Neděle, 1.10.2023
KnihyKultura

Přemyslovci a jejich život

Sláva a pád přemyslovských králůrecenze knihy Sláva a pád přemyslovských králů

Zajímá vás, jak to tady vypadalo v dobách, kdy se začala psát historie území Čech? Velká Morava už dávno existovala, ale v Čechách tomu bylo jinak. Na území, na němž žilo hned několik významných rodů, se zatím na vznik většího správního útvaru teprve čekalo.

My můžeme díky knize, kterou bychom vám rádi prostřednictvím této recenze představili, sledovat počátky českého knížectví a následně i českého království.

Pokud jste příznivci historické populárně naučné literatury, můžeme již teď konstatovat, že toto dílo z pera významného českého autora nejen historických románů s detektivní zápletkou, je určeno právě vám.

Dozvíte se vše, co vás zajímá o rodu Přemyslovců, a to od bájného Přemysla ze Stadic až po Václava III. To všechno na pouhých 208 stranách.

Když jsem do ruky poprvé vzala poslední knihu z pera mého oblíbeného autora Jana Bauera, věděla jsem, že budu spokojená a odnesu si ze čtení skvělé pocity a spoustu nových poznatků. Jak už je uvedeno výše, jedná se o populárně naučnou knihu.

Od autora jsem přečetla již několik podobných titulů, takže jsem předem věděla, do čeho jdu. I když… Nakonec jsem zjistila, že publikace, které jsem dosud přečetla, nebyly, co se týče obsahu, tak propracované, jako je Sláva a pád přemyslovských králů. Způsob zpracování se mi zamlouval. Autor si kladl množství otázek, jež se týkaly života a vlády jednotlivých knížat a králů. Odpovědi se pak snažil najít nejen v dobových pramenech, ale i v současné odborné literatuře. Sám si moc dobře uvědomuje, že kroniky nemusí být příliš objektivní. Je tudíž velice zajímavé sledovat, jak srovnává nezávisle na sobě myšlenky několika kronikářů a snaží se najít případné společné východisko. Občas se mu to daří, jindy se společná řeč autorů kronik nalézt nepovedla a v tu chvíli je čas na doložení moderní odbornou literaturou. Vyzdvihnout musím, že se autor snaží přiblížit laickému čtenáři, z toho důvodu nezabředává do žádných nezáživných podrobností a vypichuje jen informace, které jsou pro danou událost nejdůležitější.

Titul Sláva a pád přemyslovských králů vyšel v roce 2017 v nakladatelství Brána. Pokud vás naše recenze zaujme a budete si chtít pořídit toto zajímavé dílo, jež je naplněno spoustou zajímavých informací, můžete tak učinit právě zde.

Publikace vám představí vcelku podrobně všechny členy rodu Přemyslovců. Zpočátku se autor zabývá bájnými postavami naší historie, zde čerpá zejména z Kosmovy kroniky české, ale také z Dalimilovy kroniky a Kristiánovy legendy. Po vzniku českého knížectví se kromě již zmíněných pramenů setkáváme i s dalšími a zde už jsou události dokládány i odbornou literaturou a studiemi. Ty jsou ale voleny k věci a autor je zestručnil tak, aby čtenáře při četbě nijak nezatěžovaly. Troufnu si konstatovat, že se Janu Bauerovi podařilo docílit toho, co si vytyčil a přinesl tak spoustu zajímavých názorů, a to čtivou formou.

Celá publikace je složena z 28 kapitol, v nichž se setkáváme s mnohými osobnostmi, jež měly v naší historii obrovský význam. Co se týče přemyslovských knížat a králů, bylo jich hodně. Pro zlepšení orientace je dílo doplněno přehledem panovníků přemyslovské dynastie, jenž je opatřen i datací vlády. Jak jistě všichni dobře víme, v našich dějinách se objevovali nejen velcí lidé, ale odehrávalo se i mnoho důležitých událostí. Aby nedošlo k tomu, že by události utekly naší pozornosti, najdeme před seznamem použitých pramenů a literatury kapitolu nazvanou Chronologie událostí v přemyslovských Čechách. Ta nám zároveň udá i jistý dobový kontext.

Publikace je stylizovaná coby odborný text s množstvím citací. Ty od autorových myšlenek rozeznáme vcelku snadno, jsou psány kurzívou a zároveň se dají krásně rozeznat i díky dobovému jazyku. Ten, troufnu si tvrdit, činí dílo originálním.

Jistě si kladete otázku, zda kniha oplývá něčím, co by vás mohlo překvapit. Určitě tu jeden takový vcelku významný faktor spatřuji. Již na první pohled mě uhranula ilustrace na přebalu svazku. Když jsem se začetla, říkala jsem si, že text je sice interesantní, ale že by to chtělo nějaké oživení. To pak nakonec i přišlo, a to v podobě několika stránek s ilustracemi a kresbami. Některé byly dobové, jiné vznikaly až v období novověku. Nicméně všechny obrázky bohatě vyobrazují nejen život v dané době. Pokud jste se ještě nerozhodli, zda si dílo přečíst, možná vás přesvědčí působivá anotace, jež slibuje zajímavé počtení a získání odpovědí na četné otázky.

Moje subjektivní hodnocení je pozitivní, i když jisté výhrady bych k provedení měla. Po obsahové stránce je toto dílo luxusní a jistě udělá radost každému milovníkovi historických publikací, ale také autorovým příznivcům. I když nejste v oboru historie odborníky, nemusí vám to vadit. Jan Bauer vám vše nastíní a dalo by se říci, že vám informace naservíruje na zlatém podnosu. Jeho vyjadřovací schopnosti jsou výborné. Odborné pojmy dokáže osvětlit bravurně a vy tak rozhodně nebudete tápat ve tmách. Jediné, co tak trošku kazí čtenářský zážitek a snižuje i finální hodnocení, je forma, jež významně pokulhává za obsahem. Na vcelku malém prostoru se můžete setkat s velkým množstvím přepisů a dalších podobných jazykových prohřešků, jež občas i trošku pozměňují význam sdělení. Nicméně i přesto si ode mě publikace nakonec získala krásných 80 % a vřelá doporučení k tomu. Věřte tomu, že obsah za to určitě stojí.

 

Název knihy:      Sláva a pád přemyslovských králů
Sláva a pád přemyslovských králůAutorka:             Jan BAUER

Žánr:                   historie, biografie

Datum vydání:    2017
Počet stran:        208
Nakladatelství:    Brána

ISBN:                  978-80-7243-980-5

E-shop :              www.brana-knihy.cz

D
atabáze knih:   www.databazeknih.cz

 

Brána
Nakladatelství Brána
vzniklo v roce 1994.
Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)