Pátek, 22.9.2023

památné stromy

Příroda a ekologieVolný čas

Seriál – Staré a památné stromy Chrudimska XIX. – Platany

Platany nejsou naše domácí dřeviny a díky svému celkovému vzhledu jsou vnímány jako výjimečné stromy. Rozhodně si zaslouží vlastní kapitolu. U nás jsou poměrně hojně vysazované jako okrasné do parků …
Příroda a ekologieVolný čas

Seriál – Staré a památné stromy Chrudimska XVIII. – Cizokrajné druhy

Na Chrudimsku mezi památnými stromy cizokrajné druhy téměř chybí. Vždy to tak nebývalo. Na jihozápadním okraji chrudimského okresu rostly dva zajímavé stromy. Jedním z nich byla hlošina úzkolistá, která rostla …
Příroda a ekologieVolný čas

Seriál – Staré a památné stromy Chrudimska XVII. – Olše a hloh

Dnešní díl je věnovaný poněkud nesourodé dvojici. Olše a hloh na sebe prostě zbyly, protože další díly budou věnovány cizokrajným druhům. Jedno přece jen mají společné, tím je krátkověkost, která …
Příroda a ekologieVolný čas

Seriál – Staré a památné stromy Chrudimska XVI. – Hrušně

Ovocné dřeviny tvoří mezi památnými stromy jen skutečný zlomek, ale o to bývají zajímavější svým neobvyklým vzhledem. Mezi ovocnými stromy suverénně vede hrušeň s počtem 109 památných stromů, ostatní druhy …
Příroda a ekologieVolný čas

Seriál – Staré a památné stromy Chrudimska XIII. – Javory

Mezi památnými stromy tvoří javory asi 5 % z celkového počtu. Více než 200 památných stromů chrání některý z našich domácích druhů javorů a dva cizokrajné druhy. Těmi jsou javor …
Příroda a ekologieVolný čas

Seriál – Staré a památné stromy Chrudimska XII. – Buk lesní kultivary

V zámeckých zahradách a parcích se často setkáváme s kultivary buku lesního, které mají velmi různorodou škálu tvarů a barvy listů. Mezi červenolistými buky je nejznámějším kultivarem „Atropunicea“. Mezi památnými …