Neděle, 26.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Špinavý kšefty na North Ganson Street

recenze knihy Špinavý kšefty na North Ganson Street

Po krátké, nepříliš zdvořilé konverzaci s detektivem Julesem Bettingerem spáchá jeden rozrušený obchodník sebevraždu. Kvůli tomuto incidentu je nelaskavý (i když mnohokrát vyznamenaný) policista přeložen a musí se i s rodinou přestěhovat z Arizony na mrazivý sever, do Missouri. Zchátralé město Victory připomíná bestii v posledním tažení, která postupně pohlcuje své obyvatele i sama sebe. Jeho zaneřáděné ulice pokrývají mrtví holubi a na každého policistu zde připadá sedm set zločinců.

Špinavý kšefty na North Ganson StreetBettinger dostane za parťáka nerudného, degradovaného desátníka Dominika Williamse. Společně začnou vyšetřovat vraždu, při níž byli zmrzačeni a zabiti dva policisté. Bettinger hledá odpovědi na předměstích Victory, stejně jako v záhadné minulosti svých nových kolegů – mužů, kteří při zatýkání dostali místního drogového dealera na invalidní vozík. Bettinger a Williams brzy pojmou podezření, že dvojitá vražda policistů není osamocený incident, ale pouhá předehra k řadě dalších… Jako břitva ostrý krimi román od režiséra kultovního hororového westernu Bone Tomahawk.

Rozhodně musím říct, že tahle kniha není pro každého. Velice drsné scény okořeněné sprostými až vulgárními slovy odradí některé citlivější čtenáře. A že se takové scény objevují už na začátku samotného příběhu! Hon na policisty začíná!

Bettinger se stěhuje s rodinou ze slunné Arizony do Victory ve státě Missouri. Mrazem protkané město plné tajuplných tajemství, policejní stanicí s nepříliš dobrými kriminalisty a v neposlední řadě taky záhadnými obyvateli tohoto města. Odstěhoval se po incidentu na bývalém pracovišti, kdy se mu přímo před kanceláří odstřelil rozrušený obchodník. A přišlo převelení právě do města Victory, aby zde objasnil jednu velmi záhadnou vraždu.

„Víte, kde je?“
„Jak jsem řek, je v nemocnici.“ Do nastavených rukou mu přilétl míč, jako by ho přivolal kouzlem. „Sháníte něco?“

„Berete kšefty, když tu není?“

„Já ne.“ Znovu hofil dlouhý pas. „Ale možná bych znal borce, co zná jiný borce.“

Už od začátku z příběhu lehce čiší černý humor. S brutalitou se nešetřilo, stejně jako s mrazivou atmosférou. Story jako taková je psaná poutavě a velmi čtivě, ovšem na mě tam obsahuje až nadmíru vulgárních slov. Těch bych stoprocentně z příběhu malinko ubrala, protože v některých pasážích to zacházelo už do extrémů. Ale jinak si myslím, že autorovi se tento thriller velmi zdařil. Musím uznat, že až do posledních asi 40 stránek jsem absolutně netušila, kdo by mohl být vrahem oné prostitutky. Konec mi přišel psaný trošku jiným stylem, jakoby byl opsán z jiné knihy, ale možná to byl jen můj pocit. Připadalo mi, že tam autor trošku polevil v tom zápalu té brutality a té surovosti, se kterou jsem se setkávala po celou dobu příběhu.

Rozhodně by se do ní neměl pouštět každý. Sáhnout by po ní měli jen otrlí čtenáři, kterým přemíra vulgárních slov a obsah černého humoru nevadí.

 

Název knihy Špinavý kšefty na North Ganson Street
AutorS. Craig Zahler
ŽánrDetektivky, Romány, Thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2017
Počet stran416
ISBN978-80-88096-86-3
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)