Recenze knihy: Povinnost kapitána

Recenze: Povinnost kapitánaSkutečný příběh o hrdinství a přežití je určen všem, kteří se zajímají o moderní historii i současné dění či vojenství, všem, které oslovuje životopisný žánr, ale i příběhy obyčejných lidí. Čtenář zde není ochuzen o okamžiky plné napětí a ani o seznámení se záležitostmi všedních dní.

  Příběh knihy vznikl na základě skutečných událostí z dubna roku 2009, kdy pod vedením kapitána Richarda Phillipse vyrazila na moře Maersk Alabama, dánská kontejnerová loď plující pod americkou vlajkou. Jejím úkolem byl tehdy převoz nákladu do keňské Mombasy. Obchodní cestu však zkomplikuje přepadení ze strany somálských pirátů, kteří získávají jako rukojmí právě kapitána Phillipse. Ten v jejich zajetí prožívá dramatické okamžiky až do zásahu speciálního komanda SEALs.

  Na obálku knihy byl použit úvodní plakát k filmu „Kapitán Phillips“ z roku 2013, jenž vznikl na motivy stejných událostí. Ačkoli vydání neobsahuje žádné ilustrace, vyjma úvodní černobílé mapky oblasti Afrického rohu, neubírá mu to nic na jeho zpracování, čtivosti a přístupnosti pro čtenáře.

  Knihu tvoří celkem devatenáct kapitol, z nichž každá je uvedena krátkým citátem z medií, věnujícím se problematice pirátství ve vodách kolem Somálska, což je jedním z dokladů autorova seznámení s daným tématem.

  Při dalším rozboru je patrná přítomnost kompozice chronologické, retrospektivní i paralelní. Tato skutečnost je důležitá nejen z důvodu proložení a oživení děje, ale i jako forma ozřejmění jednotlivých souvislostí. Ich-forma pak dokonale přidává dílu na autentičnosti a dobře seznamuje čtenáře s hlavní postavou. Zvláště pochvalné je líčení dramatických okamžiků a pocitů hlavního hrdiny. Protikladem k tomu může být málo propracovaná charakteristika postav věznitelů, která by mohla určovat pohled na novodobé pirátství, jeho důvody a důsledky z jejich perspektivy.

  Pro čtenáře, jehož domovina se nachází mimo USA, může být poněkud lehce komplikované opakované vyzdvihování americké národní hrdosti. Není však třeba se nad tímto faktem znepokojovat a je vhodné přistupovat k němu spíše jako k vyjádření jednoho ze znaků americké společnosti. Jinými slovy – nejedná se o překážku. Klidně nad tím můžete přivřít obě oči a dílo si náležitě vychutnat!

   

  Název knihy: Povinnost kapitána
  Autor: Richard Phillips, Stephen Talty
  Žánr: adaptace filmů, millitary, thriller, životopis

  Doporučeno od: 18 let
  EAN: 9788026402749
  Počet stran: 286 stran
  Formát: 130×200 mm – vázaná s papírovým potahem bez laminace
  Nakladatelství: CPRESS
  Datum vydání: 27. 11. 2013

  E-shop: http://knihy.cpress.cz/povinnost-kapitana.html

   

  Computer PressComputer Press – renomované knižní nakladatelství počítačové literatury a titulů z oblasti digitální fotografie s tradicí od roku 1994 je dominantním leaderem na trhu v oborech počítačové literatury a digitální fotografie. V současné době nabízí více než 1400 knižních titulů, které pokrývají kompletní spektrum počítačové problematiky od začínajících uživatelů až po knihy pro IT profesionály.

  Nakladatelství svou nabídkou pohotově reaguje na vývoj v oboru IT a přichází tak na trh s produkty věnovanými nejnovějším verzím produktů a nejžádanějších technologií. Nakladatelství Computer Press spolupracuje nejen s renomovanými českými autory, ale také s největšími zahraničními vydavateli.

  Cílem nakladatelství je přinášet i nadále kvalitní, užitečné a moderní knihy a učebnice pro široké spektrum profesí i domácí uživatele všech znalostních úrovní reagující na nejnovější trendy v oblasti informačních technologií, digitální fotografie a příbuzných oborů. Naleznete zde takové tituly jako 1001 tipů a triků pro PHP, Jak myslí Steve Jobs či Joomla.

   

   

  Albatros média

  AlbatrosMedia, a.s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až kroku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zaštiťuje knižní nakladatelství Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ, Edika, BizBooks, CPress, Computer Press, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

   

  Albatros média

  Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.