Pátek, 3.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Seriál – Staré a památné stromy Chrudimska XIV. – Jasany

Aauersperský jasanV rámci ČR jasany tvoří jen 3 % z celkového počtu památných stromů. V celé republice je vyhlášeno jen 178, většinou jednotlivých, stromů.

Jasan býval oblíbeným stromem pro svou užitečnost. Z jeho dřeva se stavěly domy, nábytek, zemědělské nástroje, i lodě. Ale nepatřil ke stromům, které se vysazovaly jako památeční či rodové. Zřejmě v široké použitelnosti jeho dřeva lze nalézt důvod, proč i na Chrudimsku jsou chráněny jen dva jasany. V celém Pardubickém kraji je to pak celkem sedm stromů.

Nejmohutnější jasan s obvodem 410 cm roste v Chrudimi. Najdeme jej v zahradě tzv. Musilovy vily v Palackého ulici čp. 418. Secesní vila byla postavena podle projektu z roku 1909 a je tedy zřejmé, že jasan již na pozemku rostl před zahájením stavby. Jeho věk je odhadován na 200 let a v době stavby vily již musel být vzrostlým stromem. O to obdivuhodnější je skutečnost, že stavebník strom na svém pozemku zachoval. Tím byl MUDr. Robert Musil, významná osobnost společenského a kulturního života v Chrudimi. Jeho manželkou byla operní pěvkyně Marie Musilová a jejich dům se stal centrem hudebního života města. Bezdětní manželé svůj dům odkázali pěveckému spolku Slavoj. Dnes patří Městu Chrudim a sídlí v něm Dům dětí a mládeže.

Pro zajímavost připomeňme stejně mohutný jasan, který rostl ve dvoře poštovní budovy na Resselově náměstí. Ten se bohužel nepodařilo vyhlásit památným a byl nakonec pokácen.

Za druhým památným jasanem musíme cestovat až na jižním okraji okresu, do Mladotic nad Doubravou. Na jižním konci obce je chráněn ve skupině společně s lípou srdčitou. Mladotický jasan má obvod téměř 400 cm a roste blízko domu čp. 23, proto byla jeho koruna na straně k domu zredukována. Byl vyhlášen již v roce 2002, zatímco lípa s obvodem 360 cm byla přidána až v roce 2011. Věk obou stromů bude přibližně stejný a je odhadován na 150 let.

 

Park Jasan

 

Na Chrudimsku jistě rostou i další jasany, které by si zasloužili pozornost, ne-li dokonce ochranu. Příkladem může být jasan s obvodem 390 cm rostoucí v zámeckém parku v Medlešicích nebo Auersperský jasan v zásobní zahradě zámku ve Slatiňanech.

V rámci Pardubického kraje stojí za zmínku mohutný jasan s obvodem 490 cm rostoucí na okraji zazemněného odstaveného ramene Labe v Pardubicích, za obchodním domem Albert. Památným byl vyhlášen až v roce 2002. Ani jeho vyhlášení však nepomohl zachránit poslední kousek přírodního prostředí ve městě před výstavbou supermarketů a jejich rozlehlých parkovišť. A nakonec, na žádost majitele pozemku byla zrušena i ochrana tohoto starého jasanu. Další čtyři památné jasany najdeme na okrese Ústí nad Orlicí, v Žamberku, Červené Vodě a poblíž Pastvinské přehrady.

Jasany v posledních letech ohrožuje šíření houby Hymenoscyphus fraxineus (dříve Chalara fraxinea), která způsobuje jejich chřadnutí. U nás je její výskyt znám od roku 2007. Houba prorůstá do dřeva a způsobuje odumření dělivého pletiva (kambium). Na povrchu se projevuje nekrózami na kůře a prosycháním koruny.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.