Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Staré kletby je třeba brát vážně…

Saeculum Minulý měsíc vyšla v Nakladatelství Fragment strhující thriller s tajemným názvem Saeculum (recenze knihy). Uvěřili jste někdy nějaké pověsti nebo povídačce? Les, do kterého se vypraví hlavní hrdinové, je obestřen tajemstvím a z kletby, kterou nad ním prý vyřkl zavražděný muž, jde hrůza. Vše se dá racionálně vysvětlit, tedy alespoň do chvíle, než se začnou členové výpravy doslova „propadat do země“. Co znamenají záhadné vzkazy, které se objevují z ničeho nic? Jak mohou lidé mizet beze stopy? Nevinné dobrodružství se mění v boj o holý život. Přežijí všichni? Thriller Saeculum vyšel 27. října!

Rakouská autorka knih pro mládež se českým čtenářům představila thrillerem Erebos, který vyšel v roce 2011. Aktuální téma počítačových her, jimž propadá stále více dětí a mladistvých, je v thrilleru vygradováno až na samý vrchol únosnosti. Nejinak je tomu v novince s tajemným názvem Saeculum. Tentokrát si však autorka jako hlavní hrdiny dosadila skupinku dobrodruhů, kteří se baví výpravami do minulosti.

Několik dívek a mladých mužů vyráží vždy jednou za čas do hlubokých lesů, aby na vlastní kůži prožili pár dnů ve středověku. Dovoleno je pouze to, co bylo dostupné ve 14. století. Týká se to všech denních potřeb – oblečení, pokrmy, zbraně, vybavení. Jednoho dne se ke skupině, která si říká „saeculum“ (z lat. století, věk), připojí také Bastian. Mladý student medicíny, který sice není fanouškem podobných akcí, ale rád by získal dívku, která je oddanou členkou. Jejich příští cesta však míří do lesa, který je dle dávné pověsti prokletý. Kdo do něj vstoupí, nikdy se nedostane živý zpět…

Pravidla jsou přísná – žádné telefony, žádné nože a především, žádné vymoženosti současné doby, např. brýle. Bastian se vydává do pustiny vybaven dle požadavků ve společnosti členů, o kterých neví téměř nic. Když se ztratí první člen výpravy, všichni ho hledají a prozatím hledají logická vysvětlení. Po zmizení druhého člena se začne naplno projevovat strach, panika a pověrčivost. Po lese se objevují dřevěné cedulky s děsivými vzkazy. Cesta za dobrodružstvím a povyražením se mění v boj o život. Podaří se Bastianovi udržet si odstup a racionální pohled na věc nebo sám staré kletbě uvěří?

Anotace:

Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře.
Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich…

Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les odejít?

Více informací o knize a autorce na www.saeculum.cz.

 

Název knihy: Saeculum
Autor: Ursula Poznanski
Překladatelka: Vladana Hallová
EAN: 9788025322260
ISBN: 978-80-253-2226-0
FragmentRozměry v mm: 145×210
Počet stran: 480
Provedení: brožovaná
Číslo vydání: 1
Věk: young adults

Ukázka z knihy: zde
E-shop: www.fragment.cz

 

FragmentNakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT, s.r.o. V současnosti patří k deseti největším nakladatelům v České republice v počtu vydaných titulů s ročním obratem přesahujícím 120 mil. Kč. Od svého vzniku vydalo více než 2450 různých publikací, jejichž prodej přesáhl 23 mil. kusů výtisků. V roce 2013 Nakladatelství Fragment vydalo 211 knižních novinek a podobně tomu bude i v roce následujícím. Nakladatelství Fragment se daří s úspěchem pronikat i na zahraniční trhy. Do konce roku 2013 bylo uskutečněno celkem 477 prodejů původních projektů do zahraničí. V roce 2005 byla založena pobočka Vydavateľstvo Fragment, s.r.o., se sídlem v Bratislavě. V roce 2013 představil stále rostoucí slovenský Fragment 114 knižních novinek.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.