Pátek, 4.10.2024
Ostatní volný časVolný čas

Skuteč je otevřená úplně všem, říká pořadatel skautských seminářů ELŠ

Skautský seminář ve Skutči si postupně vytváří svoje dobré jméno. Přednášel zde Pavel Fischer, Jiří Grygar nebo biskup František Radkovský. Vedle Semináře Ekumenické lesní školy v Brně a Praze s tradicí dlouhou necelých třicet let, zde již druhým rokem vzniká originální koncept snažící se primárně oslovovat širší veřejnost. „Letos byla účast daleko hojnější, podle statistik vychází kolem 180 lidí v poměru šedesát na čtyřicet ve prospěch ne skautů,“ říká organizátor Martin Pavliš.

Nápad uspořádat takto velkou událost s významnými hosty v malém městě vznikl před dvěma lety. „Skuteč má perfektní prostory kulturního klubu a my s Ekumenickou lesní školou máme know how, jak pořádat semináře,“ popisuje Martin Pavliš.

Motivací a cílem celého semináře je představovat významné osobnosti lidem, kteří je nemají šanci vidět jinde než v televizi nebo na internetu. Formátem těchto setkání jsou stejně jako v Praze a v Brně přednáškové bloky. „Jde o skautskou akci, nicméně podstatný rozdíl je v tom, že ostatní semináře jsou koncipovány primárně pro členy skautské hnutí, zatímco Skuteč je otevřená úplně všem,“ vysvětluje Pavliš.

skautMezi přednášející se řadí Věra Sosnarová, Jiří Grygar, František Radkovský nebo Pavel Fischer. Pozvat takové osobnosti je často složité. Mají nabytý kalendář a je těžké najít volný termín. Při přípravě tohoto ročníku se hosté museli dokonce několikrát měnit. Oslovovat se je daří i díky dobré reputaci skautů. „S Jiřím Grygarem nás pojí jisté přátelství, přednášel nám již několikrát v Praze. Sehnat Pavla Fischera ale bylo velmi složité. V době předvolební kampaně se k němu snažilo dostat hodně lidí, takže mu nešlo jen tak zavolat. Kontakt jsme získali přes senátora Zdeňka Papouška,“ vzpomíná Martin s přezdívkou Krokodýl.

Jedním z bodů programu bylo předávání vyznamenání zasloužilým členům místního střediska Ležáky Skuteč. Vyznamenané dekoroval předseda krajské rady Jan Stejskal. „Myslím, že si lidé mohli uvědomit, že skauting není běhání po lese a vázání uzlů, ale i organizace vychovávající v lidech charakter,“ říká Martin.

Ekumenická lesní škola je složkou českých junáků podílející se na dalším vzdělávání svých členů. Mimo organizování pražských brněnských a nyní i skutečských seminářů pořádá takzvané lesní školy pro skauty starší 21 let. Lesní škola se ale nekoná pouze v lese. Letos frekventanty čeká i výlet do Wimbledonu za knězem a skautem Vojtěchem Eliášem. „Ekumenická škola se snaží kultivovat prostředí v Čechách a šířit skautskou myšlenku. Jedeme dál a doufám, že další ročníky budou čím dál lepší,“ říká Martin Pavliš.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.