Před minulostí se neschováš

Nechtěnírecenze audioknihy Nechtění

Debut Nechtění, první díl série detektivních románů se dvěma sympatickými vyšetřovateli – legendou Alexem Rechtem a nováčkem z řad civilistů Fredrikou Bergmanovou -, se dočkal své audiopodoby. Pod taktovkou zkušeného režiséra Jakuba Tabery tak ve spolupráci s Knihou Zlín vznikla další klasicky čtená a rozhodně opět povedená severská detektivka, jejímž narátorem se stal Michal Gulyáš, jehož hlas mohou posluchači znát například z pravidelného načítání časopisu Forbes.

Dnes již ostřílená autorka Kristina Ohlssonová zabodovala hned svou první vydanou knihou (v originále 2009, česky 2013), již si právě můžete díky webu Audioteka.com poslechnout. Jak sama v poděkování prozrazuje, píše již od sedmi let, k vydání celého románu se pak dostala až s Nechtěnými. Hned ve svém debutovém díle ale autorka ukazuje, že oplývá nesporným vypravěčským umem, dobrými nápady zejména v oblasti kompozice příběhu a že rovněž mistrně ovládá práci s dialogy. Postavy jsou zajímavé a originální, zápletka švédsky chladná a krutá. Vyprávění obsahuje mnoho úvah jednotlivých hrdinů i mnoho dialogů, například vedení výslechů.

Michal Gulyáš jako jediný interpret audioknihy vše načetl velmi zvučným, dynamickým hlasem, a tak je poslech příjemný a děj z něj snadno vstřebatelný. Obzvláštní poctu mu musím vyseknout za věrný přízvuk při čtení složitých švédských názvů a jmen.

Oproti konkurenčním vydavatelstvím audioknih, Audioteka.com v podstatě nepracuje s doplňkovými hudebními doprovody, ale omezuje se jen na čistý přednes vypravěče. Nejinak je tomu i v tomto případě. Musím říct, že ačkoliv mě znělky často mile překvapí a povětšinou pěkně navozují atmosféru, tento způsob mluveného slova umožňuje plynulejší poslech při snazším soustředění. Jednoduše řečeno, bez kudrlinek mistrů zvuku v podobě hudby a doprovodných zvuků se audiokniha víc podobá vlastní četbě, naopak dramatizace (typicky s více interprety) se vlastně blíží divadlu či rozhlasové hře. V případě Nechtěných si zvukař Jan Kacian v přibližně třináct a půl hodinách příběhu vystačil s prostým, ale dramatickým několikasekundovým tichem na konci stop (kterých je dohromady jen 9!) a krátkými odmlkami při změnách místa děje.

Jak se můžete dočíst v anotaci a jak rovněž vyplývá z fotografie na obalu audioknihy, ti, kdož jsou v tomto příběhu unášeni (a nejen to!), jsou děti. Tito bezbranní, malí lidé jsou citlivým tématem snad pro všechny, kdo mají srdce, a zejména pro ty, kdo již mají své vlastní potomky. Představa, že by vám někdo vaše dítě unesl a nějak mu ublížil nebo ho dokonce zabil… to je zkrátka noční můra. Proč by to ale vlastně někdo dělal? Jaký by mohl být jeho záměr? Tady musím podotknout, že autorka dostala věru zajímavý nápad související se mstou. Někteří lidé prostě nezapomínají, protože to vlastně ani nejde. Ačkoliv mi důvod proč došel dříve než všem vyšetřovatelům (což se mi běžně nestává), užívala jsem si rozuzlování příběhu až do veškerých podrobností. V jednom případě mě autorka dokonce pěkně nachytala, takže celkově obsah rozhodně není dobře předvídatelný.

Příběh na oko silných mužů a slabých, submisivních a snadno ovladatelných žen ukazuje, proč je Kristina Ohlssonová celosvětově oblíbenou autorkou. Vřele doporučuji k poslechu.

85 %

 Nechtění

 

Název audioknihy:      NECHTĚNÍ
NechtěníAutor:                             Kristina Ohlsson
Interpret:                        Michal Gulyáš

Vydavatel:                     Audiotéka

Délka:                            13 hod. 20 min.

Kategorie:                      detektivky, thrillery

E-shop:                           audio – http://Audioteka.cz                                         
 

 

Nechtění

 

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

– 2800 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows Phone 7).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

 

 Audioteka

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.