Pondělí, 2.10.2023
ChrudimHistorie a současnost

Samhain v Zemi Keltů

Samhain byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), pro Kelty byl pak začátkem nového roku, a byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Když byla na začátku 1. stol. n. l. keltská území dobyta Římany, začaly se prolínat keltské a římské zvyky, a ke svátku Samhain se začal slavit i konec úrody. K symbolům Samhainu tak přibylo obilí a ovoce.

Přijďte s námi oslavit keltský Nový rok!


Brány nasavrckého keltského skanzenu se otevřou v 10 hodin. Až do 16. hodiny odpolední budou probíhat obvyklé komentované prohlídky skanzenu. Od 14 hodin začne výroba lampiónů a strašidel z přírodních materiálů, v odpoledních hodinách zahraje kapela Coventina.

Na skanzenu nesmí chybět keltský obřad rozdělání nového ohně, na ten se návštěvníci mohou přijít podívat o půl páté. Během odpoledne se budou děti moci zúčastnit soutěže o nejhezčí strašidlo. Na návštěvníky čeká i občerstvení v Hostinci u dubového Kelta. Protože jde o svátek, během nějž se stírají hranice mezi světem živých a mrtvých, mohou se návštěvníci večer těšit na strašení ve skanzenu.

Vstupné na Samhain před bránou skanzenu je dobrovolné, zpoplatněn je pouze vstup do skanzenu.

 

Kdy sobota 30. října 2021
Kde

 Keltský skanzen Nasavrky

 

Samhain Nasavrky - plakát 2021

 

Země keltů

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz