Přes zákruty řeky

recenze knihy Přes zákruty řeky

„A co když pravda vyjde najevo? Já teď kolem toho v práci chodím jako kolem horké kaše. Nechtějí, aby ve vývoji dělali lidé s neárijským původem. Bylo by lepší, kdyby o tom věděli, aby se mohli připravit.“

„Pokud na to přijde, budu radši, když budou lhát z nevědomosti než ze strachu. Tak je to uvěřitelnější.“

„Nemyslím, že se nacisté budou zajímat o formu lži. Jim půjde o pravdu.“

„V tom případě se musíme modlit, aby se to nikdy nedozvěděli.“

Přes zákruty řeky je opět knihou, kterou jsem si vyhlédla už v edičním plánu a věděla jsem, že si ji chci přečíst. Je totiž napsána tak, abych ji měla v hledáčku, jelikož vyhledávám příběhy ve dvou dějových liniích, kdy se jedna odehrává v minulosti a druhá v přítomnosti. A když je ta minulost ještě spojena s druhou světovou válkou, v mém případě nemám co řešit.

Nejdříve se podíváme trochu blíže na děj. Ač má v sobě spoustu okatých náhod, u kterých se autorka snažila dosáhnout více dojemného a romantického efektu, který ovšem mnozí z nás mohli předvídat, tak se nudit u čtení určitě nebudete.

V minulosti se objevují dvě důležité postavy, a každá z nich vypráví svůj příběh. Tou první je Max, mladý zubař, který se dostane přímo do středu války, Američan, který odjede do Evropy, aby svými lékařskými schopnostmi pomáhal zachraňovat vojáky. Tou druhou je Johanna, žena, která pracuje v leteckém průmyslu, Němka, která se snaží vymyslet přesně takové letadlo, jež bude dokonalé a díky němuž Německo vyhraje válku, aby už nikdo nemusel umírat.

Přes zákruty řeky - recenzeA v přítomnosti je to Beth, třetí vypravěčka, která se pouští do pátrání po otcově minulosti. Je už starý, nemocný a Beth se rozhodla pokusit se splnit mu poslední přání a to najít osobu, kterou ztratil hned po skončení války a která pro něj hodně znamenala. Jenže Beth neví nic, otec o válce nikdy nemluvil, jediné co ví, jak se žena jmenovala, ale nic víc. A pro Beth samozřejmě díky otcově zdravotnímu stavu začíná souboj s časem…

„Harald po mně varovně sekl pohledem. Takové zaměstnání by ho dostalo do přímého styku s nejvýše postavenými nacisty. A po celou dobu by byl pod přísným dohledem. Na první pohled to vypadalo bezpečněji, ale ve skutečnosti by se ocitl na přibližně stejně nebezpečném území jako na rozlehlé východní frontě. Odmítnout Anselovu nabídku by se však rovnalo sebevraždě.

„Bude mi ctí, Obersturmbannführer. Jakmile mě lékaři uschopní.“

„Věděl jsem, že jste rozumný muž, Leutnant. Jsem rád, že jsem se ve vás nezmýlil.“

Přes zákruty řeky je příběhem, který se opravdu skvěle čte. Já sama dala knížku za pár hodin. Autorčin styl psaní je jednoduchý, prostě se necháte unášet na vlnách vyprávění a děj se vám před očima bude odvíjet jako film. Všechno do sebe zapadá, takže vám absolutně nic nebude bránit v tom, abyste se odpoutali od reality a nechali se pohltit vyprávěním.

Jednou z chyb, kvůli kterým ale nemůžu knihu hodnotit na sto procent, tak je „systém náhod“, které autorka zapasovala do příběhu. Propojení některých postav bylo fakt hodně okaté, těžko uvěřitelné až přímo nereálné, takové náhody se opravdu nedějí a ač je tohle autorčina fantazie, mohla to trochu jinak zaonačit, aby to nebylo tak očividné.

Když se ovšem oprostíte u čtení od těch náhod, od toho, co se tam děje jako náhodou, tak dostanete příběh, který se vám bude líbit. Je napsán s citem, všichni hrdinové mají své místo a své repliky, které vám do sebe budou zapadat, a vyprávění vám bude odsýpat, na konci si řeknete, že to bylo moc fajn. Sice se ke knize už nevrátíte, ale určitě vám přivodí velmi příjemné pocity a s koncem se smíříte velmi lehce, tak nějak to skončit mělo, aby byla čtenářská mysl uspokojena.

Hodnocení: 80 %

 

Název knihy Přes zákruty řeky
AutorAimie K. Runyan
ŽánrHistorické romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2022
Počet stran264
ISBN978-80-249-4648-1
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)