Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Příliv a odliv

recenze knihy Příliv a odliv

Vydejte se na německý ostrov Juist, kde se vážená rodina Kiesslingových chystá na velkou slávu. Eduardovi, patriarchovi rodu má být předáno významné ocenění za zásluhy. Při generální zkoušce, které se účastní manželka i dcery, dojde k nečekané situaci, přípravy naruší mladá žena, Novozélanďanka Helen, jež tvrdí, že je s Kiesslingovými spřízněná. Zřejmě nelže, je velmi podobná Eduardově ženě Addě, která však její matkou být nemůže. Společně pátrají po původu Helen a otevřou tak Pandořinu skříňku s minulostí rodiny, která měla navěky zůstat zamčená… 

Anne Prettinová rozehrává obsáhlý příběh s tajemstvími, která vyplouvají na povrch a mění tak dosavadní poklidný život rodiny. Ale jak už to bývá, poklidný je jen zdánlivě..

Příliv a odliv - recenzeDo děje nás zavádí poměrně zneklidňující prolog zasazený do roku 1978. Na první pohled to vypadá, že s dalším příběhem nemá nic společného, ale opak je pravdou, jen si k rozuzlení dramatu budete muset vyšlapat poněkud dlouhou cestu napříč pohnutou historií Německa.

Autorka střídá několik časových rovin, které nejsou řazeny chronologicky, současná linie se prolíná s minulostí, jejíž úseky jsou do knihy zakomponovány podle vzpomínek konkrétních hrdinů. Na pozadí neklidných třicátých let a následující druhé světové války, stejně jako poválečných budovatelských let sledujeme rozvětvenou rodinu Kiesslingových, jejichž ženy od nepaměti žijí na ostrově Juist.

Před námi se odvíjí svět uzavřené ostrovní komunity lidí s těsně provázanými životy. Přátelství, láska, nenávist, fanatismus, to vše se v jejich osudech promítá. Zjistíme, že za války nebyli všichni Němci na straně Hitlerova režimu, ale snažili se pomáhat Židům, na druhou stranu ti, jenž fašismu podlehli, přispěli ke smutku a bolesti mnoha postav tohoto příběhu.

Příliv a odliv je přes emocemi nabitý stěžejní námět poklidně plynoucím vyprávěním o jedné rodině, jejíž členové neustále opakují stejné vzorce chování, dělají stejné chyby jako předchozí generace, z čehož vychází spousta nedorozumění a mezer v komunikaci.

Rodinný příběh odehrávající se v nevšední destinaci – na ostrově Juist, kde se snoubí syrovost a krása přírody, je sondou do životů lidí s dramatickými osudy.

 

Název knihy Příliv a odliv
AutorAnne Prettinová
Žánrspolečenský román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2022
Počet stran344
ISBN 978-80-249-4691-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)