Čtvrtek, 2.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Stalo se v New Yorku

recenze knihy Stalo se v New Yorku

„Válka se nestará, jestli někoho doma milují. V tom, koho si odvede, měří všem stejně.“

Stalo se v New Yorku je velmi milým příběhem, ač se odehrává v době, která nebyla nikterak šťastná. I v New Yorku pocítili jeho obyvatelé dopad druhé světové války a řádění Hitlera a nejeden mladý muž musel odejít do boje, aby zůstal svět aspoň trochu podobný tomu, jak ho znali před vypuknutím této války. A my, čtenáři, se ocitáme v New Yorku v době těsně před válkou a poté i za jejího trvání, sledujeme příběh Lily, která se snaží uplatnit své umění a schopnosti tam, kde vládnou jen muži a všichni na ni koukají skrze prsty. A nejen na ni…

Lily totiž miluje vaření. Kombinovat různé pochoutky a vytvářet gurmánské zážitky. Jenže v době, ve které žije, práce (jakákoliv), patří mužům a ženy by měly být doma, zdobit muže na večírcích a hlavně se vdát za skvělou partii. Což Lily odmítá, chce pracovat, chce být soběstačná, což se nenosí a tak se rozhádá se svou matkou, která už má pro ni vše nalajnované, a to včetně ženicha…
Začíná válka a muži z Ameriky pomalu mizí do bojů. A tak Lily se podaří získat práci v prestižní restauraci U Valentina, kde začne rozjíždět svou kariéru. Jenže její matka je proti tomu a dává to hodně najevo, a hlavní otázka je, co bude, až válka skončí, a všichni muži se vrátí zpátky domů? Udrží si své místo? A dokáže si najít pravou lásku, aby matce ukázala, že bez lásky se vdávat nebude?

„Za Giou ležely na úzké kuchyňské lince dva silné fialové lilky, cibule, česnek, olivy a hromádka zářivě červených rajčat. Na čerstvě natřených okenních parapetech byly seřazeny květináče se zelenými bylinkami a vespod úhledně naskládány plechovky s různým obsahem. Uprostřed, stejně jako u Josie, se vyjímal vydrhnutý dřevěný stůl. Lily si hned připadala jako doma.“

Stalo se v New Yorku - recenzeAč se to může zdát, že román Stalo se v New Yorku je romantickým příběhem, tak se nenechte zmást. Primárně zde jde o ženská práva, o jejich místo v životě, o to, že i ženy jsou a byly schopny zastávat práci stejně dobře, ne-li lépe, než muži. Jen to musely dokázat, což muži dělat nemuseli a automaticky se to od nich očekávalo.
A přestože se zde objeví i trocha té romantiky, tak nezapomínejte na to, že byla druhá světová válka, tudíž neočekávejte žádné sluníčkové procházky za ručičky po parcích a ukradené polibky někde v průchodech.

Líbilo se mi, jak uměla autorka krásně popisovat přípravu jídla, jak dokázala opsat ovoce i zeleninu, přípravy pokrmů tak, aby se mi okamžitě aktivovaly chuťové pohárky. Další, co se mi na ději samotném líbilo, tak byla Lily, kde kdo ji házel klacky pod nohy a přesto, že byla mladou dívkou, nehroutila se a bojovala, sama za sebe a svůj život, což jsem obdivovala a díky tomu si ji jako hlavní hrdinku oblíbila. Bylo tam i pár situací, které mne překvapily, nečekala jsem je, takže se konalo i menší překvapení a o to více jsem si celou knihu opravdu užila.

Pokud máte rádi příběhy z období druhé světové války, ale nechcete číst o koncentračních táborech, spíše chcete z jiného úhlu pohledu se podívat na to, jak lidé tehdy mohli žít a prožívat tyhle chvíle, tak se po knize Stalo se v New Yorku podívejte. Věřím, že se vám bude líbit. 🙂

Hvězdné hodnocení: 85 %

 

Název knihy Stalo se v New Yorku
AutorElla Carey
ŽánrHistorické romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2022
Počet stran336
ISBN978-80-249-4706-8
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)