Neděle, 2.4.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

SOUTĚŽ o knihu k desátému výročí Havlova odchodu

HavelTermín soutěže 18. – 31. 12. 2021 

Nová publikace Františka Emmerta  o mnoha tvářích a významech téže osobnosti.

Čtivě napsaná a přehledně strukturovaná kniha atraktivní a srozumitelnou formou a za pomoci bohatého obrazového materiálu zprostředkovává obraz osobnosti Václava Havla ve všech jejích rovinách a společenských rolích. Představuje jej jako dítě z rodiny ocejchované totalitním režimem, jako aktivního mladíka ovlivněného ideály 60. let, jako mladého úspěšného dramatika, později občanského aktivistu, disidenta, politického vězně, a nakonec jako prezidenta a morální autoritu mezinárodního významu. Postupně provází čtenáře jeho životními osudy. Nepřipomíná však pouze samotného Václava Havla, ale také dobu, ve které žil, a okolí, které jej obklopovalo, ovlivňovalo a inspirovalo.

Publikace vychází k desátému výročí Havlova odchodu.

Od odchodu Václava Havla uplynulo již deset let. Zůstalo po něm nesnadno zacelitelné místo v české kultuře i myšlení. Česká společnost v něm ztratila osobnost, která byla ve světě známější než sama Česká republika. V zahraničí byl Havel vnímán především jako morální autorita a obhájce lidských práv, teprve až potom jako státník či prezident jedné ze středoevropských zemí. Doma jej veřejnost naopak chápala především jako politika, ačkoliv sám Havel se za něj v pravém slova smyslu nikdy nepovažoval.

Dramatik, disident a prezident Havel zůstával po celý život mužem nevýrazného zevnějšku, který překvapoval svou neobyčejnou skromností. Nelpěl na majetku, funkcích, oficiálních poctách, a dokonce ani na veřejné oblibě. O to více udivuje jeho životní příběh. Nejprve se prosadil jako světově uznávaný dramatik, jehož hry sklízely úspěchy od Prahy po brooklynské divadlo v New Yorku. Teprve po úředním zákazu svých děl v komunistickém Československu vstoupil na scénu jako občanský aktivista, který vtiskl charakter občanské rezistenci v nadcházejících dvou desetiletích. Zvolil nenásilnou formu odporu proti totalitě bez politických požadavků. Inicioval vznik Charty 77 a postupně byl uznán za neformálního lídra „nepolitické“ opozice.

Sametová revoluce jej poněkud nečekaně katapultovala do pozice hlavy státu a nejvyššího ústavního činitele. Jako prezident se soustředil především za zahraničněpolitické cíle země a významným dílem přispěl k začlenění České republiky do evropských a euroatlantických struktur. Z prezidentského úřadu odcházel jako vítěz, kterým se ale nikdy necítil být. I nadále zůstával ustavičně hledajícím, tápajícím a pochybujícím sebekritickým intelektuálem.

 

Václav Havel podpis

 


Chcete-li vyhrát

knihu k desátému výročí Havlova odchodu,

odpovězte e-mailem na soutěžní otázku a

staňte se fanoušky některé z našich sociálních sítí  
Facebooku, Twitteru či Instagramu.


Výherci budou kontaktováni nejpozději do 3 dnů po ukončení soutěže e-mailem.

 SOUTĚŽNÍ OTÁZKA


Která kapitola knihy HAVEL pojednává o Chartě 77?

  a) 6. kapitola

  b) 9. kapitola

  c) 12. kapitola

Mrkněte na www.knizniklub.cz, tam určitě odpověď najdete (třeba v ukázce z knihy).Dvě podmínky, které je nutno splnit pro zařazení do slosování:


1)  odpovědět e-mailem 
na adresu soutez@chrudimka.cz

    – 
Předmět e-mailu:  Soutěž – Havel
    – Text e-mailu
     odpověď na soutěžní otázku
     jméno a příjmení
     bydliště – město
     odkaz na váš profil sociální sítě, ve které jste našim fanouškem

2)  být fanouškem některé z našich soc. sítí – Facebooku, Twitteru či Instagramu 
     
     Níže stiskněte tlačítko
To se mi líbí, pokud třeba ještě nejste fanouškem FB

               

Sdílejte navíc veřejně tuto stránku na sociální síti a máte dvojitou šanci vyhrát!


 

 

Knihu věnuje do soutěže


EMG

 

Havel - soutěž o knihu

 

Soutěž naleznete také na největších českých soutěžních portálech
Soutěž | Soutěže | České soutěže | Soutěže 24

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.