Který život je ten správný?

recenze audioknihy Půlnoční knihovna

Je možné, že vedle našeho života existují jiná paralelní Já v paralelních vesmírech? A jak by se vám líbilo tato paralelní Já navštívit v jejich tělech a vyzkoušet si životy, které jste si vysnili nebo neměli šanci vyplnit? Nebo životy, o kterých se domníváte, že by byly lepší, přitažlivější a euforičtější než je ten, který právě žijete?

K životu patří omyly a miliony každodenních rozhodnutí. Nora Seedová má pocit, že omylů za svůj život učinila více než dosti. Skoro nic se nepovedlo tak, jak by si přála. Není se svým životem spokojená. A tak hledá ten pravý život, ovšem který to je? Po kterém její duše lační? Opravdu může Nora najít ten správný, bezchybný život, který by jí nedovolil udělat tolik kopanců?

Půlnoční knihovna OneHotBookAudioknihu bych se nebála označit takovým fantasy filozofickým dílem Matta Haiga. Obsahuje nádherné myšlenky a citace velkých filozofů, kterými byli například Nietzsche nebo Thoreau. Každá kapitola mě nutila se ve svých myšlenkách zastavit a přemýšlet nad svým životem, nad životy jiných nebo nad bytím celé dnešní společnosti. Byla jsem opravdu dychtivá po poslechu. Bavily mě nečekané zvraty v dějích. Když už jsem si myslela, že vím, jak příběh skončí, nastal další velký zvrat.

Audio verzi jsem si neváhala vybrat i kvůli příjemnému hlasu Petry Špalkové. Ona je vždy jistota. Celou knihu namluvila sama. Bravurně zvládla interpretaci cizinců a jejich přízvuků, dětí i mužů.

Obal knihy má alegorický přesah. Čísla na přebalu vyobrazují digitální hodiny v době půlnoční. Mezi jednotlivými nulami můžeme hádat cestovatelské prvky, které charakterizují cestování Nory jejími životy. Více vám řeknou až během poslechu.

Celý ráz audia dokreslovala klavírní hudba, kterou byly jednotlivé kapitoly prokládány. Pocitově se dokonale hodila k jednotlivým oddílům. Občas ve mně vyvolávala emoční vlny, po kterých jsem audio zkrátka nemohla vypnout. Poslední kapitoly jsem doslova hltala. Potřebovala jsem prostě vědět, kam život Nory Seedové bude směřovat.

Vzhledem k filozofické povaze příběhu bych knihu doporučila těm, kterým filozofické otázky a zamýšlení není zcela cizí. Příběh to je ale opravdu zajímavý a poučný. Některé pasáže si stoprocentně poslechnu znovu.

 

Název audioknihy Půlnoční knihovna
AutorMatt Haig
InterpretiPetra Špalková
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka10 hodin a 43 minut
EAN8594169484716
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.