Čtvrtek, 18.7.2024
KnihyKultura

Taková, jaká jsi

Beth Moranovou jsme vám už představili recenzí na knihu Patříme k sobě, která na českém knižním trhu vyšla jako druhá v pořadí. Tou první je román Taková, jaká jsi. V obou případech se autorka soustředila na mezilidské vztahy, které nejsou vždycky ideální.

Ollie je dvacet devět let. Je ve věku, kdy by měla vést vlastní život, být vdaná, nebo naopak svobodná, v každém případě samostatná. Jenže je to úplně jinak. Ollie stále žije v rodném domě s přespříliš starostlivou matkou. Tak starostlivou, že když chce Ollie jít na rande nebo někam s kamarádkou, hned z toho onemocní natolik, že Ollie musí zůstat doma. Jde o psychické vydírání, o tom není pochyb. Taková zátěž nejde vydržet do nekonečna. Ollie se musí odstěhovat, jinak se z toho zblázní, i za cenu, že to matce zlomí srdce. Přestěhuje se do malého domku v malebné anglické vesničce, aby začala novou životní etapu. Splní si svůj seznam přání, který si od dětství vede? Pochopí její maminka, že dcera k ní stále patří, i když žije vlastní život? A co láska? Čeká na Ollie něco krásného?

Taková, jaká jsiBeth Moranová píše procítěné příběhy ze života, čehož je román Taková, jaká jsi důkazem. Jedná se o nádherné, laskavé a milé čtení. Ollie se musí potýkat se sobeckou láskou matky. Z takového područí je těžké se vymanit, zvlášť, když nechcete ublížit, ale v rámci zachování vlastního duševního zdraví a svobody musíte. Autorka píše příjemným stylem, její počin se dobře čte, příběh pohladí i vyvolá otázky

Na nové cestě Ollie pozná hodně nových lidí, za zmínku stojí na první pohled nevrlý soused, starý pán, který vás bude bavit, stejně jako malá Joan, milovnice Tolkiena. Nebo se zasníte při pohledu na Sama, bývalého právníka, který kravatu a oblek vyměnil za milovaný les a práci se dřevem? 

Máte-li načteno, některé věci určitě odhadete, ale to ostatní kolem, to vás bavit bude, třeba kapitoly, v nichž poznáme hlavní hrdinku v práci. Ollie má totiž hodně zajímavé zaměstnání, pomáhá lidem, kteří mají problémy se čtením. S nimi se setkává v knihovně, v níž pevnou rukou vládne nekompromisní a pravidly sešněrovaná Irene, která nemá ráda, když jí do knihovny chodí lidi. 

Knihy Beth Moranové doporučuji všem, kteří hledají společenský román o vztazích, empatická autorka je zárukou, že její hrdinové působí reálně, protože prožívají stejné věci, jako my.

 

Název knihy Taková, jaká jsi
AutorBeth Moranová
Žánrspolečenský román, román pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2023
Počet stran360
ISBN978-80-249-5223-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)