Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiTajemný ostrov.
Opuštěný sirotčinec.
Zvláštní sbírka velice podivných fotografií.
To vše čeká na odhalení v bizarním románu, kde děj a děsivé fotografie přinášejí jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná hrůzostrašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba na vzdálený ostrov u břehů Walesu…

„Právě když jsem se smířil s tím, že můj život bude obyčejný, začaly se dít neobyčejné věci.“

Bizarní je vskutku slovo, kterým by se Sirotčinec slečny Peregrinové dal popsat a které se mi neustále vrací na mysl ve spojení s touto čtenářskou zkušeností. Velice zdařilé cestování časem, „X-meni“, zombie, kanibalismus, strašidelná atmosféra. Není divu, že Tima Burtona téma zaujalo. Už samotné fotografie v knize jsou velice sugestivní a já se nemůžu dočkat, až uvidím, co s tímto solidním základem provedl mistr zvláštních filmů. Podle filmových fotografií v knize (mám tu čest vlastnit výtisk s filmovou obálkou a fotografiemi z filmu) Emma nejspíše létá. V knize je ale jejím živlem oheň a levitující dívkou je Olivie. Tato změna mi trochu vadí, ale asi vsadili na efekt. Nebo jsem něco špatně pochopila. Každopádně jsem ráda, že jsem knihu přečetla před premiérou. Aspoň budu v kině za chytrou.

Kniha mě doslova lapila do své zvláštní atmosféry. Fotografie, ze kterých naskakuje husí kůže. Barevné obrázky, předěly kapitol a zdobení. Skvělý styl psaní Ransoma Riggse. A ta vůně čerstvě vytisknuté knihy…jako by mě vábila: „Pojď se začíst, začíst…“ Já jsem ale chvilku odolávala a začíst jsem se nedokázala. Kniha byla dobrá, ale obrovský boom, jaký jsem čekala, se nekonal. Pak mi ale došlo, že kniha nebude uzavřená a příběh má další dvě pokračování, a proto má také rozvláčnější začátek. Pak jsem se ale začetla a jak jsem otáčela stránky, se mi příběh líbil čím dál víc a já nutně potřebuju vědět, jak to dopadlo. Posledních cca 250 stránek jsem slupla jako malinu. A od tohoto dne potřebuju, aby všechny knihy měly barevné zdobení, předěly kapitol a nebudu se bránit obrázkům.

„Jak by si doktor Golan přál, abych se vykadil? Měl bych to šoupnout na stranu, anebo rovnou doprostřed? Jaké nejprospěšnější hovno, samozřejmě z psychologického hlediska, bych měl udělat?“

Ježiši, Jacob je neskutečný puberťák. Jeho chování k rodičům je otřesné a bohužel velice realistické. Ransom se na něm opravdu vyřádil a mě jeho postava hodně bavila. Jen se třesu, až do onoho vpyskliskacího období doroste to moje zlatíčko. To pak znovu sáhnu po knize, abych nahlédla do duše nepochopeného adolescenta. Moc se mi také líbilo zakomponování skutečných historických událostí do událostí knihy. Takové věci miluju, protože mi běhá mráz po zádech a cítím se být součásti knihy. Z podivných dětí si snad ani nedokážu vybrat. Zbožňuju je všechny. Až na Enocha, z toho mi naskakuje husí kůže ještě teď.

Sirotčinec slečny Peregrinové doporučuji k přečtení všem, protože se nejedná jen o fantasy nebo young adult román. Příběh je neobvyklý, strašidelný a velice dobře napsaný. Navíc jsou fotografie v knize dobové (a co víc – nejdříve chtěl vydat autor sbírku fotografií, ale nakladatel mu poradil, aby k nim vymyslel příběh) a s příběhem se skvěle doplňují a poskytují nevšední zážitek. Velice silný, podotýkám. A pokud nejste čtenáři a rozhodujete se, jestli jít alespoň na film. Běžte, ale nejdřív si knihu prosím přečtěte. Je skvělá.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

 


Název knihy:    Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiAutor:                 Ransom Riggs

Nakladatelství:  JOTA
Rok vydání:       2016
Počet stran:       360

ISBN:                  978-80-7462-985-3
EAN:                   9788074629853

Vazba:                Brožovaná

E-shop:              www.knihcentrum.cz
                             
   

 

 


Knihcentrum.czKNIHCENTRUM.CZ je internetové knihkupectví, které působí na českém trhu od roku 2009. V nabídce má přes padesát tisíc knih skladem se slevami až 90%.
Specializují se hlavně na knihy, ale nabízí také hry, hračky, e-knihy, audioknihy na CD, papírenský sortimenta a knižní bazar.

Téměř každý měsíc pro vás zlevňují některé tituly a ty pak můžete najít v jejich tištěných letácích. Letáky v elektronické podobě si můžete prohlédnout zde.

 

Jota
Nakladatelství JOTA
oslavilo 19. 9. 2015 čtvrt století své existence na českém knižním trhu. Za 25 let vydalo 2 000 titulů v celkem téměř 6 milionech výtiscích.

Na počátku mělo Nakladatelství JOTA jediného zaměstnance, dnes jich má 24 a dalších 35 stálých externích spolupracovníků.

Vše začalo v osmdesátých letech minulého století láskou ke knihám, jak jinak. Marcel Nekvinda, toho času student VUT oboru ekonomika a řízení, společně s pár dalšími přáteli po nocích přepisoval na psacích strojích díla v té době zakázaných autorů. Na prastarých strojích se jim dařilo „proklepnout“ i deset kopií. Další kamarádi se postarali o knižní vazbu a knihy byly na světě. Potají začaly kolovat mezi čtenáři. Na jaře 1989 byl Marcel Nekvinda jako čerstvý absolvent odveden na vojnu a sametovou revoluci prožil v lidové armádě. Po návratu do civilního života neváhal a pokračoval v započatém díle. Tentokrát ale již svobodně a beze strachu.

První knihou vydanou oficiálně, pod hlavičkou Nakladatelství JOTA, byla kniha geniálního spisovatele a básníka Jakuba Demla Domů. Vyšla tehdy v neuvěřitelném nákladu 8 000 výtisků. Půjčeným osobním autem byla rozvezena mezi pražské knihkupce a stánkaře, kteří byli hladoví po dříve zakázaných kvalitních autorech.

V průběhu několika dalších let byly zavedeny další edice, ve kterých vydáváme překlady světových autorů, 15 let vlastníme exkluzivní licenci na překlady nejlépe hodnocených turistických průvodců britské řady Rough Guides, do dnešní doby jsme vydali více než 130 zemí a regionů světa. Naše průvodce získaly mnohá ocenění. Také edice Literatura faktu a military má u čtenářů velký úspěch, v edici Cestopisy máme ty nejlepší české cestovatele, jako jsou legendy Hanzelka–Zikmund, Miloslav Stingl, Steve Lichtag, Vladimír Plešinger, Jirka Kolbaba, Petr Horký nebo Miroslav Náplava. Ze zahraničních autorů nemůžeme opomenout Beara Gryllse nebo Reinholda Messnera. Slavíme dlouhotrvající úspěch s knihami dnes už spisovatelské ikony, Američana C. D. Payna. Prodané náklady jeho knih (řada Mládí v hajzlu, Holubí mambo atd.) v českém jazyce několikanásobně převyšují prodeje v celém anglosaském světě. Náš projekt Retro ČS autora Michala Petrova (dramaturga stejnojmenného TV seriálu) zatřásl v loňském roce knihkupeckými pulty a na tento podzim chystáme pokračování. Z dětské literatury zmiňme řadu knih o doktoru Proktorovi od světového autora Joa Nesbøho, úspěšné jsou také publikace z edice Populárně naučné.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)