Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Zemři, Kaine: Svatyně

Ludmila Svozilová je zkušenou spisovatelkou. Začínala jako autorka hororových povídek, které byly nejprve publikovány v různých antologiích a poté i v knize Hřbitov bílých králíčků (2018). Potom se čtenářům dostal do ruky její první román Sběračka kostí (2019), pak druhý, Achernar (2021), jehož recenze se na Chrudimce již objevila. Ten jí vydalo nakladatelství Golden Dog, pod jehož křídly vyšel také její zbrusu nový titul, román Zemři Kaine: Svatyně (2022).

Zemři Kaine SvatyněI v tomto mnohovrstevnatém příběhu je hlavní hrdinkou silná a osobitá mladá žena, pětadvacetiletá Matylda Eliášková, která nastoupila do poněkud záhadné firmy Wersent jako reklamní fotografka. Jenže – kromě luxusního zboží začne na příkaz šéfa fotit i mrtvá těla, která se postupně objevují čím dál častěji. Navíc zjistí, že je sledována. Čtenář postupně odkrývá složitou pavučinu lží, polopravd, intrik, tajemství. Nikdo a nic není takovým, jakým se zdá být na počátku. Ani Matylda.

Příběh je vyprávěn v ich formě a zachycuje dramatické události od stého dne Matyldiny práce pro Wersent až po den s pořadovým číslem 630, jak nám, včetně datace, sdělují názvy kapitol. Podání je velmi sugestivní, místy až básnivé, nevyhýbá se však hrůzným momentům. Charaktery hrdinů působí přesvědčivě, společně s nimi prožíváme jejich obavy, nejistotu, strach i odhodlání. A samozřejmě i lásku, přestože i ta je do textu vkomponována bez jakéhokoliv laciného sentimentu.

Již na první pohled jistě zaujme i obálka Michala Březiny s ilustrací Milana Popelky, která věrně evokuje středověký lept, kolem něhož krouží temný děj knihy.

Žánrově není román Ludmily Svozilové jednoznačně zařaditelný. Obsahuje prvky detektivky, mysteriózního thrilleru s konspiračními prvky, milostného dramatu … Ano, myslím si, že všem příznivcům těchto žánrů se bude líbit. A pozor! Jedná se zatím jen o první díl, druhý bude brzy následovat.

 

Název knihy Zemři, Kaine: Svatyně
AutorLudmila Svozilová
ŽánrThrillery, Literatura česká
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran348
ISBN978-80-88067-62-7
  
Nákup knihy www.goldendog.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.