Sobota, 1.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Se zábavní pyrotechnikou buďte opatrní

Ohňostroje, petardy a dělobuchy patří neodmyslitelně k vánočním svátkům, silvestrovskému veselí a k novoročním oslavám. Nesprávná manipulace se zábavní pyrotechnikou však může způsobit bolestivé a vážné úrazy. 

Mezi nejčastější úrazy spojené s používáním zábavní pyrotechniky patří popáleniny na nejrůznějších částech těla, úrazy rukou, amputace prstů, úrazy oka. Neodborná či neopatrná manipulace může způsobit i protržení ušního bubínku či otevřené rány na hlavě, rukou a krku. Mezi vážné úrazy patří i popáleniny rohovky a spojivkového vaku. 

Pokud lidé zábavní pyrotechniku používají, měli by podle odborníků dbát na to, aby nebyla prošlá a aby byla zakoupená u ověřených prodejců, ne ve stáncích nebo tržnicích. Důležité je dodržet návod k použití. K vážným zraněním zábavní pyrotechnikou dochází často i proto, že vznikají neodbornou manipulací z bezprostřední blízkosti. Pozor by si lidé měli dát i na pohyb osob a zvířat v okolí odpalovací techniky, aby nezpůsobili úraz někomu jinému.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.