Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Tajemství

recenze knihy Tajemství

Tajemství je již sedmé dílo známé české spisovatelky Radky Třeštíkové. I v této knize se zaměřuje na spletité mezilidské vztahy a jejich funkčnost a nefunkčnost.

Čtyři rodiny, dvanáct životních cest, dvanáct nevyřčených tajemství a jedno k tomu. Charakteristiky osob jsou typické pro vyjádření dnešní části společnosti. Ustaraná matka, odstrčené dítě, nic netušící nebo přezíravý manžel. Každý manželský pár sezdaný nebo nesezdaný systematicky ničí nejen sebe ale i své dítě. Potíž je v tom, že to hrdinové nevidí. A nedokáží ta pomoci ani své ratolesti v choulostivém věku ani sami sobě.

Tajemně je napsaná i kniha samotná. Všechny osoby jsou propleteny společnými prožitky a činy, o kterých ostatní nemají tušení. A přitom jeden příběh se prolíná nebo následuje ten další. Celých 350 stran se nic nedozvíte, všechny příběhy spolu zdánlivě nemusí zcela souviset. V posledních třiceti stranách je vysvětlena většina čtenářových otázek. Nemohu ovšem říct, že by ve mě právě tyto vyprávěcí prvky vyvolávaly touhu po excitaci a nechávaly mě celou dobu v napětí. Naopak. Chtěla jsem mít konečně román dočtený, abych se ve všech rodinných příbězích lépe zorientovala.

Děj je psán ve dvou časových liniích. Nejprve v přítomnosti, kdy je ze začátku opravdu matoucí si k sobě osoby správně přiřadit. Kdo s kým sdílí domácnost nebo postel. Který otec je vlastní nebo nevlastní. Často jsou hmatatelné různé náznaky, ovšem podstata děje se pak ztrácí. Druhá polovina románu se vrací do rok vzdálené minulosti. Tady autorka doplňuje chybějící mezery z přítomné vyprávěcí linie.

TajemstvíPříšerně dlouhá, beznadějná noc se unaveně překulí v nový beznadějný den. Dušan křičel ze spaní a škubal sebou tak, že ho Márty musel držet. Sám skoro nespal, nanejvýš hodinu. Všude je pořád ta hnusná bílá tma, co spolkla okolní svět jako plejtvák obrovský tři zmatené potápěče. Nezbývá než doufat, že je vyplivne, až si uvědomí, že tohle celé byl omyl. Stačily by jim tři, čtyři hodiny viditelnosti, aby se mohli pokusit sejít dolů, ale nezdá se, že jim je dnes bohové hor chtějí dopřát. Márty není věřící, ale když leze, myslí na Boha často, a čím výš se dostává, tím intenzivnější má pocit, že někde tady Bůh bydlí. Kde jinde? Už by se mohl probudit, odhrnout závěsy a trochu se usmát.

Rodinné páry se znají od školních let. Každý rok společně jezdí do hor na chatu, kde dva románoví hrdinové trávili své dětství. Ne ovšem zcela šťastné. Všichni mají rádi túry v horách a lezení po skálách. V knize se objevují i horští záchranáři s popisem nebezpečného zdolávání skalních převisů a ledových trhlin, kde začátečníci nemají rozhodně co dělat. Protože následky bývají pak tragické.

Tajemství v sobě skrývá i konec knihy, kde některé příběhy postav zůstávají otevřené a je pouze na čtenáři, jaké další životní cesty osobám přidělí. Není vítězů. Přetrvávají poražení. Je pouze na nás, jestli všem pomůžeme z jejich trablů a vysníme si pro ně lepší životy.

K mému většímu zklamání se přidává i to, že je to další pojednání s vulgární dialogy. Opět mě to svádí k myšlence, zda je tento fakt zapříčiněný společností, která prahne po tom číst neslušnou literaturu, která obsahuje nevěru, a my si tak můžeme říct, že náš život není ještě úplně ten z nejhorších. A tak se autoři musí této nevěrné době přizpůsobit, aby jejich dílům společnost rozuměla. Román se tak pro mládež stává zcela nevhodným.

Všichni občas potřebujeme někoho, kdo nás zachrání.

 

Název knihy Tajemství
AutorRadka Třeštíková
ŽánrRomány, Literatura česká
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2021
Počet stran496
ISBN978-80-267-2107-9
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.