Těžký život v poušti

Frank Herbert - DUNArecenze audioknihy Frank Herbert – DUNA

Rádi se ve svém čase přenášíte z reality do kouzelných světů? Milujete dobrodružné a napínavé příběhy? Pokud ano, tak tato audiokniha jistě splní vaše očekávání a věřím tomu, že si ji zamilujete, stejně jako tomu bylo u mě. Pojďte si tedy užít pobyt v poušti, sice pro nás bude občas hodně nebezpečný, ale určitě si z něj odneseme spoustu úžasných zážitků, o nichž pak budeme moci povyprávět svým přátelům. Je čas se vydat na cestu…

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originále (Dune) v roce 1965, u nás se pak dočkává několika vydání u nakladatelství Baronet. Audioknihu pak vydává v roce 2016 vydavatelství OneHotBook. Pokud se vám recenze zalíbí a budete si chtít audio pořídit, můžete tak učinit zde. Poutavý příběh vypráví dvojice českých herců, a to Marek Holý a Jana Stryková. Marek Holý mohou znát spíše milovníci divadla a Jana Stryková se nám ukazuje velice často v televizi, můžeme ji zahlédnout v některých filmech (Zakázané uvolnění, Dítě číslo 44 a Případ Andrey S.), ale také v seriálech (Ordinace v růžové zahradě a Dokonalý svět). Hlasy obou vypravěčů mě uchvátily, ale o tom se rozepíši více níže.

Obálka a název:

Již dlouho jsem si toužila tuto audioknihu poslechnout, už jen jména narátorů, jež jsou uvedena na přebalu nosiče, pro mě byla synonymem pro kvalitu. Když k tomu připočítáme epický výjev na pozadí, kde můžeme vidět zmítající se písečné červy a pod nimi (dole uprostřed) malinkou postavu člověka, zapůsobí to na nás velice monstrózně a strašidelně. K těmto dojmům pak přidáme ještě titul, jenž slibuje dlouhý pobyt v poušti a bez vody. Ač můžeme říci, že ilustrace na přebalu a název mohou působit monotónně, věřte tomu, že budete mile překvapeni. Rozhodně nedejte hned na první dojem a užijte si skvělého poslechu hned od prvního tracku.

Hlasy narátorů:

Nejprve se zmíním o tom, že mě velice zaujalo rozdělení vypravěčů. Každý měl svůj part. Jana Stryková se zabývala úvodními slovy ke každé kapitole, která byla vložena do úst princezně Irulán. Tyto úseky byly vcelku krátké, což mě trošku mrzelo. Marek Holý pak vypráví příběh mladého Paula Atreida a jeho matky Lady Jessicy, jeho hlasu si tedy užijeme plnými doušky. Musím říci, že se oba se svou prací vypořádali velice dobře. Jana Stryková však neměla nijak velkou možnost si pohrát a pracovat se svým hlasem, mohli bychom říci, že zní trošku monotónně, ale i přesto jsem si každou její pasáž velice užívala. Marek Holý měl ve svém projevu velký prostor a spoustu možností k různým změnám hlasů – projevoval emoce jednotlivých postav a vtiskl jim tak jedinečný charakter. Ač celá audiokniha trvá 22 hodin a 1 minutu, na vypravěčích není znát ani trošku únava, tudíž si posluchač může užívat ničím nenarušovaný poslech. Smekám před narátory klobouk, protože dokázali vytvořit audio, které má velký potenciál stát se bestsellerem. Z audioknihy srší velká dávka nadšení a toho si moc vážím, protože mě to upoutalo a nepustilo do té doby, dokud jsem audio nedoposlechla celé.

Zaměřím-li se na techniku čtení, mohu s čistým svědomím říci, že je výborná. Čtenému je velice dobře rozumět, nedocházelo k žádným přeřekům. Intonace je výtečně propracovaná, nejvíce si tohoto aspektu můžete povšimnout v delších pasážích, jež čte Marek Holý. Rétoriku obou vypravěčů hodnotím kladně.

Děj audioknihy:

Příběh vás zavede do epicentra mocenských bojů ve vesmírném impériu. Celou dobu budeme s hlavními protagonisty bojovat o ovládnutí planety Arrakis. V průběhu celého vyprávění můžeme sledovat jednotlivé boje, budeme stát po boku hlavních hrdinů. Budeme sledovat vývoj konfliktu. Celý děj je často prolíván krví, jedni přemýšlejí nad tím, jak by se zbavili druhých, staneme se tedy svědky mnohých intrik, ale budeme se i snažit pomoci v boji. Při poslechu mě vcelku překvapilo, kolik surovosti je v něm uzavřeno, nicméně najdeme v něm i různé něžné emoce – lásku, něhu apod. Mohu tedy říci, že si poslech užije snad úplně každý, protože se na jeho pozadí objevuje mnoho podnětů a zajímavých okamžiků. Audio si určitě poslechněte, protože to stojí za to.

Celé dílo obsahuje 76 kapitol naplněných napínavými a dobrodružnými okamžiky. V každé kapitole je pak použit zajímavý hudební podkres, který charakterizuje celou audioknihu, ale o tom více níže.

Hudební doprovod:

Hudební podklad je charakteristický. Vystihuje přesně vše, co se před námi odehraje. Tóny doprovodu jsou vcelku hluboké a místy na mě působily až syntetickým dojmem. Musím říci, že ve hudba vybudila představivost, vždy jsem měla před očima pochodující Harkonenny, ale zahlédnete i smrt. To vše dokáže hudba vyjádřit a podkreslit. Jednotlivé tóny přidávaly na autenticitě celého díla. Melodie nebyly nijak rušivé a dobře se mi poslouchaly. Melodie ohraničovaly kapitoly a oddělovaly je od sebe. Zaznamenat tedy můžeme určitý rámec, nejen kapitol, ale i celého příběhu.

Celkové hodnocení:

Poslech této audioknihy mě nesmírně bavil. Děj si mě získal hned od první stopy. Délku jsem nijak nevnímala a jen si užívala každé vyřčené slovo. Z poslechu jsem si odnesla skvělé zážitky, které bych však v osobním životě nikdy nechtěla prožít. Příběh v této audioknize vás zavede do fantastických končin a jelikož se budeme pohybovat s hlavními hrdiny v hluboké budoucnosti, mohu knihu označit za úžasné sci-fi. Divila jsem se, kolik zajímavých nových slov se zde objevuje a nejen, že má audio velký potenciál na bestseller, ale také na obohacení českého slovníku. Audioknihu vřele doporučím všem, kteří mají rádi sci-fi a fantasy příběhy, v nichž zažijeme dobrodružství, ale i lásku, a to v různých podobách. Moje subjektivní hodnocení je velice pozitivní a audio si ode mě vysloužilo nádherných 100 % a vřelá doporučení k tomu. Pojďte si také užít úžasnou jízdu na písečném červu, jistě si ji užijete.

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/frank-herbert-duna-cte-marek-holy-jana-strykova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Několikrát zfilmované a oceňované kultovní dílo sci-fi vypráví o mocenských bojích uvnitř vesmírného Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis, zdroje vzácného koření, které prodlužuje lidský život, zlepšuje zdraví a poskytuje uživateli zvláštní psychické schopnosti. V roce 10 191 vládne galaktickému impériu padišáh císař Shaddam Corrino IV. a spolu s ním i vznešené velkorody. Právě vlivu jednoho z nich – rodu Atreidů – se panovník obává a svěří mu tedy správu nad planetou Arrakis a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky – zázračné melanže, již neustále komplikují smrtonosní obří pouštní červi. Planetu musí vévodovi předat její původní správci Harkonennové, kteří s novými pořádky nijak nesympatizují. Postupně se ale ukazuje, že celá anabáze je součástí spiknutí proti Atreidům, z něhož se podaří vyváznout pouze vévodovu synovi Paulovi a jeho matce Jessice, kteří uprchnou do pouště. Avšak jediný, kdo dokáže ve vyprahlé pustině trvale přežít jsou vůči cizincům nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, kteří čekají na příchod svého spasitele, jenž by je vytrhl z exilu mezi pískem a sluncem a navrátil by planetě zeleň. 

  

 Frank Herbert - DUNA

 

Autor:

Frank Herbert (1920 – 1986)

Americký spisovatel se narodil v Tacomě a vystudoval University of Washington v Seattlu. Byl člověkem mnoha řemesel: živil se jako reportér, redaktor, profesionální fotograf a kameraman, komentoval pro lokální rádiové stanice, jezdil na moře jako lovec ústřic a dělal instruktora pro přežití v džungli. Jeho první autorská povídka Hledáte něco? vyšla v časopise Startling Stories, poté napsal asi dvacet dalších povídek publikovaných v nejrůznějších SF magazínech a v roce 1955 vydal svůj první román Drak v moři. Kritika jej přijala vlídně stejně jako další romány Zelený mozek (1966), Směr: Prázdnota (1966), Heisenbergovy oči (1966), Tvůrci nebes (1968), Santarožská bariéra (1968), Stvořitelé Boha (1972), Hellstormská kronika (1973). Opravdový úspěch se však dostavil až v roce 1965 díky románu Duna. První část vyšla pod názvem Svět Duny již v prosinci roku 1963 v předním SF magazínu Analog. Příběh pak pokračoval díky zájmu čtenářů jako Prorok Duny. V knižním vydání Herbert oba díly spojil a nazval je stručně a výstižně Duna. Kniha získala roku 1966 cenu Hugo a za tentýž rok i cenu Nebula, udělenou tehdy vůbec poprvé. Autor pak téma rozvinul v pěti pokračováních zachycujících následné osudy planety Arrakis a boje o její ovládnutí. V roce 1984 natočil David Lynch filmovou adaptaci Duny a roku 2000 vznikla také koprodukční třídílná minisérie, která se částečně natáčela i v ČR.


Účinkující:
 


Marek Holý (* 1979)

Český herec a dabér vystudoval brněnskou konzervatoř. Před studiem JAMU dal přednost angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Jeho cesta pokračovala do Prahy, kde působil několik let v Divadle Na Fidlovačce. Od roku 2013 je členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech. Je držitelem Ceny Thálie 2013 v oboru opereta / muzikál za titulní roli v muzikálu Zorro uváděného v Divadle Hybernia. Umístil se také na 3. místě 19. ročníku ankety Neviditelný herec, která oceňuje práci pro rozhlas.

 

Jana Stryková (* 1979) 

Vystudovala činoherní herectví na pražské DAMU. První stálé angažmá získala v letech 2003/2004 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, poté byla postupně členkou tří pražských divadel. Od roku 2010 je členkou souboru Divadla na Vinohradech a spolupracuje s řadou dalších scén. Natočila několik filmů (např. Případ Andrey S., Zakázané uvolnění, Díte číslo 44) a seriálů (např. Ordinace v Růžové zahradě, Dokonalý svět), pracuje v rozhlase i v dabingu a stala se rovněž oblíbenou audioknižní interpretkou.

 

Název:             Frank Herbert - DUNADUNA
Autor:                     Frank HERBERT
Interpret:                Marek Holý, Jana Stryková

Délka:                     22 hodin a 1 minuta

Katalogové č.:       AK064
EAN:                       8594169480640

Vydavatel:             OneHotBook

E-shop:                   stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/frank-herbert-duna-cte-marek-holy-jana-strykova-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)