Tiché lži

recenze knihy Tiché lži

Lisu nezajímá nic jiného než šestnáctiletá dcera Ava, která tvoří celý její svět. Dýchala by za ni, což se zase nelíbí Avě. Uvítala by více volnosti a nechápe, proč ji matka musí pořád kontrolovat. Zvlášť teď, když se na facebooku seznámila s někým naprosto úžasným.

Tiché lži - MetaforaJeště že má Lisa nejlepší kamarádku Marilyn, s níž může probírat všechno. Téměř všechno, některá tajemství by Lisa nejraději zakopala hluboko pod zem. Ani Marylin není upřímná, nikdo netuší, co se s ní děje, když zavře dveře od bytu. Jak už to bývá, minulost nás skoro vždy dožene. Když Ava jednou zachrání malého chlapce před utonutím, objeví se i se svou matkou na fotce v místních novinách. Pečlivě vybudovaný život se začíná hroutit, vypadá to, že Lisa není tou šedou myškou v ústraní, za kterou ji její okolí považovalo. Jediným spojencem je Marilyn, jež má dost vlastních problémů. Co všechno vydrží pevné pouto přátelství?

Od autorky jsem četla prvotinu Ví o tobě, která mě zaujala nejen pro nečekaný a pro thrillery nevídaný konec. Byla tedy jsem zvědavá i na Tiché lži. Tentokrát autorka zůstává věrná žánru a  neexperimentuje. Knize je vytýkán rozvleklý začátek, v němž se na první pohled nic neděje. Mně se příběh četl dobře, právě pomalý rozjezd dává tušit, že se děj po určité době rozvine a bude gradovat. Příběh je podán z pohledu Lisy, Avy a Marilyn, nahlédneme také do minulosti Lisy, což je pro nás velmi podstatné.

Druhá polovina knihy už sviští v poměrně svižném filmovém tempu. Části pojednávající o Lisině dětství jsou dost surové a nervy drásající, citlivým povahám lehko na duši nebude. Autorka do děje zakomponovala společensky aktuální témata jako je domácí násilí, týrání dětí, psychická traumata a sexuální zneužívání.

Tiché lži určitě nelze srovnávat s předchozím románem Ví o tobě. Sarah Pinborough se drží svého kopyta a servíruje našlapaný, zajímavými zvraty protknutý příběh, v němž do poslední chvíle netušíte, kam směřuje.

 

 

Název knihy Tiché lži
AutorSarah Pinborough
ŽánrLiteratura světová, thrillery
  
Nakladatelství Metafora
Rok vydání2018
Počet stran320
ISBN978-80-7359-570-8
  
Nákup knihy www.metafora.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Metafora

Nakladatelství Metafora bylo založeno v roce 2001. Zaměřuje se zejména na literaturu překladovou, autoři knih pocházejí ze všech koutů světa. Protože výjimky potvrzují pravidlo, tu a tam se objevují i díla českých autorů. Vybrat si můžete beletrii vážnou i veselou, thrillery i detektivky z minulosti, současnosti i budoucnosti, knihy z oblasti esoteriky či východní filozofie. V roce 2012 začalo vydávat novou, poutavou knižní řadu plnou neobyčejných odhalení: beletrizované životopisy.

www.metafora.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)