Proč je i kosmetika BIO?

Proč je i kosmetika BIO?V posledních letech Českou republiku zaplavila vlna v BIO stylu, tj. návrat k přírodě, k jejím produktům a celkově k ekologii. Biopotraviny, bio-bedýnky, bio-víno, bio-mléko, bio-čokoláda, dokonce i bio-květiny. Ale víte, že existuje i BIO-kosmetika?
Značka BIO má u nás i ve světě své opodstatnění. Lidé preferující bioprodukty mají totiž možnost významně se podílet na kvalitě životního stylu a přímo ovlivňovat i své zdraví.

Dříve lidé hospodařili na svých políčkách v souladu s přírodou, pěstovali ovoce, zeleninu, chovali dobytek a využívali vyprodukovaný hnůj opět na pole, a to způsobem bez použití chemie. Po nástupu konvenčního způsobu zemědělství, s orientací na samotný výnos, si lidé začali uvědomovat díky nešetrnému hospodaření negativní vlivy na životní prostředí – znečištění vody, půdy, používání pesticidů, únava půdy a snížení její úrodnosti. Nyní se člověk ke způsobu hospodaření bez chemie opět vrací.
Ekologické zemědělství představuje takový způsob hospodaření, který vylučuje použití umělých hnojiv a pesticidů, regulátorů růstu, přídatných látek v krmivech a geneticky modifikovaných organismů. Díky ekologickému zemědělství jsou na trh uváděny bioprodukty, označené značkou produktu ekologického zemědělství a zaručující nejvyšší kvalitu výrobku. Mezi novinkami ze světa biostylu nalezneme stále více oblíbenější biokosmetiku.

BIO-kosmetika
Biokosmetika představuje nový trend v péči o tělo, pokožku, obličej a zdraví člověka vůbec. Současná nabídka kosmetiky obsahuje nepřeberné množství chemických látek, kterými se nejen ženy, ale také muži dennodenně zkrášlují. Někdy však tyto látky obsažené v kosmetice mohou vyvolat u člověka alergickou reakci nebo podráždění pokožky i sliznice. Uvádí se také, že některé chemické látky v kosmetických přípravcích jsou zařazeny mezi prokázané karcinogeny nebo mohou být potenciálně nebezpečné.

Právě biokosmetika však řeší chemické složení za Vás. Již se nemusíte dívat na složité názvy chemických sloučenin a rozpoznávat, zda jsou látky možnými alergeny či nikoli. Biokosmetika nabízí možnost dlouhodobé jistoty v péči o tělo a krásu člověka bez nežádoucích účinků na zdraví.

Která kosmetika je BIO?
Biokosmetika vychází z předpokladu přírodní kosmetiky bez zbytečných chemických přísad, na rozdíl od samotné přírodní kosmetiky se vždy jedná o kontrolovanou přírodní kosmetiku, která vlastní certifikát (ochrannou známku, např. BDIH) a splňuje tak velmi přísně stanovená kritéria. BDIH je mezinárodně uznávána ochranná známka a uděluje ji od roku 2001 Ecocontrol (mezinárodní institut).

Další ochranné známky, kterými je certifikována práva biokosmetika jsou:
– ochranná známka Institutu pro výzkum přírodních látek – NRI
– certifikát Mezinárodní rady pro výzkum Aloe – IASC (záruka čistoty a kvality).

Základní rozdíl mezi biokosmetikou a obyčejnou kosmetikou je v použití a množství chemických látek, které mohou být škodlivé pro člověka, děti i zvířata. Minerální oleje z ropy jsou nahrazeny rostlinnými oleji, parabeny a formoly zastupuje alkohol, oleje a kyselina hydrooxyoctová. Umělá barviva plně nahradí karamel a chlorofyl, ftaláty zastoupí alkohol s glycerinem.
Kritéria pro výrobky, které mají získat certifikát BDIH kontrolované přírodní kosmetiky jsou uvedeny zde – Kritéria pro výrobky kontrolované přírodní kosmetiky.

Certifikace biokosmetiky v ČR
Od roku 2007 rozšílila Kontrola ekologického zemědělství o.p.s. nabídku služeb o certifikaci kosmetických přípravků vyráběných z přírodních a ekologických surovin. V současné době je jedinou společností v ČR akreditovánou Českým institutem pro akreditaci, o.p.s.. Více zde.

Jaká je cena biokosmetiky?
V dnešní době je na trhu nabídka kvalitních kosmetických výrobků velmi široká. Každý má tak možnost vyzkoušet přípravky „obyčejné“ kosmetiky či „biokosmetiky“ a najít tak prostředky, které jsou pro něho nejvhodnější.
Cena kosmetiky se odvíjí nejen od značky, šetrnosti výrobku k životnímu prostředí, ale také například od podpory dalších činností (např. fair trade). Cena biokosmetiky je však obdobná ceně výrobků v nebio-kvalitě. Na webech zabývajících se prodejem biokosmetiky lze nalézt cenově dostupné a srovnatelné kosmetické přípravky; navíc v nejvyšší kvalitě.

Kde lze koupit biokosmetiku?
Biokosmetiky naleznete nepřeberné množství. Například francouzská biokosmetika Melvita, která je na trhu od roku 1983, nabízí kromě pleťových a tělových přípravků také květinové vody, vůně, zubní pasty a potravinové doplňky v kvalitě BIO nebo biokosmetika značky Lavera (založena v roce 1987) či Sanoflore, u které 99 % všech použitých složek pochází z ekologického zemědělství a neobsahuje žádné parabeny, silikony ani umělá barviva.
Součástí nabídky prodejců biokosmetiky jsou bezplatné vzorky, díky kterým může zájemce biokosmetiku vyzkoušet na vlastním těle a poté se rozhodnout o koupi vyzkoušeného výrobku.
Biokosmetiku mohou používat děti i dospělí. Existuje i biokosmetika pro zvířata, kdy pro hygienu a pohodu zvířecích mazlíčků lze využít dostupné výrobky také v biokvalitě.

Závěr
Biokosmetika nepředstavuje jen nový pohled na omezování využívání chemických přípravků pro krásu těla a obličeje, ale především možnost snížit expozici vůči vlivu těchto látek, které prokazatelně mají nebo mohou mít negativní účinky na zdraví člověka, zejména ve výskytu dermatologických onemocnění a alergií. Biokosmetika je v současnosti cenově stejně dostupná, tak jako jiné druhy kosmetiky. Záleží jen na každém z nás, jakou cestu si zvolí, neboť péče o tělo je také dlouhodobou péčí o naše zdraví. Kosmetika v bio-kvalitě nám tak může zajistit vyšší kvalitu zdraví a pohody darované přímo od Matky přírody.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.