Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Obrázkové čtení se čtyřnohým kamarádem

recenze knihy Příhody pejska Chloupka

„Chtěl bys bydlet v našem domě a být můj domácí mazlíček? Napořád?“ Chloupek pustí balón a rychle nastraží uši. Být domácí mazlíček? Co to je? „Dostaneš svůj vlastní pelíšek. Já budu tvůj páníček a často si budeme hrát s míčem,“ povídá Lukáš. Tohle se malému pejskovi moc líbí!“

Máte doma předškoláka, nebo dítko, které se začíná učit číst? Pak tu pro vás mám tip na obrázkové čtení z edice Učíme se číst s myškou Majdou od Nakladatelství JUNIOR, a to knihu Příhody pejska Chloupka.

Příhody pejska Chloupka

V knize najdete čtyři krátké příběhy kluka Lukáše a jeho nového čtyřnohého kamaráda pejska Chloupka. Děti se dozvědí, jak si Lukáš Chloupka vybral, co Chloupek rád jí, kam chodí rád na procházky a také že nerad nechává svého páníčka odcházet, i když je to jen na chvíli. Nad knihou můžete s budoucími malými čtenáři strávit hezké chvíle. Děti mají tato obrázková čtení ve velké oblibě.

Jak jsem již uvedla, jedná se o knihu s obrázkovým čtením, což znamená, že některá slova v textu jsou nahrazena obrázky, a tak je umožněno dětem, které ještě neumí číst, aby se mohly do čtení s dospělým zapojit doplňováním slov podle obrázků. V této knize navíc na konci najdete obrázkový slovníček, což je dobrá pomůcka pro všechny, kteří občas tápou, co některý obrázek znamená. V případě této knihy jsme slovníček využili u obrázku, který představuje „domácího mazlíčka“, „park“ či „sportovní halu“, tam jsme si nebyli jistí. Ale jinak jsou obrázky srozumitelné.

Příhody pejska ChloupkaJelikož je kniha určena začínajícím čtenářům, je text psán větším písmem. Knihu jsme četly s dcerou, která letos chodí do první třídy, a myslím, že ona by uvítala, kdyby byl celý text psán velkými tiskacími písmeny, protože ty už zná velmi dobře. Ale i tak si myslím, že v brzké době zvládne tuto knihu číst úplně sama.

„Chloupek a Lukáš běží kolem dvou šedivých holubů. Jen tak tak se vyhnou kočárku. Jsou k zámku stále blíž. Malý pejsek se vytrhne z vodítka. Jeho tlapky se rychle míhají po cestě.

a už je skoro u zámku. Najednou slyší štěkat nějakého jiného pejska. Chloupek nechá zámek stranou a utíká k druhému pejskovi.“

Samotné příběhy jsou spíše jednoduché. Jedná se o běžné situace ze života s pejskem, ale děti je budou číst rády. Dceři se knížka velmi líbila, jelikož má ráda tyto reálné příběhy ze života, v nichž vystupují lidé, a které zachycují každodenní situace.

Kniha má krásné, dalo by se říci, že až rošťácké ilustrace, které krásně dokreslují samotné příběhy a zároveň odrážejí rozpustilou povahu štěněte a radost malého kluka.

Příhody pejska Chloupka bych doporučila všem předškolákům a prvňáčkům, ať už klukům nebo holkám. A taky rodičům či prarodičům, kteří chtějí se svými dětmi či vnoučaty strávit příjemný čas nad knihou, která nenásilným způsobem vede děti ke čtení.

V edici Čtení s myškou Majdou Nakladatelství JUNIOR vydalo také knihu Příhody tyranosaura Rexíka.

Moje hodnocení je 100 %.

 

Název knihy Příhody pejska Chloupka
AutorHenriette Wichová
ŽánrPro děti, Příběhy
  
Nakladatelství Junior
Rok vydání2021
Počet stran48
ISBN978-80-7267-729-0
  
Nákup knihy www.junior-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Příhody pejska Chloupka

 

Junior

V našem rodinném nakladatelství knihami žijeme a snažíme se našim dětským čtenářům nabídnout širokou paletu knížek od leporel přes omalovánky, aktivity, první čtení až po populárně naučnou literaturu pro starší školáky. S našimi tituly už vyrostla celá generace čtenářů a rádi vidíme, když se ke knížkám nyní vracejí i jejich děti. Věnujeme se jak původní české tvorbě, tak atraktivním knížkám překladovým. Jak se na rodinnou firmu patří, na výběru a výrobě knížek se podílí celá rodina. A to někdy nebývá lehký proces.

Historii našeho nakladatelství jsme začali v roce 1995 ve skromných a knížek takřka nedůstojných podmínkách. Jak náklad jednotlivých titulů postupně klesal, rozšiřovalo se portfolio našich knih. Časem jsme přidali i Slovensko a dnes se čtenáři mohou s našimi knížkami potkat i tam. Přes několik stěhování a změn v našem nakladatelství jsme nikdy neopustili Říčany. Pořád zůstáváme rodinným nakladatelstvím a snažíme se do výroby knížek zapojit další generaci a poskytovat tak dětem radost i nadále.

Hory jsou vášnivým zájmem některých členů našeho nakladatelství. Proto jsme k dětským titulům přidali i knihy o horách. Jelikož se jedná o náš osobní zájem, knihy vybíráme tím pečlivěji a všechny naše knižní průvodce po horách jsme i osobně vyzkoušeli.

www.junior-knihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)