Pondělí, 15.4.2024
Deskové hryVolný čas

Recenze: Swish – magické zaklínadlo

Recenze: Swish - magické zaklínadloPřipravte si svoje prostorové vidění, protože při skládání karet ve hře Swish budete karty převracet.

S unikátními průhlednými listy si totiž užijete spoustu rychlé a napínavé zábavy. Tedy alespoň to krabice slibuje. Je to pravda?

Čtěte dál a uvidíte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Špička hůlky zajiskřila v šeru a osvítila tvář čaroděje. Ten se zrovna připravoval pronést magické zaklínadlo, které by mělo zprůhlednit všechny předměty v jeho okolí. Byl totiž ukrytý uvnitř krabice a diváci čekali napjatě venku na výsledek jeho triku.

A pak se ozvalo zevnitř krabice tiché “Swish” doprovázené mávnutím hůlkou, které ale kolemstojící lidé nemohli vidět. Najednou během malinkého okamžiku celá hranatá krychle zmizela a před lidmi stanul muž v černém fraku. Zase to dokázal! Magická formule funguje!

Recenze: Swish - magické zaklínadlo

Swish je jednoduché a krásně svištivé slovo, které označuje novou hru od společnosti Thinkfun. Hádanky pro jednoho jsou doménou tohoto amerického vydavatele. Ale tentokrát se pod hlavičkou českého distributora Corfix Distribution objevila karetní hra. Vznikla v roce 2011 a to díky chytrým hlavám Gali Shimoni a Zvi Shalem.

Recenze: Swish - magické zaklínadlo

Jedná se o karetní hru, a přesto najdete Swish v krabičce, která je orientovaná na výšku. Karty samotné, kterých je přesně šedesát, se nachází ve spodní části. Ale vás při prohlížení hry na poličce obchodu zaujme asi nejvíc průhledné oko v horní části balení. Ta má na jedné straně fialový obvod a na druhé tečku, která přesně zapadne do jeho středu.

Tato průhledná část tam není tak úplně na parádu, ale spíš má za úkol ukázat vám názorným příkladem, co se vlastně nachází uvnitř. Těch šedesát zmiňovaných karet totiž není jen tak ledajakých. Jsou totiž průhledné! Kromě barevného rámečku na každé z nich najdete jeden kroužek jedné barvy a také tečku barvy obvykle jiné.

Dohromady se na povrchu nachází čtyři různé barvy – zelená, modrá, oranžová a fialová. Kromě karet se uvnitř balení ukrývá také elegantní malý pytlík, který slouží k přenášení hry. A samozřejmě nechybí ani návod v českém a slovenském jazyce, takže se velice rychle naučíte, jak se takový Swish hraje. Ale abyste nemuseli luštit pravidla, prozradíme vám to samozřejmě i v naší recenzi.

Recenze: Swish - magické zaklínadlo

Na začátku každé partie je třeba pečlivě zamíchat všech 60 karet a z prvních šestnácti vytvořit čtverec o čtyřech řadách a sloupcích. Tím jste si připravili herní plochu. Nic víc k hraní nepotřebujete, jen nabrousit svoje mozkové závity. Ale to je u produktů značky ThinkFun obvyklé.

Už dřív jsme zmínili, že na kartě je vždy jeden kroužek a jeden puntík. Vaším úkolem je najít sadu karet, ve kterých při položení na sebe zapadnou všechny kolečka do sebe. A to tak, aby vždy odpovídala barva a žádný puntík nebo kroužek vám nezůstaly samotné.

Karty samozřejmě lze libovolné otáčet, ale při jejich použití musí vždy všechny ležet na sobě v zákrytu. Každý z obrazců na kartě tak má čtyři polohy podle toho, jakou orientaci má karta – můžete ji převrátit zleva doprava, nebo vzhůru nohama.

Recenze: Swish - magické zaklínadlo

Veškeré převracení a kombinování barev můžete ale na začátku dělat pouze ve své hlavě. Všichni soupeři se snaží najít co nejrychleji nějakou tu správnou kombinaci. Jakmile se to někomu podaří, vykřikne magické slůvko “Swish” a všichni ostatní přestanou s hledáním.

Hráč nyní ověří svoji teorii, kterou si vytvořil v hlavě a zkombinuje libovolný počet karet tak, aby se všechny kroužky a puntíky propojili do koleček. Jestli měl pravdu a sada karet k sobě opravdu sedí, může si karty vzít k sobě. Prázdná místa po kartách na stole doplní a hráči pak mohou pokračovat v dalším hledání.

Souboje pokračují tak dlouho, dokud je v zásobě dostatek karet. Pak už se nedoplňuje, ale hráči stále mohou hledat a kombinovat až do chvíle, kdy už nelze vytvořit žádnou další sestavu. Pak si všichni soupeři spočítají získané karty, a jak to už bývá v takovýchto hrách, vítězí ten, kdo jich nasbíral v průběhu partie nejvíc.

Recenze: Swish - magické zaklínadlo

Swish je elegantní jednoduchá hra s obrovským důrazem na fantazii a představivost. Celkový dojem je ovšem nejvíce umocněný propojením mechanismu a zpracování hry. Průhledné karty jsou unikátní a jejich využití je skvělé.

Hra velice zaujala všechny, komu jsme ji představili a všichni si okamžitě chtěli zahrát znovu. V prvních kolech první partie jste totiž dokonale zmatení a musíte si nejdřív srovnat uvažování, abyste byli schopní uvažovat správným způsobem.

Právě nároky, které klade na hráče, jsou na Swish to největší kouzlo a ta obrovská přitažlivost. Z každého úspěchu máte velkou radost a užíváte si kombinování. Samozřejmě ale je velká motivace, abyste byli nejrychlejší. V tom právě leží základní dilema – snažit se vytvořit větší kombo z více karet a riskovat, že vám ostatní vyhmátnou nějakou jednodušší, nebo sbírat body po menší, třeba dvoukartových kombech.

Recenze: Swish - magické zaklínadlo

Díky jednoduchému systému je také výborně možné upravovat obtížnosti – při partii silnějších hráčů můžete přestat uznávat dvoukartové kombinace. Pokud s vámi hrají děti, pak si můžete dát nějaký handicap a vyrovnat tak odlišné úrovně. Swish prostě v tomhle směru je velice dobře upravitelný. Doporučujeme ale změnit především bodovací systém, aby odměňoval lépe větší sady karet spojených v jednom swishi – za dvě karty jeden bod, za tři karty tři body, za čtyři karty šest bodů, za pět karet deset bodů a tak dále.

Swish je vynikající karetní hrou se skvělým vzhledem. Ten ale není vyrobený na úkor samotné hry, ale skvěle se doplňuje a plní tu nejdůležitější funkci pro samotný herní princip. Hráči si u partie užijí skvělou zábavu a všem zúčastněným skvěle potrénuje prostorovou představivost. Pokud tedy máte rádi elegantní hry, které skvěle vypadají, pak byste tuhle určitě měli mít doma.

Slovní hodnocení:

Swish je příjemná novinka ve světě karetních her. Ačkoliv se nejedná úplně o první hru, která by využívala průhledné karty, je to určitě první taková, která je v naší zemi k dostání lokalizovaná. Průhledné karty na sobě mají jen různobarevné puntíky a kroužky, které do sebe musí zapadnout. Karty však díky své průhlednosti mohou být natočeny čtyřmi různými způsoby a je jen na vás, abyste našli jejich polohu, ve které budou tečky v zákrytu. Samozřejmě na barvy se hraje a nelze kombinovat zelené kroužek a oranžovou tečku. Právě díky tomuto principu je hra opravdu náročná na představivost, což může odradit některé hráče. Bohužel největší rezervy jsou v bodovacím systému, kde komplikovanější sady nejsou odměněny také více body. Stačí, když je získáte po dvojicích a budete mít bodů stejně. Proto je vhodné zařadit do hry jiné bodování nebo omezit počty karet. Hráč s menším talentem k prostorové představivosti navíc těžko bude porážet lepšího ani pokud bude víc trénovat. Pokud ale máte tento typ her rádi, pak Swish je moc pěkná, zábavná a velice netradičně vypadající hra.

Klady:

+ výborná postřehová hra
+ trénuje orientaci, barvy a reflexy
+ opravdu náročná na schopnost převracet karty v hlavě
+ průhledné karty
+ rychlá hra
+ zabaví všechny
+ těžší než to na první pohled vypadá

Zápory:

– snadno se ohraje
– nemusí sednout každému (lidé nejsou stejně nadaní), ale právě proto mohou ke hře přistoupit jako k tréninku
– znevýhodnění větších sad karet (nedostanete víc bodů)

 

Název hry: Swish
Autoři: Zvi Shalem, Gali Shimoni
Vydvatel: ThinkFun
Distributor: Corfix Distribution (http://www.corfix.cz)
Rok vydání: 2011

Počet hráčů: 2  – 6
Doporučený věk: od 6 let
Hrací doba: 5 – 15 minut

Cena: 349 Kč
E-shop: http://obchod.corfix.cz

zdroj:Deskové hry

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.