Tajemná úmrtí na ostrově

Ostrov šedých mnichůMichaela Klevisová
Ostrov šedých mnichů

Odhalujete rádi různá tajemství? Pouštíte si rádi do uší audio se zajímavou zápletkou? Máte rádi detektivní záhady? Zajímá vás, kdo to jsou šedí mnichové? Pokud jste si na všechny otázky odpověděli kladně, tuto audioknihu si určitě poslechněte. Věřím tomu, že se vám bude líbit a odnesete si z jejího poslechu nevšední zážitek a pocity.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v roce 2015 v nakladatelství MOTTO. Audioknihu vydává ve stejném roce totožné nakladatelství. V případě zájmu si ji můžete pořídit na http://knihy.cpress.cz. Narátorkou se stala česká herečka Kristýna Kociánová. Její hlas je velice melodický a dobře znělý, můžete ji znát třeba z televizního filmu Trosečníci, dále působila v roli sestřičky Mirky v seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Audiokniha Ostrov šedých mnichů je prvním natočeným dílem ze série o Josefu Bergmanovi, avšak v knižní podobě je tento titul až 4. v řadě. Do řady ještě patří Kroky vraha (1.), Zlodějka příběhů (2.) a Dům na samotě (3.), pokud tyto knihy vyjdou i v audio podobě, ráda si je poslechnu.

Obálka a název

Při výběru mě na první pohled zaujal přebal nosiče, jenž působí letní atmosférou. Na obrázku je vidět pláž, moře a krásně modrá obloha. Barvy jsou sladěny a přebal nevyvolává pocit přeplácanosti. U této audioknihy je krásně propojen obrázek na přebalu s titulem. Název je výstižný a posluchač ihned ví, že se děj bude odehrávat na ostrově, otázkou jsou však ti šedí mnichové, o kterých je v titulu řeč. Tato otázka ve mně vyvolala zvědavost a na audio jsem se velice těšila, chtěla jsem zjistit, jak na mě příběh zapůsobí a jaké pocity budu mít po poslechu. Mohu říci, že se audio poslouchalo velice dobře a měla jsem příběh poslechnutí během několika chvil. Přiznávám se, že jsem byla velice mile překvapena, ale o tom více níže.

Hlas narátorky

Hlas Kristýny Kociánové vás strhne a mile překvapí, je milý, mladiství, melodický, živý a z osobní zkušenosti mohu říci, že bych audio mohla už jen kvůli narátorce poslouchat stále dokola. Mladá herečka se svým hlasem dokáže přímo zázračným způsobem pracovat, myslím si, že tomuto titulu toto její umění prospělo, o čemž se můžete sami přesvědčit. Vyprávění bylo oživeno i tím, že jste krásně mohli rozeznat jednotlivé postavy, každé byl vtisknut osobitý způsob jednání, odlišitelné však byly i mnohé pocity, které jednotlivé figury našeho příběhu prožívaly. Narátorka nijak v tomto přiřazování nálad, rozpoložení a povahových rysů nevybočuje z popisů, jež byly uvedeny autorkou v knižní předloze. Musím říci, že mě dílo nesmírně bavilo, občas se objevily vtipné situace, i když jich bylo skromně. Největší poslechový zážitek jsem si odnesla asi z vyšetřování samotného, kde se právě projevovalo umění práce s hlasovým fondem herečky. Pro Kristýnu Kociánovou však musela být náročná tato práce i z toho důvodu, že se zde často objevují dialogy a musela tedy měnit hlasy, nálady apod. celkem často. Domnívám se, že narátorka byla více než výbornou volbou pro načtení této audioknihy. Do práce se narátorka pustila s vervou, potřebným tempem a elánem. Před výkonem musím smeknout pomyslný klobouk.

Co se týče čtení, musím vyzdvihnout zřetelnost, správnou výslovnost a výbornou intonaci. Každému vyřčenému slovu je krásně rozumět, při poslechu neshledáte žádné čtenářské chyby. Rétoriku hodnotím velice kladně.

Ani tentokrát se nezapomenu zmínit o replikách. Jednotlivé kapitoly (stopy) odpovídají jedné replice. Příběh je velice přehledný a nedochází k žádnému přeskakování dějových linií v jedné kapitole. Myslím si, že i samotné narátorce se kniha musela číst velice dobře a na jejím výkonu je to více než zřejmé.

Děj audioknihy

Příběh audioknihy je kompozičně chronologický, jednotlivé pasáže na sebe navazují. Děj tvoří velice působivý celek, který se krásně poslouchal. Audiokniha je samý zvrat a nenechá vás spát, dokud neodhalíte, jak to vše bylo. Nedochází zde k žádnému stereotypu, protože je vyprávění stále oživováno. Příběh uprostřed kapitol není narušován, za celou dobu poslechu jsem se setkala snad jen s pěti kapitolami, v nichž byla uprostřed oddělena podkapitola hudebním podkladem, ale toto nebylo nijak rušivé, proto si to často ani neuvědomíte. Dílo je zpracováno vypravovací formou. Na to, že se jednalo o detektivku, působila na mě nahrávka velice lehkým dojmem a poslech ve mně vyvolal pozitivní pocity. Audio vás nenásilně seznámí i s geografickými údaji o místech, kde se děj odehrává. Musím říci, že popisy byly brilantní. Celá problematika knihy je vyprávěna s lehkostí a vtipem. Audioknihu vám doporučím pro chvilky odpočinku, jak jsem již psala výše, jedná se o zajímavý, místy vtipný a bez problémů stravitelný příběh.

Jednotlivé kapitoly jsou sice delší, časování se pohybuje od 5 do 50 minut. Avšak musím říci, že mi tato délka nijak nevadila, protože se stále v příběhu děly zajímavé věci, když už začala audiokniha působit stereotypně, objevil se zvrat, nebo zajímavá práce s hlasem, které vás z tohoto pocitu hodně rychle vytrhnou. Ač jsou kapitoly delší, mohu však za sebe říci, že se i tak audio poslouchá téměř samo a pokud máte rádi detektivní zápletky, určitě se vám bude líbit a bude vás hodně bavit.

Hudební doprovod

Hudební doprovod je jemný, ničím neruší a musím říci, že se mi líbil. Melodie sice byly živé, ale jemnost jim trošku ubrala. Moje pocity po zaznění prvních tónů byly velice pozitivní. Hudební podklad je uspořádán, melodii uslyšíme vždy na počátku a na konci každé kapitoly. Jak jsem již zmiňovala výše, u některých kapitol bylo nutno použít podkladu i pro oddělení některých částí jedné kapitoly. Každá znělka vkládá určitou charakteristiku dané kapitole ještě před tím, než se zaposloucháte do děje. Jedná se o velice milý rámec dané kapitoly. Musím říci, že jsem si z poslechu odnesla jedinečné a nezapomenutelné pocity.

Celkové hodnocení

Audioknihu hodnotím velice pozitivně. Jedná se o skvělou záležitost pro relaxaci a opět jsem si odnesla skvělý posluchačský zážitek. Celá audiokniha působí zajímavým dojmem a nedovolí vám usnout do té doby, dokud se nedozvíte, kdo, jak a proč vraždil. Občas mě donutil příběh zamyslet se i sama nad sebou. Moje subjektivní hodnocení je 100 %. Pokud vyjdou i další, výše zmíněné díly, ráda si je poslechnu, protože pro mě jména Michaela Klevisová a Kristýna Kociánová znamenají kvalitně odvedenou práci a zábavu od prvního slova až do posledního.  

Anotace

Tak dlouho Lodě čekaly – a konečně ho našly. Jejich sdílené vědomí se obrací ke Studni planetárního ticha, kde je Aš~šád z Fomalhiwy i Lucas Hildebrandt, a vybírají si svou oběť. Össeanka Kamëlë cítí Jejich záměr a zoufale se snaží odvrátit neodvratné; ale všechny okolnosti jsou proti ní. Ve chvíli, kdy uvnitř össenské Církve naplno propukají mocenské boje, se ocitá v sítích cizích plánů. Dělá, co může, aby se vyhnula církevnímu Vykonavateli, záměrům velekněží i vlastní minulosti. Od Lucase Hildebrandta se nesmí nechat poznat, od ostatních se nesmí nechat zabít – a Fomalhiwanovi nesmí uvěřit. Za jeho mediálním obrazem slavného hrdiny a zachránce tuší nepřiznaný záměr. Laëgühr, Led pod kůží, zostří její mysl a zrak. Jaké tajemství má Aš~šád z Fomalhiwy? A nakolik to souvisí s Loděmi? Co je mezi ním – a Jimi?! 

Autorka

Michaela Klevisová se narodila v roce 1976 v Praze. Vystudovala žurnalistiku na Univerzitě Karlově a od roku 1997 v tomto oboru pracuje. Je redaktorkou časopisu Cosmopolitan, kde má na starosti například rubriku o knižních novinkách. Psala články o trhu s uměním a výstavách výtvarného umění pro magazín Hospodářských novin IN a v cestovatelském magazínu Travel Digest publikovala reportáže ze svých cest. V roce 2008 se scénáristicky podílela na několika epizodách seriálu Ulice, uváděného v televizi Nova. Cestování je jejím největším koníčkem; navštěvuje nejraději severské země a největší dojem na ni zatím udělalo putování po finském Laponsku. Již v dětství propadla světu koňských dostihů, o něž se intenzivně zajímá dodnes.

Za svou prvotinu, román s detektivní zápletkou Kroky vraha (2007) obdržela v roce 2008 od české sekce Asociace autorů detektivní leteratury (AIEP) Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní knihu roku. 

 

Název:                  Ostrov šedých mnichů
Autor:                    Michaela Klevisová
Ostrov šedých mnichů
Interpret:               Kristýna Kociánová

Délka:                   12 hodin a 39 minut

EAN:                     8594050421660

Vydavatel:            MOTTO

E-shop:                 koupit CD
  

  

MottoMotto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

 

Albatros média

Albatros Media a. s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zastřešuje knižní nakladatelství Albatros, B4U Publishing, BizBooks, Computer Press, CooBoo, CPressPlus, Edika, Fragment, Management Press, Motto, XYZ, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

 

Albatros media, a.s. 

  Autorčin blog  

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)