Čtvrtek, 30.11.2023
KnihyKultura

Téměř dokonalý plán

recenze knihy Smrt na Nilu

„Musíš si nadělat spoustu nepřátel, Linnet.“

„Nepřátel?“ užasla Linnet.

Joanna přikývla a vzala si cigaretu.

„Nepřátel, má milá. Jsi až ničivě činorodá. A strašně ráda prosazuješ, co považuješ za správné.“

Linnet se zasmála.

„Ale co, na celém světě nemám jediného nepřítele.“

Kdo by neznal královnu detektivek, slavnou autorku Agathu Christie. Díky filmovému zpracování detektivek s Herculem Poirotem v podaní skvělého Davida Sucheta jsem jí přišla také na chuť. Doma mám všechny knihy ze série s Herculem Poirotem, ale stále nebyl čas si je přečíst. Smrt na Nilu je mojí první přečtenou knihou od této skvělé vypravěčky. Již v anotaci se píše, že zrovna tato detektivka patří k jejím nejznámějším a sama spisovatelka ji řadila mezi své oblíbené. No řekněte sami, nemohla jsem si na začátek zvolit lepší knihu.

Agatha Christie nás přenese do slunného Egypta, kam vedou cesty všech postav, s nimiž nás seznámí na začátku knihy. Jejich cesty se protnou během plavby po Nilu, kdy se všichni nalodí na výletní parník. Hlavní postavou knihy je Linnet Doylová, bohatá mladá dáma, která cestou po Egyptě tráví své líbánky, velkým mrakem v jejím štěstí je ale její bývalá kamarádka Jacquelin, která je zároveň bývalou snoubenkou jejího manžela Simona, a rozhodla se, že je bude pronásledovat. Hrozí novomanželům nebezpečí? Na palubě je však uznávaný detektiv Hercule Poirot, který je zde na dovolené. Schyluje se k neštěstí? Možná ani slavný detektiv nebude schopen zabránit nejhoršímu.

„Pane Poirote,“ oslovila ho, „já se bojím. Bojím se všeho. Nikdy jsem se tak nebála. Všechny ty divoké skály – ta ošklivá pochmurnost a síla. Kam to jedeme? Co se stane? Bojím se, řeknu vám, že se bojím. Všichni mě nenávidí. Nikdy jsem nic takového nepocítila. Vždycky jsem byla na lidi hodná – dělala jsem pro ně dobro – a oni mě nenávidí – spousta lidí mě nenávidí. Až na Simona mě obklopují samí nepřátelé… Je to hrozný pocit…, že existují lidé, kteří vás nenávidí…“

Dlouhou dobu jsem byla přesvědčená, že filmové zpracování je skvělé, ale nyní musím říct, že knižní předloha je ještě lepší. Film vám neposkytne takové podrobnosti, neuvědomíte si řadu detailů, které vás mohou přivést na stopu vraha a vy si můžete užívat odhalení jako důvtipní detektivové. Během čtení jsem měla svého podezřelého, a ačkoliv jsem jistě viděla filmové zpracování, příběh jsem si nepamatovala a vychutnávala jsem si jeho čtení a na konci jsem se přesvědčila, že můj „instinkt“ byl správný a byla jsem ráda, že jsem se nenechala autorkou svést na falešnou stopu, protože jak již to v jejích příbězích bývá, podezřelých je vždy několik.

Smrt na NiluPokud jste si oblíbili i Herculova pomocníka kapitána Hastingse, tak bohužel v této knize nevystupuje, ale autorka Herculovi do cesty přivede plukovníka Race, s nímž se detektiv setkal již při vyšetřování jiného případu a který zde má své pracovní poslání.

Přiznám se, že jsem měla na začátku knihy problém zapamatovat si jména postav v příběhu a vyznat se v tom, kdo je kdo. Kniha vyžaduje vaše plné soustředění, protože když vám na začátku uteče to podstatné, ztratíte nit celého příběhu, a to by byla škoda.

„No – a máme to. Hrubý rozpor. Které z nich máme věřit?“

„Tak trochu si myslím, že ani jedna z nich nebyla zcela upřímná,“ potřásl hlavou Poirot.

„To je na naší práci nejhorší,“ zmalomyslněl Race. „Tolik lidí zatajuje pravdu z úplně nicotných důvodů. Co podnikneme dál? Budeme pokračovat ve výslechu cestujících?“

Dovolím si tvrdit, že detektivka je nadčasová, autorka píše čtivě, udržuje nás v napětí, dialogy jsou svižné, příběh nevázne a závěr je grandiózní. Zkrátka Agatha Christie si zasluhuje označení královna detektivek. Postavy jsou vykreslené do detailu a spisovatelka nezapomene zdůraznit jejich charakteristiku. Na konci vás čeká tolik podezřelých, kteří měli k činu nezpochybnitelný motiv, ale, jak to tak bývá, ne všichni jsou schopni spáchat trestný čin.

Moc se mi líbilo, že i puntičkářský detektiv fandí lásce a dokáže přivřít nejen jedno oko.

Knihu bych doporučila všem, kteří si chtějí přečíst dobrou detektivku, které nic nechybí, a také těm, kteří mají rádi výstřední detektivy, kterým bezesporu Hercule Poirot je.

„Na tohle jsem zvyklý. Často se mi zdá, že celá detektivní práce spočívá ve smetení mylných začátků a v neustálém začínání.“

Moje hodnocení je 100 %.

Po přečtení této knihy se s chutí pustím do čtení dalších případů, kde zločincům na stopě bude tento gentleman s knírkem.

 

 

Název knihy Smrt na Nilu
AutorAgatha Christie
ŽánrDetektivky
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran312
ISBN978-80-7617-900-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)