henning Mankell, Hakan Nesser, Åke Edwardson a Kjell Ericsson a zaujímá přední místo na žebříčcích bestsellerů jak ve Skandinávii, tak v Anglii, Francii, Německu a jinde v Evropě. V roce 2006 byl jeho román Severní blata zfilmován a ihned se stal nejúspěšnějším islandským filmem v historii. V roce 2007 získal tento film hlavní cenu na filmovém festivalu v Karlových Varech. Podle internetového serveru Krimi Couch patří Arnaldur Indridason mezi pět nejoblíbenějších světových autorů krimi románů a jeho romány byly přeloženy do 36 jazyků.

 

Nakladatelství MOBAMOBA – Moravská Bastei MOBA, s.r.o.
Nakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).
Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz
.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.