Pátek, 24.5.2024
HudbaKultura

SLADE – legenda se vrací!

SLADE - legenda se vrací!POZOR ZMĚNA – koncert se koná 24. dubna 2011 v Praze – více informací zde.
15.12.2010 od 19 hodin, KC Aldis Hradec Králové

Skupina Slade byla jednou z vůdčích skupina glam rocku a v době své největší slávy to byla komerčně nejúspěšnější skupina ve Spojeném království. Nejznámější písničkou je skladba Merry Xmas Everybody (z prosince 1973), která je dodnes jednou z nehranějších vánočních písniček.

Skupina byla pověstná svými bouřlivými živými koncerty a živou komunikací s publikem (Která z vás má na sobě černé kalhotky? … a která nemá žádné?). V popularitě překonala všechny své glam rockové souputníky Wizzard, Sweet, T. Rex, Suzi Quatro, Smokie, Gary Glittera i Davida Bowieho.

Tvorba skupiny Slade významně ovlivnila další vývoj rockové hudby. Přestože jejich pokusy prorazit na americký hudební trh nebyly úspěšné, existuje mnoho amerických kapel, které přiznávají, že byly tvorbou skupiny ovlivněny. Cover verze jejich Cum on Feel the Noize v podání metalové skupiny Quiet Riot se umístila na 5. místě americké hitparády v roce 1983. Také basista skupiny KISS Gene Simmons potvrzuje, že pódiové show bylo ovlivněno skupinou Slade.

Skupina začínala v roce 1966 pod názvem N’Betweens, když se sešli členové dvou skupin z Midlandu – The Vendors and Steve Brett & The Mavericks. Zpočátku to na žádný velký úspěch nevypadalo. Později skupina změnila název na Ambrose Slade a spojila se s manažerem Chas Chandlerem. Jméno se nakonec zkrátilo na Slade. Krátce se stylizovali jako skinheadská kapela, ale protože to vyvolávalo dojem spojitosti s anglickými fotbalovými hooligans, nechali si vlasy opět narůst a brzy se stali vůdčí skupinou nového hudebního směru – glam rocku.

V letech 1971 až 1975 vydali několik komerčně velmi úspěšných alb a singlů. Mnoho z nich se umístilo na prvních místech hitparád. Byla to nejúspěšnější řada skladeb od dob Beatles. Všechny jejich koncerty byly dopředu automaticky vyprodány. V té době se budeník Dan Powel vážně zranil při autonehodě. Budoucnost skupiny byla nejistá.

V roce 1974 účinkovali Slade v rockovém filmu Flame. Soundtrack k filmu obsahuje další velké hity – Far far away a How does it feel.

Po návratu z ročního turné po Spojených státech začíná sláva skupiny ochabovat. Ve Velké Británii se totiž prosazují nové hudební směry – punk rock a new wave. Skupina se rychle vytrácí z médií i z předních míst hitparád. Na krátkou dobu se skupina vrací na přední příčky hitparád začátkem 80. let se skladbami Run Runaway a My Oh My a naposled v roce 1991 se skladbou Radio Wall of Sound.

Jako hosté tour vystoupí Aleš Brichta a ABBAND a Traktor.

Kdy: 15.12.2010 od 19 hodin
Kde: KC Aldis Hradec Králové
Pořadatel: MZ RECORDS

Kompletní termíny koncertů v České republice
14.12.2010 – Praha, Incheba Arena
15.12.2010 – Hradec Králové, KC ALDIS
17.12.2010 – Kunovice, Sportovní hala
18.12.2010 – Liberec, Dům kultury
19.12.2010 – České Budějovice, Dům kultury
21.12.2010 – Jihlava, Sportovní hala

 

Náš portál je mediálním partnerem této akce.

Více informací na http://www.mzrecords.eu/.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.