Seriál – Staré a památné stromy Chrudimska XIV. – Jasany

Aauersperský jasanV rámci ČR jasany tvoří jen 3% z celkového počtu památných stromů. V celé republice je vyhlášeno jen 164, většinou jednotlivých, stromů.

Jasan býval oblíbeným stromem pro svou užitečnost. Z jeho dřeva se stavěli domy, nábytek, zemědělské nástroje, i lodě. Ale nepatřil ke stromům, které se vysazovali jako památeční či rodové. Zřejmě v široké použitelnosti jeho dřeva lze nalézt důvod, proč i na Chrudimsku jsou chráněny jen dva jasany. V celém Pardubickém kraji je to pak celkem sedm stromů.

Nejmohutnější jasane s obvodem 410 cm roste v Chrudimi. Najdeme jej v zahradě tzv. Musilovy vily v Palackého ulici čp. 418. Secesní vila byla postavena podle projektu z roku 1909 a je tedy zřejmé, že jasan již na pozemku rostl před zahájením stavby. Jeho věk je odhadován na 200 let a v době stavby vily již musel být vzrostlým stromem. O to obdivuhodnější je skutečnost, že stavebník strom na svém pozemku zachoval. Stavebníkem byl MUDr. Robert Musil, významná osobnost společenského a kulturního života v Chrudimi. Jeho manželkou byla operní pěvkyně Marie Musilová a jejich dům se stal centrem hudebního života města. Bezdětní manželé svůj dům odkázali pěveckému spolku Slavoj. Dnes patří Městu Chrudim a sídlí v něm Dům dětí a mládeže.

Pro zajímavost připomeňme stejně mohutný jasan, který rostl ve dvoře poštovní budovy na Resselově náměstí. Ten se bohužel nepodařilo vyhlásit památným a byl nakonec pokácen.

Za druhým památným jasanem musíme cestovat až na jižním okraji okresu, do Mladotic nad Doubravou. Na jižním konci obce je chráněn ve skupině společně s lípou srdčitou. Mladotický jasan má obvod téměř 400 cm a roste blízko domu čp. 23, proto byla jeho koruna na straně k domu zredukována. Byl vyhlášen již v roce 2002, zatímco lípa s obvodem 360 cm byla přidána až v roce 2011. Věk obou stromů bude přibližně stejný a je odhadován na 150 let.

Park Jasan

Na Chrudimsku jistě rostou i další jasany, které by si zasloužili pozornost, ne-li dokonce ochranu. Příkladem může být jasan s obvodem 390 cm rostoucí v zámeckém parku v Medlešicích nebo Auersperský jasan v zásobní zahradě zámku ve Slatiňanech.

V rámci Pardubického kraje stojí za zmínku mohutný jasan s obvodem 490 cm rostoucí na okraji zazemného odstaveného ramene Labe v Pardubicích, za obchodním domem Albert. Památným byl vyhlášen až v roce 2002. Ani jeho vyhlášení však nepomohl zachránit poslední kousek přírodního prostředí ve městě před výstavbou supermarketů a jejich rozlehlých parkovišť. Další čtyři památné jasany najdeme na okrese Ústí nad Orlicí, v Žamberku, Červené Vodě a poblíž Pastvinské přehrady.

Jasany v posledních letech ohrožuje šíření houby Chalara fraxinea, která způsobuje jejich chřadnutí. U nás je její výskyt znám od roku 2007. Houba prorůstá do dřeva a způsobuje odumření dělivého pletiva kambium. Na povrchu se projevuje nekrózami na kůře a prosycháním koruny.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.