Rusko očima malého kluka

recenze knihy Trosečník sibiřský

Taky jste v dětství hltali Čuka a Geka? Bylo vám jedno, že autorem je ruský spisovatel a kniha je tak trochu prokomunisticky laděná? Pokud ji znáte, určitě vás, stejně jako mě, asi nejvíc bavila cesta malých kluků za tátou na Sibiř, kterou absolvovali vlakem. Dva tisíce kilometrů Z Moskvy do hlubin sibiřské tajgy, to muselo být úžasné dobrodružství. Podobný zážitek slibuje i kniha Trosečník sibiřský, ve které spisovatelka Světlana Glaserová zpracovala vzpomínky svého otce na dětství v Rusku dvacátých a třicátých let a pozdější život ve válkou zmítaném Protektorátu.

Trosečník sibiřskýMalý Slávek žil s rodiči a sourozenci na západní Sibiři, kde měli statek. V té době začali kulaci upadat v nemilost a rodina Kličkových se proto vydala na dalekou cestu do Vladivostoku za novým životem. Slávkovi v paměti uvízla nekonečně dlouhá cesta vlakem, kdy s sebou vezli nejen osobní věci, nábytek, ale i krávu. Vlivem okolností putovali Ruskem ještě mnohokrát, aby po uvěznění otce skončili v Čechách, které si na základě vzpomínek malovali v optimistickém tónu. Jenže nová vlast balancuje na okraji války a Kličkovi si opět musí pomoct sami.

Tenhle počin bez váhání řadím mezi knižní překvapení tohoto roku. Autorce se podařilo zpracovat původní otcovy zápisky tak brilantně, až máte pocit, že se na svět díváte bezelstnýma očima malého vykuleného kluka. Spolu s ním čelíte nástrahám, které na malého ustrašence čekají, ať už v podobě požáru tajgy, nebo strachu z neznámých lidi. Jak postupuje čas, Slávek, v Čechách zvaný Václav, se mění, stává se z něj životem ostřílený mladík hýřící sebevědomím, uvnitř však plný zmatků, protože neví, kam vlastně patří. Bohémská duše, touha po nezávislosti a svobodě mu přinese mnoho nevšedních zážitků. 

Jsem ráda, opravdu upřímně ráda, že se mi toto dílo dostalo do ruky. Zaujal mě jak příběh, tak i grafické zpracování. Barvitý děj doplňují fotky a primárně ilustrace vytvořené přímo autorkou Světlanou Glaserovou. Jsou půvabné, dětsky bezelstné a přispívají k vytvoření správné atmosféry.

Trosečníka sibiřského by určitě neměli přehlédnout milovníci ruských reálií, dobrodružných příběhů i biografií nevšedních lidí. Román se dá číst napříč generacemi a myslím, že je to ideální kniha pro mladé čtenáře, kteří hledají neotřelou a zajímavou četbu, díky níž by si mohli přiblížit doby dávno minulé.

 

Název knihy Trosečník sibiřský
AutorSvětlana Glaserová
ŽánrDobrodružné, Biografie a memoáry, Pro děti a mládež
  
Nakladatelství Plus
Rok vydání2018
Počet stran240
ISBN978-80-259-0953-9
  
Nákup knihy www.nakladatelstviplus.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Plus

Nakladatelství PLUS se zaměřuje na kvalitní literaturu různých žánrů od humoristických románů po krimi. Významná díla světové literatury přináší v edici Pestrá řada soudobé prózy, klasická díla z žánru strašidelné povídky přináší v edici Pandaemonium. Vydává i českou prózu, věnuje se též objevné literatuře non-fiction a komiksům. Mezi vydávaná spisovatelská esa patří J. K. Rowlingová, D. Eggers, Martin a Kingley Amisové, Penelope Fitzgeraldová, H. P. Lovecraft.

www.nakladatelstviplus.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)