Středa, 17.4.2024
KulturaOstatní kulturaVýstava

STOPA – Staň se detektivem a vyřeš zločin!

STOPA – Staň se detektivem a vyřeš zločin!Regionální muzeum v Chrudimi vás zve na výstavu STOPA – Staň se detektivem a vyřeš zločin. Výstava potrvá od 2. února do 26. března 2017 a to vždy od úterý do neděle od 9:00-12:00 a  12.30-17:00.

První část výstavy představuje unikátní interaktivní výstava z Mendelova muzea v Brně, která je věnovaná vědeckým metodám novodobé kriminalistiky. Na návštěvníky čeká fiktivní kriminální případ, který budou moci sami pomocí různorodých metod vyřešit a odhalit tak pachatele. Během pátrání se neotřelou a zábavnou formou seznámí s moderními postupy vyšetřování.

Interaktivní část výstavy doplňují předměty spjaté s každodenním životem těch, kteří na území východních Čech v minulosti dohlíželi na udržování bezpečnosti a veřejného pořádku: četníků, strážníků i příslušníků armády. Návštěvníci tak budou moci nahlédnout do četnické světničky, prohlédnou si uniformy a jejich součásti, ukázky dobových dokumentů i starých kriminalistických metod.

Druhá část výstavy je věnována vyšetřování kriminálních případů v Chrudimi a v jejím okolí: nedokonané a dokonané loupežné vraždy, useknuté ruce, výbuchy, zpronevěry, otravy a přepadení. Zde je ukázka z policejního zápisu vyšetřování jednoho z nich:

„V noci z 6. na 7. března roku 1880 napadl mladý zámečnický pomocník Josef Chmelík z Chrudimi svého bývalého zaměstnavatele Františka Štického, nájemce mlýna v ulici U Valchy, a jeho manželku Antonii. Kolem deváté hodiny večerní manželé ulehli do postele, ale neusnuli – Antonii Štické se zdálo, že slyší jemné ťukání a šustot, prosila proto manžela, aby se podíval, jestli je s nimi někdo ve světnici. František Štický tedy vstal, zapálil sirku a uviděl, že u kamen nehybně stojí nějaký muž. V tom okamžiku na něj muž zaútočil…“

A jak tento případ a další skončily? To zjistíte na výstavě, kde nahlédnete i do četnické světničky, uvidíte policejní uniformy a čepice, metody popisu trestaných osob a vyšetřování.

STOPA – Staň se detektivem a vyřeš zločin!

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.