Středa, 8.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Růže a tis

recenze knihy Růže a tis

Nakladatelství Ikar už po několikáté sáhlo po osvědčené autorce Agathě Christie, aby ji čtenářům představilo v jiné poloze, než jsou zvyklí. Pod pseudonymem Mary Westmacott královna detektivek napsala pár knih, které mají do krimi žánru trochu daleko, můžeme je považovat za psychologicky laděné romány. Jedním z nich je Růže a tis, v níž se seznámíme s obyvateli jednoho anglického maloměsta.. Tentokrát o vraždu nepůjde, do rukou se vám dostane dokonalá psychologická sonda do života několika lidí.

Prostřednictvím vypravěče, vnímavého invalidy Hugha, který je sice po úraze připoután na lůžko, přesto je bystrým pozorovatelem svého okolí, sledujeme ruch dění v malém cornwallském městečku St Loo. Je po válce, blíží se volby a obyvatelé řeší nejen aktuální politickou situaci, ale také dění v místní zámecké rodině. Nejmladší členka, mladičká Isabella se těší na příjezd své dětské lásky, lorda Ruperta, s nímž plánuje spojit svůj život. Jaké je však překvapení, když na scénu vstoupí John Gabriel, neurvalý a dá se říct i nepříjemný člověk, ke kterému Isabella zahoří láskou. Tohle nikdo v St Loo nečekal, stejně jako důsledky, které Isabellino vzplanutí bude mít.

Růže a tis - recenzePokud se těšíte na klasickou detektivku se zločinem pečlivě propracovaným, jste vedle jako ta jedle! Nepotkáte ani Poirota, či slečnu Marplovou, neusměje se na vás Pentlička se svým Tommym. Je to Agatha jako Mary Westmacott, nezapomeňte! Čeká na vás úplně něco jiného, než jste zvyklí, proto můžete být i zklamáni, to bych ráda upozornila předem. Chcete-li však zkusit, jak se ostřílená jednička detektivního žánru pohybuje v rovině psychologické, musíte se od autorčina původního zaměření během čtení odpoutat. Agatha Christie si libuje ve zdlouhavých popisech, jejichž pomocí ráda uvádí čtenáře do obrazu. Zabrousí i do světa politiky a volebního klání, které nebývá vždy čisté a korektní. Setkáte se s další schopností slavné spisovatelky, a to je právě psychologie osobnosti. Autorka ví o lidech hodně a také vám to ukáže na ústřední nesourodé dvojici Isabelly a Johna.

Stejně jako ve svých detektivkách, i v příběhu Růže a tis nabízí autorka prostřednictvím hrdinů neotřelé destinace. Konkrétně je to Slovensko a město Zagrad. Jistě už tušíte, že tato svérázná lokalita vznikla jen v bujné fantazii Agathy Christie a doopravdy neexistuje. Buďme však ke královně detektivek shovívaví, využila jen právo na to, že v beletristickém díle nemusí reálie odpovídat skutečnosti, jak praví doslov knihy.

Chcete-li poznat Agathu Christie i jinak než jako autorku klasických detektivek, psychologicky laděný počin Růže a tis může být vaším prostředníkem.

 

Název knihy Růže a tis
AutorChristie, Agatha pod pseudonymem Mary Westmacott
Žánrspolečenský román, psychologidký román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2021
Počet stran256
ISBN978-80-249-4494-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)