TECHNOhrátky čeká premiéra v multioborových Chroustovicích

TECHNOhrátkyJedenácté letošní zastavení TECHNOhrátek Pardubického kraje bude současně premiérové. Odborné učiliště Chroustovice sídlící v areálu tamního zámku, jenž bude hostit akci ve středu 27. září 2017, se ocitlo letos poprvé na seznamu středních odborných škol zařazených do projektu. Do Chroustovic zamíří více než 130 žáků z deseti základních škol z celého regionu.

 

Odborné učiliště Chroustovice bylo v posledních pěti letech modernizováno nákladem 50 milionů korun a v současnosti se tak může pochlubit prvotřídním zázemím. V současnosti nabízí sedmnáct učebních oborů z oblasti gastronomie, služeb, stavebnictví, strojírenství, zahradnictví a zemědělství.

Areál bude překvapením

Myslím, že na všechny účastníky udělá velký dojem přátelské prostředí, ve kterém se chroustovičtí žáci připravují na svá budoucí povolání. Pro většinu z nich bude překvapením, v jak krásném a moderně vybaveném areálu se budou seznamovat s vybranými obory,” říká manažerka projektu TECHNOhrátky Michaela Kratochvílová.
Do městysu Chroustovice se přijedou na vlastní kůži vyzkoušet, v čem spočívají různorodé obory, žáci hned deseti základních škol z Pardubického kraje: ZŠ a MŠ Třebařov, ZŠ Lanškroun, ZŠ a MŠ Damníkov, ZŠ Smetanova, Přelouč, ZŠ Pardubice?Spořilov, ZŠ Čáslavská, Chrudim, ZŠ Dašice, ZŠ Ronov nad Doubravou, ZŠ Třemošnice a ZŠ Skuteč.

Ukázky tetování i rozebírání kol automobilu

Díky množství učebních oborů nebude v průběhu TECHNOhrátek v Chroustovicích nouze o zábavu pro chlapce i děvčata. Na stanovištích věnovaných truhlařině, zedničině nebo kovovýrobě se žáci seznámí třeba s obráběcími stroji, pásovou pilou, zámkovou dlažbou nebo si vyzkoušejí, jak lze rozložit kolo od automobilu.
Naše učiliště se snaží pružně reagovat na poptávku po určitých profesích na trhu práce. Chroustovice jsou ovšem také jednou z mála škol v kraji, které nabízejí učební obory bez maturity, cílící na dívky. Ty si budou moci při své návštěvě vyzkoušet, co obnáší profese módní dekoratérky, aranžérky květin nebo cukrářky. Díky široké nabídce oborů není naše škola v řadě činností odkázaná na pomoc zvenčí ? spoustu toho totiž umíme sami,” upozorňuje ředitel OU Chroustovice Jaroslav Bálek.

Jak prozrazuje program, budou si moci žáci základních škol pohrát s křídami na barvení vlasů, hmatem, čichem a chutí budou rozpoznávat různé druhy bylinek. Seznámí se třeba i s tím, jak se dělá tetování nebo jak se pracuje s entlovacími nůžkami v krejčovské dílně.

Na premiérové TECHNOhrátky v OU Chroustovice se chystají také významní hosté, aby přítomným žákům potvrdili správnost volby studia právě v tomto učilišti. Slavnostní zahájení akce se uskuteční ve středu 27. září od 9 hodin v Zrcadlovém sále zámku Chroustovice. Zúčastní se ho Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství, Václav Kroutil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov, Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje, Eva Kameníková, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Chrudim, Monika Jirásková, ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubického kraje a další hosté z řad zaměstnavatelů a partnerů školy.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.