Rodinné tajemství

recenze knihy Osvětimský proces

„Nečekala totiž na nic menšího než na svoje „životní štěstí“, jak tomu posměšně říkala její sestra. Eva vyhlížela svého chotě in spe, který se dnes, o třetí adventní neděli, chtěl poprvé představit jejím rodičům. Ti ho pozvali na oběd. Eva se podívala na hodinky na zápěstí. Třináct hodin a tři minuty. Jürgen má zpoždění.“

Nejprve mě na knize upoutal název a následně anotace rozhodla o tom, že jsem si knihu Osvětimský proces přečetla. Lákal mě jiný pohled na válečné zločiny, jelikož děj knihy se odehrává v 60. letech 20. století, kdy probíhaly poválečné soudy s nacistickými zločinci. Český název knihy je zavádějící, ale jako marketingový tah ho zcela chápu, ale pokud očekáváte, že se dozvíte podrobnosti ze soudního procesu s veliteli osvětimského tábora, nenechte se zmýlit, jedná se o beletrii a osvětimský proces tvoří spíše pozadí hlavního příběhu, v němž sledujeme mladou hrdinku Evu, která se shodou okolností stane tlumočnicí z polského jazyka v již zmíněném soudním procesu.

Eva je mladá žena, která bydlí s rodiči, jež vlastní restauraci, v níž její otec vaří a matka obsluhuje hosty, ale blíží se její zásnuby. Nikdo netuší, jak se jejich život náhle změní poté, co Eva přijme nabídku tlumočení při procesu s válečnými zločinci. Její snoubenec, ale i rodiče jsou proti, ale ona má svoji hlavu a jako by tušila, že to těm lidem dluží. Co když ale otevře staré rány a na povrch vyplují tajemství, která měla zůstat skryta? Nejen její rodiče cosi tají, ale i její sestra, i snoubenec mají své kostlivce ve skříni. Vydrží Evin vztah všechny překážky? Dokáže odpustit svým rodičům? Do ruky se vám dostává kniha se silným příběhem.

„Mladý soudce usedl. Utnutí jeho hlasu přišlo tak nečekaně, že zavládlo absolutní ticho. Nikdo si ani neodkašlal. Všichni tam seděli, jako kdyby tady a teď mohl veškerý život skončit. Eva cítila, jak jí uprostřed zad vytryskla kapka potu a stéká až k zadku. Měla za to, že už nikdy nebude moci mluvit a dýchat. Ale trvalo to jen krátce. Pak se ze všech stran ozvalo šuškání.“

Možná někoho samotný název odradí, jelikož si pod ním představí hrůzy koncentračního tábora a řekne si, že to není nic pro něho. Chci vás ujistit, že knihu zvládnou přečíst i slabší povahy, autorka některé události popisuje spíše okrajově a hlavní dějovou linku tvoří osobní příběh Evy. Dvě věci mě dokázaly zvednout ze židle, a to popisované chování hlavních obžalovaných během soudního procesu, jejich ledový klid, nezájem a popírání jakékoliv viny, a to i v konfrontaci se svědky. A druhou věcí, která mi nedala spát, bylo chování Eviny starší sestry, která pracuje na novorozeneckém oddělení. Již na začátku knihy začínáte něco tušit, ale autorčiným náznakům nerozumíte, a když konečně vyplave pravda na povrch, budete zděšeni.

Osvětimský procesAutorka nám předkládá zajímavý příběh s milostnou linkou, kde každý má nějaké tajemství a kde se řada postav chová podivně a zdánlivě nevysvětlitelně. Nakonec však všechna tajemství vyjdou najevo a je již na každém, jak se s nimi vyrovná. Postavu Evy jsem si oblíbila, je inteligentní a ze zdánlivé puťky je žena, která ví, co chce a jde si za tím, i přesto, že může mnohé ztratit.

„Celé měsíce už seděla v jednom sále s lidmi, kteří žili a pracovali v táboře. Celé měsíce poslouchala, co se tam dělo. Z úst svědků vycházelo stále víc slov, jejich hlasy ji prostupovaly a spojovaly se do sboru: bylo to peklo vytvořené a provozované lidmi. A celé měsíce Eva slyšela obžalované namítat, že o ničem nevěděli. Nevěřila jim. Nemohl tomu věřit nikdo, kdo má zdravý rozum.“

Kniha je velmi čtivá a autorka dokáže navodit ten správný spád a napětí, které vás nutí otáčet stránku za stránkou.

Na knižním trhu se v poslední době objevilo nepřeberné množství knih s tematikou koncentračních táborů a nejrůznějších svědectví lidí, kteří věznění přežili. Přiznám se, že takové knihy primárně nevyhledávám a Osvětimský proces je po velmi dlouhé době kniha dotýkající se válečných zločinů, kterou jsem se rozhodla si přečíst právě proto, že o tomto období pojednává spíše nepřímo a s časovým odstupem. Rozhodně nelituji a vřele ji doporučuji všem, kteří nemají odvahu číst knihy s tematikou koncentračních táborů právě z obav, že nezvládnou číst o hrůzách, které se tam odehrávaly, ale přesto by se o tomto období alespoň okrajově chtěli něco dozvědět.

„Je to už dvacet let. Když jsme pochopili, co se tam děje, bylo pozdě. Nejsme žádní hrdinové, Evo, báli jsme se. Měli jsme malé děti, Tehdy se lidé nestavěl na odpor, to se nedá srovnávat s dneškem.“

Moje hodnocení je 95 %.

 

Název knihy Osvětimský proces
AutorAnnettte Hessová
ŽánrHistorické romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran288
ISBN978-80-242-6502-5
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)