Rytíři z Vřesova – počátky Lucemburků v Čechách a nový vítr do plachet

František Niedl - Rytíři z Vřesovarecenze knihy
František Niedl – Rytíři z Vřesova

František Niedl byl pro mě už delší dobou autor, který čekal na své přečtení v pomyslné poličce. Neslyšela jsem o něm hanlivého slova, a tak s jeho novinkou na trhu nebylo nad čím uvažovat.

Příběh Rytířů z Vřesova nás dostává do dvou dějových rovin – na jedné straně se setkáme se špičkou tehdejší mocenské hierarchie – s Jindřichem Korutanským, coby svrženým českým králem, a Janem Lucemburským, mladíčkem, který spolu s rukou Elišky Přemyslovny získává právě i uvolněný trůn. Stejně tak jako tyto dvě korunované hlavy jsou v románu zastoupeny i jiné významné postavy české historie (Jindřich z Lipé, Eliška Rejčka, Petr z Rožmberka, Petr z Aspeltu…). Královská dějová linka je uvedená právě tímto základním historickým dilematem a následně už slouží pouze jako kulisa pro skutečné “hrdiny” této knihy. Těmito reky jsou od teď jižv názvu avizovaní rytíři z tvrze Vřesov.

Rytíři z Vřesova jsou chudí zemané, poddaní krále a poměrně početní, co do dětí. Jejich truhlice ale neustále zejí prázdnotou. A tak se není čemu divit, když se na plné obrátky rozjedou sňatkové machinace za účelem provdání dcer s co nejmenším možným věnem a naopak získání snach s bohatým věnem. Bohužel ne vždy jde vše tak, jak si otcové řeknou a přejí.

Kniha mne okouzlila hned ve dvou směrech – má velmi zdařilou tématickou obálku, která je vyvedená do detailů i pod přebalem a zároveň styl psaní a náplň textu mi byl velmi blízký a přitažlivý. Děj je psán nenásilnou cestou, a tak se možná může zdát, že místy se nedostává akce anebo jsou určité pasáže zvoleny zbytečně obsažně a nepatřičně – jenže zdání klame a všechna zákoutí textu se tak brzy objasní a před námi se rozvine skutečně zajímavý příběh.

Knihu bych doporučila všem, kteří si libují v historických románech s poklidným tempem. Onen poklid byl možná jediné eventuální negativum, ale po pravdě, ne pro mě. Spíše než o akcí vibrující knihu se jedná o barvitou historickou fresku a my se v ní můžeme podívat pod roušku tamního běžného života. Drsnost doby, nekompromisnost, lapkové na cestách a nestálost života – to bylo vodou i chlebem běžného člověka ve středověkých Čechách.

Za mě osobně dávám závěrem čtyři hvězdy z pěti, přičemž právě jednu hvězdičku strhávám za pomalejší (ale nikoliv nudné) tempo a za zvláštně useknutý konec (snad je předzvěstí dalšího pokračování).

Věřím ale tomu, že pan spisovatel byl tímto uveden na jedničku a zajisté se zařazuje mezi mé oblíbence.

Hodnocení: 4/5 

Anotace:

Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský, aby se zde ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského, manžela Elišky Přemyslovny. Vysoko na šachovnici stojí i Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka, královská vdova a jeho milenka. Je tu i Petr I. z Rožmberka, nejmocnější jihočeský velmož. Skutečnými hrdiny tohoto příběhu jsou však spíše ti, o nichž kroniky většinou mlčí. Ti, jejichž životy upadly v zapomnění, jejichž příbytky a tvrze se rozpadly v prach, a dnes si již nikdo nevzpomene
na to, kde se nacházely… 

Autor:

František Niedl se narodil 7.4.1949 v Českých Budějovicích a vystudoval SPŠ elektrotechnickou. Prošel profesemi elektromontér, obsluha vodní elektrárny, obsluha rozvodny, byl učitelem v autoškole a byl majitelem cestovní kanceláře. V současné době se věnuje budování jachetního klubu na Lipně a literární činnosti. Je ženatý a má 2 syny.

Má rád přírodu, motorky, koně, jachtink, literaturu a historii. Po vydání prvního autorova románu došlo k třináctileté pauze. Autor dal po převratu přednost prožívání dobrodružných událostí v reálném životě, před vymýšlením si jich v literatuře, a dal se na podnikání. Po deseti letech je však dobrodružstvími při podnikáním už tak opotřebovaný, že se pokorně vrací ke psaní a raději nechává týrat své fiktivní hrdiny. Kromě románů píše i povídky, které se objevují v přílohách deníků, nebo jsou vysílány v rozhlase a také vychází knižně.

 


Název knihy:     Rytíři z Vřesova
František Niedl - Rytíři z VřesovaAutor:                  František Niedl

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   7198
Rok vydání:       2016
Počet stran:       280

ISBN:                  978-80-243-6967-9
EAN:                   9788024369679

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz
   

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.