Rozhovor s Františkem Niedlem o jeho plánech a také knihách, které vyjdou u nakladatelství MOBA

František NiedlFrantišek Niedl se narodil 7. 4. 1949 v Českých Budějovicích a vystudoval SPŠ elektrotechnickou. Pracoval jako elektromontér, obsluha vodní elektrárny, obsluha rozvodny, byl učitelem v autoškole a byl majitelem cestovní kanceláře. V současné době se věnuje budování jachetního klubu na Lipně a literární činnosti. Je ženatý a má 2 syny.

Má rád přírodu, motorky, koně, jachtink, literaturu a historii. Po vydání prvního autorova románu došlo k třináctileté pauze. Autor dal po převratu přednost prožívání dobrodružných událostí v reálném životě, před vymýšlením si jich v literatuře, a dal se na podnikání. Po deseti letech je však dobrodružstvími při podnikáním už tak opotřebovaný, že se pokorně vrací ke psaní a raději nechává týrat své fiktivní hrdiny. Kromě románů píše i povídky, které se objevují v přílohách deníků, nebo jsou vysílány v rozhlase a také vychází knižně.

 

Během prvního pololetí 2015 mu znovu vychází jedna z jeho prvních knih – Skleněný vrch (druhé vydání, u nakladatelství MOBA první; poprvé vyšlo 1989). Dále pak vyjde nový příběh Hynka Tase z Boru pod názvem Krajina nočních jezdců.

Jak přišel nápad na příběh, který se v knize Skleněný vrch odehrává?

Ten příběh je vyfabulovaný, tak jako ostatně i všechny mé další. Nejedná se však o něco odtrženého od života, tak jako ostatně ani u mých ostatních děl, ale příběh je souhrnem vjemů daných nakonec do jednoho celku. V tomto konkrétním případě by se snad dalo říct, že prvním impulsem pro jeho napsání byla moje první cesta na Západ (1982), konkrétně do Rakouska a Švýcarska. Už cestou mě zarazilo množství speciálních zařízení pro postižené, bezbariérové přístupy a výskyt vozíčkářů samotných. Něco takového u nás k vidění nebylo, i samotní vozíčkáři se na veřejnosti ukazovali jen sporadicky. Což navozovalo otázku: To mají na Západě o tolik víc postižených, nežli u nás? Anebo spíš, což bylo mnohem pravděpodobnější, jsou tito lidé odklizeni někam do anonymních ústavů, kde je společnost nechává nějak přežívat, což bylo mnohem pohodlnější a levnější (pro tu společnost), než zajistit postiženým podmínky potřebné k integraci do normální společnosti. Hlavním motto románu je však boj člověka s nepřízní osudu, tak jako ostatně i v dalších mých románech, ve kterých se už nejedná o postižené lidi. Ale ve všech těchto případech je jeden společný svorník, a to je boj s nepřízní osudu a překonávání nemožného.

skleneny-vrchKdy kniha vznikla?

Kniha byla mojí prvotinou a začala vznikat ihned po návratu z mé tehdejší návštěvy příbuzných. Jednalo se o velmi pocitovou a emotivní záležitost s baladickými motivy. Třetí část knihy jsem umístil do úžasné krajiny Novohradských hor, kde byla v roce 1924 postavena elektrárna Soběnov (v knize je pojmenována jinak), která vyrábí elektřinu ještě dnes a dlouho ještě bude, a kde jsem měl to štěstí několik let pracovat. Některé děje z této části jsou autobiografické. Vzhledem k dlouhým dobám od napsání k vydání, které tehdy byly realitou, vyšla až v roce 1989. Mezitím jsem napsal další tři romány.

 

Hlavní hrdina Petr Machar – úspěšný automobilový závodník – má nějakou reálnou předlohu – inspiraci?

Petr Machar nemá konkrétní předlohu, je pouhým představitelem mnohých jiných, ať už známých nebo bezejmenných, které postihlo to neštěstí, že po úrazu zůstali částečné nebo úplné ochrnutí. A jelikož mám své hlavní hrdiny rád, a přesto, že je někdy protáhnu takovým bahnem, že se jím div neudáví, nenechávám je bez jiskry naděje. Je už jen na nich, jestli z té jiskry dokážou vykřesat oheň.

 

Co máte rozepsaného, na co se můžeme těšit?

V současné době pracuji na pokračování příběhů dobrodruha Michaela Daberta. Knížka se bude jmenovat Dotek zla a děj se bude odehrávat v oblasti Velkých jezer na hranicích mezi Spojenými státy a Kanadou. Knížka by měla vyjít na konci letošního roku, ale chvíli jsem se obával, že termín odevzdání mého rukopisu bude ohrožen. Jak je známo, psaní, zrovna tak jako i jiná umělecká činnost, pokud nejde jen o pouhé řemeslo, je záležitostí niterní a emotivní. Stalo se, že mi umírala moje milovaná dobrmanka Brita a já nemohl měsíc a půl psát. Ne, že by se moje psaní vrátilo ze dne na den samo, ale zásluhu na tom má štěně, kterému jsme dali jméno Brita III. A s ní se mi vrátilo i moje psaní.

 

V dubnu ještě vyjde nový příběh Hynka Tase z Boru – Krajina nočních jezdců – dobrodružný historický příběh. A není jediný z naší historie, který jste napsal. Jak vás napadají příběhy z doby dávno minulé?

Vždycky jsem miloval historii a středověk a jeho gotiku obzvlášť. A také jsem vždycky měl rád tajemno. Příběhy mých hrdinů popisuji tak, jako bych s nimi žil v tehdejších dobách a ne z pohledu současného člověka. Snad se mi můj záměr daří naplňovat, protože při odezvách, jak od kritiky, na internetu, ale i při besedách se čtenáři slýchám, že jsou mé romány nejen plastické, ale i věrohodné a autentické. Takže asi to bude tím, že já příběhy svých hrdinů opravdu prožívám s nimi. Vždycky jsem si přával vstoupit aspoň na chvíli pomocí nějakého stroje času do minulosti. Když jsem zjistil, že to bude asi nereálné, vracím se o staletí zpět aspoň ve svých románech.

 

Pro Český rozhlas v Budějovicích píšete příběhy na témata, jež zasílají posluchači, dočkají se někdy knižní podoby?

Je to možné. Už jsem zkusmo převedl dva své scénáře do povídkové podoby a nevypadají nejhůř. Je třeba si uvědomit, že je to trochu z jiného soudku, než na co jsou ode mne čtenáři zvyklí. Ty příběhy mají různé roviny. Od dramatických, což už je vlastně podstatou pro dramatické rozhlasové zpracování, přes komické až po ironické. Dost často se tyto roviny prolínají. Takže opravdu nevylučuji, že někdy vyjde pozdní sběr (jako u vína) toho nejlepšího. Pro mne, jako romanopisce bylo psaní rozhlasový scénářů výzvou a zároveň zpestřením a takovým prokysličením mé tvorby. Tam, kde si u filmu tvůrce pomůže obrazem, v románu popisem, v rozhlasu se musí téměř všechno „ukecat“ mluveným slovem.

 

Název knihy:    Skleněný vrch
Autor:                 František Niedl

MobaNakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   8059
Rok vydání:       2015
Počet stran:       320

ISBN:                  978-80-243-6485-8
EAN:                   9788024364858

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz

 

 

Nakladatelství MOBAMOBA – Moravská Bastei MOBA, s.r.o.
Nakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).
Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz
.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.