Recenze hry: Rummikub nabízí nekonečnou zábavu s čísly

Rummikub Čísla. Všude jsou čísla. Skládejte, přerovnávejte, tvořte nové skupiny. S čísly je ohromná legrace. Pokud nevěříte, zahrajte si Rummikub.

Že vesmír vznikl Velkým třeskem, je dnes již známá věc. Co se ale moc neví, je, kdo dal vesmíru řád. Tvoří ho nekonečný tmavý prostor, který je na některých místech ozařován galaxiemi se žhnoucími slunci. Černé díry vtahucí do sebe hmotu i čas. Záhady, na které se snaží přijít nejchytřejší lidé, žijící na naší životem obdarované planetě.

Celé obrovské universum se řídí prastarými zákony matematiky a fyziky. Všechno lze změnit, ale tento přísně logický řád ne. Je stálý, neovlivnitelný a neměnný, vymysleli ho totiž Rummikubové.

První vteřinu po velkém třesku si tyto bytosti z prachu a vakua uvědomily, že stojí na počátku něčeho velkého. Sami si ani pořádně nebyli jisti, co bude následovat, ale věděli, že pokud někdo nestanoví pravidla, kterými by se vesmír řídil, zanikl by zanedlouho následkem velkého chaosu. Proto vymysleli principy matematiky.

Sčítání, odčítání, násobení, dělení a nekonečné řady čísel se staly základním kamenem, který měl ovlivnit chod vesmíru. A tak se také stalo. Proto se musíme hluboce uklonit všem Rummikubům, kteří se podíleli na jeho vytvoření. Protože lidstvu, ať už je dokonalé sebevíc, se stále nepodařilo si tyto zákony podmanit a ovlivňovat. Na počest vědění těchto pradávných bytostí byla sestavena hra s čísly nesoucí jejich jméno – Rummikub.

Rummikub

Na českém trhu je doslova velká hromada her zabývající se tématikou písmen nebo slov. Když přijde malé dítě do první třídy, naučí se nejdříve číst, psát a počítat. Právě s posledním zmiňovaným souvisí matematika. Není zrovna příliš oblíbeným předmětem dětí, ať už je to na základní, střední, či vysoké škole, rádi se jí vždy vyhnou. Ale i ty největší odpůrce čísel dokáže Rummikub přesvědčit, že s počty dokáže být zábava.

Hra se ukrývá uvnitř modré krabice osázené čísly. Po otevření v ní najdete igelitový pytlík, a když jej roztrhnete, vysype se na vás 106 plastových žetonů s čísly. Při bližším pohledu zjistíte, že se jedná o čtyři barevné řady od jedné do třinácti (každé číslo se zde vyskytuje dvakrát) plus dva žolíky v podobě smajlíků k tomu. Žetony jsou vyrobeny z opravdu kvalitního tvrdého plastu, který bez újmy přežije i tvrdý pád na zem. Druhou a vlastně poslední součástí hry jsou stojánky na čísla. Do nich si můžete vyskládat dvě řady číslic po dvanácti. Stojánky si nejprve musíte podle návodu složit, ale není to nic těžkého a zvládne to každý.

Rummikub

Celá pravidla se nacházejí na jednom oboustranně barevně potisknutém papíru velikosti A4. To samo naznačuje, že hra má jednoduchý herní princip. Většina obsahu jsou totiž příklady s názornými obrázky pro snadnější pochopení jednotlivých situací.

Z pravidel se dozvíte následující: Nejprve si ze všech žetonů vytvoříte dobírací hromádku, z níž si každý z hráčů vezme do začátku čtrnáct kamenů. Ty si pak vyskládá do dvouposchoďového stojánku tak, aby na ně neviděli soupeři, a postupně je vykládá podle pravidel na stůl. Úkol je prostý – kdo se první zbaví všech čísel ve stojanu, ten se stává vítězem.

Ovšem čísel se není tak jednoduché zbavit, protože mají čtyři různé barvy. Pro první vyložení na stůl musí bodová hodnota kamenů přesáhnout třicet. Vyložit lze buď postupku ze stejné barvy, nebo kameny stejné hodnoty, ale různých barev (například pětka modrá, červená a černá). Minimální počet takto vyložených žetonů je tři. Pokud nemá hráč dostatek správných kamenů k vyložení, může si lízat další z dobírací hromádky. Jak již zde vidíte, princip je hodně podobný klasickým karetním žolíkům, což považujeme rozhodně spíše za klad.

Rummikub

Ta nejzábavnější část celé rummikubí hry se teprve chystá. Jakmile hráči vyloží na stůl první skupinky čísel, mohou totiž ve chvíli, kdy jsou na tahu, dokládat k jakékoliv libovolné skupině svoje čísla. Počet doložení v rámci jednoho tahu není omezen. Co ovšem dává hře zcela nový rozměr, je možnost přeskupovat naprosto libovolně všechna čísla na stole a nechat se vést pouze kombinatorickými schopnostmi. Jediné omezení zní, že na konci vašeho tahu musí všechny skupiny na stole vyhovovat pravidlům, tedy alespoň trojice, ať už stejných čísel či postupek.

Kdyby přece jen hráč měl velkou smůlu na přícházející čísla, pokud si nalízne žeton se smajlíkem – žolíka, může jím nahradit jakékoliv číslo. Při vyložení ho může naopak protihráč získat tím, že za něj položí do řady číslo, které zastupuje. Ovšem pozor, na konci hry v sobě žolík skrývá nebezpečí v podobě třiceti trestných bodů pro toho, komu zůstane ležet ve stojánku. Je tedy důležité jej vždy rychle a co nejvhodněji využít.

Tento princip ze hry dělá opravdovou lahůdku, která je přitom jednoduchá na pochopení i hraní. Jednotlivé hry jsou velice rychlé a proto se Rummikub hraje na několik kol s bodovým cílem. Vítěz kola získá body za součet kamenů, které soupeřům zbyly na stojáncích.

Rummikub

Celá hra je velmi dynamická a herní plocha se neustále proměňuje. Často dochází i k situacím, při nichž některá celá skupinka čísel zanikne a vznikne hned několik jiných. Od hráčů se tedy vyžaduje vysoká koncentrace a dobrý přehled o tom, co kde lze právě využít. Každé doložení má velký vliv na další hru. Přitom je vždy na hráči, jestli se rozhodne ještě kolo s vyložením počkat a riskovat, že mu některý ze soupeřů může jeho příležitost vyfouknout. Díky skutečnosti, že každé číslo je ve hře zastoupeno dvakrát, končí hra velmi často těsným vítězstvím, a je tak napínavá do poslední chvíle.

Stovky různých součástí ihned neznamenají kvalitní hru. To právě potvrzuje Rummikub svým jednoduchým principem, i tím, že se skládá „jen“ ze dvou komponent. Přinese vám zábavu bez složité přípravy před samotným hraním. A kdo ví, třeba si přes něj najdete i cestu k tak nudnému předmětu jako je matematika.

 

Slovní hodnocení:

Rummikub je výborná a jednoduchá zábava založená na principu žolíků. Tentokrát sestavujete skupinky z žetonů místo karet, ale přitom vám pomáhají stojánky. U hry se výborně pobaví všichni bez ohledu na věk a nezaujme snad jen náročnější hráče nebo ty, kteří nemají čísla příliš v oblibě. Jinak je ale Rummikub velice povedená zábava na jakýkoliv rodinný stůl.

 

Klady:

Klady+ nenáročná zábava
+ kvalitní zpracování
+ originalita
+ trénuje počítání
+ jednoduchý žolíkový princip

 

Zápory:

Zápory

 

– někomu počítání k zábavě nestačí 

 

 Rummikub

Název hry:                     Rummikub
Autor:                              Ephraim Hertzano

Distributor:                     Piatnik
Rok 1. vydání:               1977

Počet hráčů:                  2 – 4
Doporučený věk:          od 7 let
Hrací doba:                    30 – 60 minut

E-shop:                           http://www.eshop-piatnik.cz
                                         http://www.heureka.cz

BGG:                               http://boardgamegeek.com/boardgame/811/rummikub                            

 

Deskové hryDeskoveHry.com je nezávislý recenzní portál, který vám každý den přináší jednu recenzi na novou deskovou hru a to včetně her pro nejmenší. Představujeme také hry ze zahraničí, které se nedostanou do České republiky lokalizované, ale je možné je zde pořídit. Často takové hry nemívají kromě pravidel žádný cizojazyčný text, takže jsou bez problémů hratelné. Hry pečlivě testujeme a nabízíme hodnocení včetně silných a slabých stránek. Mezi našimi články najdete často také novinky ze světa deskových her nebo soutěže. Naše databáze čítá již více než 1400 českých recenzí, ze kterých si vybere úplně každý.

Hrajeme si s ChrudimkouKlub deskových her – Hrajeme si s Chrudimkou

Otevřená herna deskových a karetních her je určena všem, kteří si umí a chtějí hrát!
Otevřeno pro veřejnost je vždy jednou měsíčně, a to v pátek od 15 do 18 hodin na ZŠ Dr. J. Malíka Chrudim.

Bližší informace a termíny konání pro veřejnost se dočtete na www.Chrudimka.cz/Herna či na FB profilu klubu.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.