Takto vypadá tvář vody

recenze audioknihy Tvář vody

Máte rádi dobrodružství? Střetáváte se rádi s nevšedními tvory? Pokud ano, tak audiokniha, kterou vám v této recenzi představím, je určena právě pro vás. Příběh vás zavede nejen do pralesa, ale i do výzkumného ústavu a do víru města. Děj je nabitý napětím, emocemi a spoustou neočekávaných zvratů. Ty v některých případech mohou způsobit i krátkodobou změnu tematiky. O zpracování tohoto fantasy románu se zasloužili hned dva autoři, a to Guillermo del Toro (Mexičan) a Daniel Kraus (Američan). V audio podobě se nám představuje jedno z jejich společných děl, které získalo jméno Tvář vody. Tento titul byl dokonce i zfilmován a ve všech podobách si získal spoustu fanoušků. Na pozadí fantasy románu najdeme také téma sociálních a rodinných problémů. Atmosféra tohoto příběhu oplývá napětím, ale i smutkem. Téměř žádná z postav totiž ve svém životě není stoprocentně šťastná. Autoři vás prostřednictvím poutavého vyprávění dokáží vtáhnout do děje a vy si jej tak užijete od počátku až do konce.

Při výběru této audioknihy jsem se se jmény autorů setkala úplně poprvé. Při zjišťování informací o jejich životě jsem byla dost překvapena tím, že Guillermo del Toro je uznávaný a oceňovaný režisér a scénarista. Daniel Kraus se zase naopak zabývá tvorbou literárních děl. Když dali oba své zkušenosti a znalosti dohromady, vznikl dle mého názoru opravdu silný příběh, jenž zapůsobí téměř na každého milovníka fantasy knih i filmů. Ač se tedy jedná o první moje setkání s těmito autory, byla jsem jejich prací velmi mile překvapena. Líbil se mi styl vyprávění i celková propracovanost prostředí a charakteristik.

Když jsem si poprvé přečetla název titulu, měla jsem zkreslené představy o jeho náplni a žánru. Očekávala jsem pohádkový příběh. Zde jsem byla poprvé vyvedena z omylu, a to hned ve chvíli, kdy jsem audio spustila. Nicméně pak jsem se podívala na přebal a viděla jsem tam výjev sršící láskou, řekla jsem si, že se tedy bude jednat o nějakou fantastickou romanci, ale i tady jsem byla částečně vedle. Z obálky pak na vás vykouknou jména obou autorů a pod nimi dvou interpretů, s nimiž jsem se již při poslechu setkala, a proto jsem se na jejich interpretaci hodně těšila. O koho se přesně jednalo? Šlo o Jitku Ježkovou a Pavla Soukupa. Jak jsem už poznamenala, oba znám, a proto pro mě jejich výkon nebyl žádným překvapením. Kromě zmíněné obálky, na níž je vyobrazena žena v objetí vodního tvora, mě zaujala i anotace. Obojí slibuje zajímavý zážitek. Anotace je napsána tak, že se dozvíte jen základní informace, ale nepůsobí coby spoiler, což je moc dobře, jelikož se můžete těšit na mnohé nečekané zvraty.

Děj audioknihy vás zaujme zajímavým způsobem vyprávění, jelikož je použito náročnější paralelní kompozice. Tam, kde je nutné od sebe oddělit jednotlivé linie, dokonale zapůsobilo střídání obou vypravěčů. Jitka Ježková měla na starost dívčí úhel pohledu, Pavel Soukup naopak ten mužský. I přesto, že je použito paralelního stylu vyprávění, oba vypravěči svůj osud odvíjí chronologicky, tudíž čtený text nepůsobí nijak šroubovaně a nepřirozeně. Z toho důvodu se nemusíte bát toho, že byste se při poslechu v příběhu ztratili. Při poslechu vám bude často běhat mráz po zádech, protože hojným motivem je krev a boj o holý život, ale překvapivě i o lásku. Autoři si tak pohrávají s vaší představivostí a emocemi.

Hlasy vypravěčů, jimiž jsou výše zmínění Pavel Soukup a Jitka Ježková, byly pro mě příjemnou připomínkou. Již jsem se s nimi setkala dříve, a proto pro mě byla po této stránce audiokniha jasnou volbou. Jejich hlasy jsou totiž zárukou kvality. Oba se mi dobře poslouchají a jsou mi sympatické. S hlasivkami umí pracovat bravurně a dokáží dát jedinečné charaktery jednotlivým postavám. Jsou tak pro posluchače téměř hmatatelné. Pro oddělení jednotlivých figur bylo použito buď změny hlasu, nebo výměny vypravěče. Všechny postavy tak měly neodmyslitelný ráz a situace získaly nezaměnitelnou atmosféru. Oba narátoři dokáží výborně zprostředkovat spoustu emocí, takže je můžete prožít společně s protagonisty. Díky jejich dokonalé práci s hlasem si užijete poslech celé audioknihy od počátku až do konce plnými doušky.

Po rétorické stránce byly projevy obou interpretů bezproblémové. Při četbě není možné zpozorovat jedinou chybu. Čtený text byl vyslovován zřetelně, tudíž nedošlo ke znesnadnění poslechu. Nemusela jsem se tedy při poslechu nikdy vracet kvůli neporozumění. Technika čtení je profesionální a čistá. Audio se tedy moc dobře poslouchá. Dalším důležitým faktorem je rychlost čtení a ta byla plynulá a vždy přizpůsobena situaci. V klidných situacích byl text čten pomaleji, ve vypjatých naopak rychleji.

Tvář vody - obálkaKnižní předloha této audioknihy vyšla v originálu (The Shape of Water) v roce 2018. U nás se kniha dočkala vydání ve stejném roce v nakladatelství Host. V témže roce vznikla také audio podoba, a to u vydavatelství OneHotBook. Pokud vás recenze zaujala a chtěli byste si příběh poslechnout, můžete si audio pořídit na stránkách e-shopu vydavatelství.

Při poslechu audioknihy vás bezpochyby zaujme hudební podkres, jenž je chvilkami syntetický a jindy zaslechnete instrumenty. Nejčastěji klávesy. Hudba krásně nastiňuje atmosféru děje. Melodie jsou rozličné a vystihují jak smutek, tak veselí, ale dokonce i pobyt pod vodní hladinou. Vy si tak můžete tvář vody představit ve své fantazii. Rytmické celky se objevují nejen na přechodech jednotlivých kapitol, ale i uprostřed jednotlivých stop, kde přecházíme od mužského pohledu k ženskému a naopak. Nejdelší melodie zaslechneme na začátku a úplném konci audioknihy.

Děj audioknihy je plynulý a svižný. Nikde se nezadrhává a vy si tak můžete užívat čteného textu a emocí, jež z něj přímo prýští. Co se týká hudebního podkresu, pomáhá k ukočírování rychlosti a spádu vyprávění. Autoři nechali nahlédnout do nitra svých postav, nejvíce hlavně do němé Elisy. Ostatní figury jsou však také nastiňovány pomocí situačních popisů. Přesně tak pochopíme, jaké jsou a jak vypadají. Poslech je zajímavý, i když je nutné podotknout, že potěší hlavně ty, kteří mají rádi žánr fantasy. Pokud do poslouchání půjdete s očekáváním něčeho jiného, troufnu si tvrdit, že vás tolik nenadchne. Vyprávění je složeno z 34 různě dlouhých stop, jež jsou rozděleny na čtyři kapitoly.

Audioknihu Tvář vody hodnotím pozitivně. Sice jsem zpočátku měla úplně jiná očekávání, ale i přesto jsem si příběh po pár minutách poslechu oblíbila. Postavy mi přišly realistické a dobře propracované. Vypravěči dokázali svou interpretací aktivovat mou fantazii a vtáhli mě do děje. Co se týče příběhu jako takového, číst jej v knize sama, asi by mě to nebavilo tolik jako v audio podobě. Jitce Ježkové a Pavlu Soukupovi se podařilo strhnout mě na svou stranu a já si tak jejich předčítání náramně užila. Ač se jedná o fantasy román, příběh působil vcelku důvěryhodně, jediné, co vybočovalo z reality, byl Deus Brânquia neboli Žabernatý bůh. Když jsem si audioknihu vybírala, rozhodla u mě zvědavost. Obálka mě zaujala, ale nakonec jsem zjistila, že vyobrazení je trošku zavádějící. Než jsem si přečetla anotaci, myslela jsem si dle vyobrazení, že se bude jednat o pohádkový a romantický příběh. Ve chvíli, kdy jsem audio spustila, zalíbil se mi hudební podkres, jenž, jak jsem následně zjistila, plně odpovídal tomu, co se v dané stopě odehraje. Za výborný výkon vypravěčů a bravurní zpracování patří titulu krásných 100 %. Dílo mohu vřele doporučit milovníkům fantasy románů. Poslech rozhodně stojí za to.

 

 

Guillermo del Toro - profil

Autor: Guillermo del Toro (* 1964)

V roce 1993 dostal na Filmovém festivalu v Cannes Cenu kritiků za svůj celovečerní debut Stroj času a tím se zařadil mezi nejuznávanější a nejžádanější scenáristy a režiséry. Na kontě má filmy jako Ďáblova páteř (2001), Faunův labyrint (2006), Hellboy 1 a 2 (2004, 2008) nebo Crimson Peak (2015). Jeho tvorba se silně opírá o weird fiction, fantasy a horor. Je také autorem rozsáhlé studie o filmech Alfreda Hitchcocka, spoluautorem trilogie The Strain a s Danielem Krausem kromě Tváře vody napsal také román Trollhunters. Knižně vyšly i jeho scénáře ke snímkům Stroj času a Hellboy. Snímek Tvář vody (2017) v jeho režii získal čtyři Oscary v  kategoriích: Nejlepší režieNejlepší filmNejlepší výprava a Nejlepší hudba.

 

Daniel Kraus - profilAutor: Daniel Kraus (* 1975)

Americký spisovatel a režisér, jehož knihy byly přeloženy do více než patnácti jazyků, vydal svoji první knihu v roce 2009. Jeho dvoudílný román The Death and Life of Zebulon Finch zahrnul časopis Entertainment Weekly do svého seznamu deseti nejlepších knih za rok 2015. Ve stejném roce mu vyšla kniha Trollhunters, kterou napsal s Guillermem del Torem. Ve spolupráci s ním vznikl i příběh Tvář vody a mexický režisér se rovněž ujal režie úspěšného filmu.

 

 

 

Jitka Ježková - profilÚčinkující: Jitka Ježková (* 1978)

Vystudovala Pražskou konzervatoř a katedru teorie kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na televizní obrazovce se objevila poprvé v roce 1994 v seriálu Prima sezóna, o rok později pak v seriálu TV Nova Nováci. Od té doby pravidelně účinkuje v televizních inscenacích a seriálech (Jetelín, Případy 1. oddělení, Rapl, Obchoďák, Doktoři z Počátků, Expozitura) a filmech (Ostravak Ostravski, Intimity, Početí mého mladšího bratra, Báječná léta pod psa). Hostovala v Činoherním klubu, v Divadle Palace a v Divadle v Řeznické. Už od 14 let se úspěšně věnuje dabingu. Svůj hlas propůjčila například Kate Winsletové ve filmu Titanic nebo Liv Tylerové v Pánovi prstenů. V roce 2004 dostala Cenu Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu za film Teorie létání.

 

Pavel Soukup - profilÚčinkující: Pavel Soukup (* 1948)

Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově a poté úspěšně absolvoval DAMU. Po studiu působil v oblastních divadlech, později se vrátil do Prahy, kde hrál v Městských divadlech pražských, především v Divadle ABC, a stal se členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Dobře známý je z televizních obrazovek – od roku 1980 se objevuje v televizních pohádkách, komediích a také v seriálech (např. Náhrdelník, Život na zámku, Ordinace v růžové zahradě). Daleko známější je ovšem jeho hlas – jednak díky mnoha dokumentům, k nimž namluvil komentář, a jednak jako dabér Arnolda Schwarzeneggera, Robina Williamse, Gérarda Depardieua, Michaela Douglase, Harrisona Forda, Bruce Willise nebo Roberta Redforda. Svůj hlas propůjčil i kresleným postavičkám z filmů Toy Story: Příběh hraček, 101 dalmatinů či Spláchnutej. Za mistrovství v dabingu byl několikrát oceněn.

 

 

Název audioknihy Tvář vody
AutorGuillermo del Toro, Daniel Kraus
InterpretiJitka Ježková, Pavel Soukup
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka12 hodin 43 minut
EAN8594169482019
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)