Rodinné tajemství ukryté v parfému

recenze knihy Tajemné cesty parfémů

„Parfém je emoce. Je to vize, kterou musíš přetlumočit do vůně.”

„Ano, babičko.”

„To je to, co my děláme. Je to náš úkol, holčičko. Je to naše povinnost, naše privilegium…”

Popíjím kávu, čichám ke vzorníku vůní od Notino, který byl přiložen ke knize, a přemýšlím jak začít recenzi a přitom hned na vás nevybalit oslavnou ódu na tuto báječnou knihu. Nedá se nic dělat.

Tajemné cesty parfémů si mě získaly, podmanily, doslova mi pobláznily smysly a já si přála, aby ten milý příběh šikovné parfémářky nikdy neskončil.

„Voníte deštěm, zimou, ale i sluncem. Nevyřčenými slovy, dlouhým mlčením a přemýšlením. Jste cítit hlínou a růžemi… Máte psa a jste hodný člověk, který se zastaví, aby pomohl, a který trpí tím, co ukrývá ve svém srdci.”

Eleně je dvacet šest let a již od útlého dětství jí babička zasvěcovala do rodinné parfémářské tradice. Přestože to Elenu ne vždy bavilo, naučila se hodně. Vystudovala parfémářství, ale nechtěla se mu věnovat, nechtěla být jako její matka, která svůj život zasvětila parfémům a na Elenu neměla čas a nakonec dala před životem s Elenou přednost někomu jinému. Její rodina již po generace pátrá po tajemství vzorce dokonalého parfému, díky němuž dostala jeho tvůrkyně štědře zaplaceno, ale zatím ho nikdo nenašel.

„Ne všichni dokážou proměnit touhy ve vůně a vy, moje drahá Eleno, dokážete zázraky.”

Elena vyrůstala ve Florencii v kolébce výroby vonných esencí. Nyní však její život čekají radikální změny a cesty vůní ji nezavedou nikam jinam než do Mekky parfémů, do Paříže. Co na Elenu v Paříži čeká? Najde tajemný vzorec k výrobě dokonalého parfému? Jaké další překvapení si pro ni osud přichystal? Pojďte si přečíst knihu protkanou vůněmi, možná zjistíte, že vůně je opravdu odraz lidské duše a že k nám promlouvá.

Je to jeden lidský příběh o ženě, která se nevzdává a která si našla cestu k tomu, pro co byla předurčena. Při čtení vás bude přepadat touha si přivonět, budete chtít cítit vůně, které se v knize objevují.

Tajemné cesty parfémů obalKaždá kapitola je uvedena nějakou definicí vůně a doplněna ilustrací rostliny, z níž pochází. Jelikož miluji vůni jasmínu, uvádím vám pro představu popis jeho vůně:

Jasmín. Noční květ, který svou vůni vydává jen za svítání a při západu slunce. Opojná, hřejivá, evokuje svět magie, rozostřuje její hranice, navozuje štěstí a spokojenost. Smyslná, snadno přizpůsobivá. Potěšení se skrývá v malých světlých lístcích, objevit ho je pouhým začátkem.”

Ačkoliv jsou vůně v knize důležité, nejsou tím hlavním, jsou pouze cestou k jednomu lidskému srdci, které čekají těžké zkoušky. Je to příběh zrady, bolesti, lásky, touhy najít samu sebe, nečekaných setkání, pochopení, odpuštění a taky přátelství a naděje.

Čtení této knihy mě nesmírně bavilo, je to takový balzám pro duši. Společnost hlavní postavy Eleny jsem si velmi užívala. Autorka do knihy začlenila svoje záliby, pěstitelství růží a vztah k vůním, a vytvořila krásný příběh.

Knihu doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst romantický, ale nepřeslazený příběh, těm, co milují rozličné vůně a všem ženám.

„A musíš ještě myslet na jednu důležitou věc. Parfém je vždy cesta, idea.”

Moje hodnocení je 100 %.

Pokud přemýšlíte nad vhodnou knihou k narozeninám pro vaši sestru, maminku, babičku, kamarádku, tchyni, švagrovou, zkrátka pro jakoukoliv ženu, je tato tím pravým a pokud k ní přidáte ještě parfém, máte dokonalý dárek, který potěší.

 

Název knihy Tajemné cesty parfémů
AutorCristina Caboni
ŽánrRomán, Pro ženy
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2017
Počet stran376
ISBN978-80-7565-185-3
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)