Neděle, 28.5.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Na počátku byla láska

Klára Svobodová je nyní matkou tří dětí. Jenže pouze dvě z nich měla šanci přivézt na svět živé. Ve své knize tak otevírá tragické chvíle svého života, o nichž není snadné číst, natož je prožít. Na takové chvíle se nelze připravit, a vyrovnat se s nimi je velmi obtížný úkol. Autorka vypráví svůj příběh věcně, nebojí se naplno vyjádřit své pocity a pojmenovat to, čeho se všichni nastávající rodiče bojí. Přála bych si, aby už žádnej rodič neměl pocit, že je v tom sám. Chtěla bych, aby si už žádná máma nepřipadala prašivá a méněcenná jen proto, že se její příběh odvíjí jinak, než čekala. Než všichni kolem čekali.

Některé páry se na početí svého potomka, těhotenství a porod důkladně připravují, s napětím čekají na výsledky těhotenského testu. Během těhotenství maminky čtou všechny možné publikace, navštěvují nejrůznější kurzy, čas tráví relaxací a přípravou domova pro příchod děťátka. Toto ale nebyl případ Kláry, které se všechny obvyklé scénáře velkým obloukem vyhnuly. Její těhotenství přišlo nečekaně a obrátilo její život vzhůru nohama. Bejt těhotná je největší modifikace, co jsem kdy zažila. Na takovou změnu nebyla připravená a nedokázala si dopřát dostatek času a prostoru sama na sebe a svoje miminko. Sama sebe popisuje jako nepoučitelného klasického hrdinu, který má potřebu všechny a všechno okolo sebe zachraňovat. Kromě sebe. Do jejího těhotenství zasáhly nepředvídané zdravotní komplikace a její holčičku už se zachránit nepodařilo.

Těhotnej Buddha - recenzeVe své zpovědi dává čtenáři nahlédnout do nitra matky, jejíž náruč byla nastavená na nekonečno a ještě dál. Ale teď je prázdná. Popisuje, jak se s touto bolestí vyrovnávala a s jakými dalšími překážkami se během své niterní terapie setkala. Jedna věc je totiž stav duše matky zemřelého dítěte, druhá je okolí, které se k takové matce neumí chovat. Naše společnost si totiž málokdy připouští, že některé děti prostě zachránit nelze, a že smrt se nedá jen tak ignorovat, protože se děje každému z nás. Další otázkou je partnerský vztah rodičů, kteří si společně takovou událostí projdou. Vedle tesilovejch kalhot a společnýho tapetování si asi nedokážu představit větší zkoušku. Klářin vztah touto zkouškou prošel a se svým partnerem se rozhodli podstoupit riziko ztráty dítěte znovu. Nikdo přece nemůže mít takovou smůlu dvakrát, ne? Chceš-li pobavit Boha, sděl mu svý plány.

V druhé části knihy se tedy autorka věnuje svému druhému těhotenství a porodu, tentokrát už s dobrým koncem, ale ani ten nebyl zadarmo. V závěru potom sdílí to, co jí mateřství naučilo a co chce předat dalším rodičům – těm, co si stejně jako já k rodičovství čuchli z tý odvrácený stránky. Nejedná se o veselé čtení, ač je každá z kapitol uvedena citáty z knih Terryho Pratchetta, Andrzeje Sapkowskeho nebo z Červeného trpaslíka, Star Treku či Stopařova průvodce po galaxii. Protože smrt dítěte není nikdy veselá, nicméně autorka píše tak, jako by vám vše vyprávěla jako dobrá kamarádka. Vede čtenáře k tomu, aby se zamysleli nad svým pohledem na smrt a jejím přijetí, zapomněli na malichernosti, na nichž v životě tolik nesejde a obdivovali všechny rodiče, kteří to nejbolestnější riziko podstupují znovu a znovu.

 

Název knihy Těhotnej Buddha
AutorKlára Svobodová
Žánr Literatura česká, Biografie a memoáry, Rodina
  
Nakladatelství Argo
Rok vydání2021
Počet stran144
ISBN978-80-257-3653-1
  
Nákup knihy www.argo.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Argo

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokáží seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou jejich práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snaží se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování knih jim přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Žánrové spektrum v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje i nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

www.argo.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde