Středa, 12.6.2024
Ostatní volný časVolný čas

Premiéra na Aviatické pouti

Vojenská letectva zahraničních států nejsou v programu Aviatické pouti často zastoupena. V letošním roce se však návštěvníci dvaatřicátého ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024 v Pardubicích, mohou těšit na velmi dynamickou ukázku cvičného turbovrtulového stroje Pilatus PC-9 slovinského vojenského letectva.  

Na výcvik vojenských pilotů mají jednotlivé státy různé koncepce. Někde využívají k výcviku moderní turbovrtulové stroje, ale například ve Slovinsku jsou Pilatusy PC-9M švýcarské výroby hlavním typem jejich vojenského letectva,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a pokračuje: „Při pohledu na dvoumístné Pilatusy poháněné výkonným turbovrtulovým motorem si ani neuvědomíme, že od vzletu prototypu letadla PC-9 uplynulo v letošním roce čtyřicet let. Při samotné letové ukázce se spojí jeho elegantní vzhled s dynamikou jednotlivých obratů a je třeba zmínit, že slovinský vojenský pilot Andrej Fiorelli je s letadlem dokonale sžitý. Jeho letová ukázka je opravdová akrobacie, kterou bychom od vojenského cvičného stroje ani nečekali. Pilot ukazuje velmi dobrou manévrovatelnost stroje a dynamicky mění horizontální prvky s těmi vertikálními, kdy doslova mizí ve výšce. Není divu, že ukázka slovinského Pilatusu před několika roky právem získala ocenění na britském prestižním leteckém dnu RIAT. Proto jsme velice potěšeni přístupem velení slovinského vojenského letectva a nesmírně nás těší, že do svého kalendáře letových ukázek zařadilo také Aviatickou pouť. Bude to pardubická premiéra nejen letové ukázky, ale pokud se nepletu, také samotného typu Pilatus PC-9,“ dodává Jan Rudzinskyj. 

Aviatická pouť je tradiční celodenní program pro celou rodinu. V sobotu i v neděli je připraven i pestrý pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Samotný letový program bude trvat přes pět hodin. 

 

Kdy 1. – 2. června 2024
vstupenky
Kde letiště Pardubice

 

Aviatická pouť 2024 banner

Aviatická pouť

https://aviatickapout.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku hudební nadšenec, tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a (ne)zlobí! www.FotoZajda.cz